بی‌تدبیری در اقدام متقابل | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5858
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۵۵ | 398 بازدید |
رسالت در گفت‌و گو با کارشناسان، عملکرد دولت در قبال رفتار انگلیس را تبیین می‌کند

بی‌تدبیری در اقدام متقابل

زماني که کشوري دچار مشکلاتي سياسي، اقتصادي و اجتماعي مي‌شود مردم از دولت انتظار دارند تا درباره موضوع مورد نظر اظهار نظر کند اما در بسياري از مسائل از جمله موضع‌گيري‌هاي آمريکا درباره افزايش تحريم‌ها موضع سکوت دولت آقاي روحاني را شاهد بوديم.
بی‌تدبیری در اقدام متقابل

| راضيه فراهاني |
زماني که کشوري دچار مشکلاتي سياسي، اقتصادي و اجتماعي مي‌شود مردم از دولت انتظار دارند تا درباره موضوع مورد نظر اظهار نظر کند اما در بسياري از مسائل از جمله موضع‌گيري‌هاي آمريکا درباره افزايش تحريم‌ها موضع سکوت دولت آقاي روحاني را شاهد بوديم. اين دولت با شعارهاي بسياري از مردم راي دريافت کرد، وعده‌هاي بسياري به مردم داد و آن وعده‌ها را اجرايي نکرد و هر روز شاهد تضعيف کشور بوديم. چندي پيش يک نفتکش حامل نفت ايران توسط نيروي دريايي انگليس توقيف شد. بارها از سوي مقامات دولتي مطرح شد که اين حرکت انگليس بي‌پاسخ نخواهد ماند اما حدود يک هفته از اين موضوع گذشته و هنوز هيچ اقدام عملياتي از سوي ايران در برابر انگليس شاهد نبوديم.
سکوت آقايان در دولت «رسالت»‌گفت‌وگويي با برخي کارشناسان سياسي داشته که در ادامه مي‌خوانيد.
دولت دچار ترس جدي مقابل آمريکا و اروپا شده است
محمدصادق کوشکي کارشناس مسائل راهبردي درباره سکوت مقامات دولتي مقابل حرکت اخير انگليس به «رسالت»‌ گفت: روحاني، مشاورانش و همچنين تيم سياست خارجي دولت به شدت دچار ترس جدي نسبت به آمريکا و اروپا هستند. اين ترس موجب شده تا آنها دچار حالت انفعالي شده و همين ترس اجازه تصميم‌گيري به آنها را ندهد.
اين کارشناس مسائل استراتژيک با تاکيد بر اين که دولت دچار حس خودکم‌بيني مفرطي مقابل اروپا و آمريکا شده است، افزود: تلقي آقاي روحاني و تيم‌اش اينگونه است که مقابل اروپا و آمريکا به شدت ضعيف هستند و به همين جهت قدرت هيچ اقدامي را مقابل آنها ندارند؛ نتيجه اين نگرش باعث شد تا زمان طلايي براي پاسخگويي به اقدام اخير انگليسي‌ها را از دست بدهيم و طبيعتا الان ديگر حرکت مقابله به مثلي براي انگليسي‌ها با پيچيدگي‌هاي خاصي روبه‌رو شده است.
دولت مانع پاسخگويي کشور به انگليس شد
او تصريح کرد: دولت قرار نبود تا پاسخي دهد و بلکه قرار بود تا مانع پاسخگويي نشود اما متاسفانه دولت در برابر پاسخگويي کشور به انگليس ممانعت ايجاد کرد و زمان طلايي پاسخگويي را از دست داد. به هر حال امکان پاسخگويي دير يا زود ايران به انگليس وجود دارد.
کوشکي افزود: انگليسي‌ها طبيعتا نقاط آسيب‌پذير خود را مي‌شناسند، به همين جهت قصد دارند تا با اقدامي پيش‌دستانه از پاسخ جمهوري اسلامي ايران جلوگيري کنند چرا که اگر پاسخي را متناسب با حرکت خود دريافت کنند آنها هم دچار افت موقعيت و پرستيژ در منطقه خواهند شد. انگليس قصد آغاز بازي را دارد تا به نتيجه يک بر هيچ به نفع خود خاتمه دهد و از اين امتيازي که دريافت کردند در عرصه‌هاي مختلف در روابط خودشان با ايران باج‌گيري کنند.
سکوت ايران مقابل انگليس، ضربه به غرور ملي است
همچنين حبيب‌الله بوربور‌ رئيس فراکسيون اصولگرايان خانه احزاب در اين زمينه به «رسالت» ‌گفت: کوتاهي دولت در عدم پاسخگويي به اقدام اخير انگليس تنها به غرور ملي ضربه مي‌زند. دولت بايد در شيوه‌‌اش بازنگري کند. برخي افراد هستند که وام‌دار انگليس بوده و در آنجا به تحصيل پرداخته و مدرک دريافت کردند حتي مي‌توان گفت در آن کشور آبشخوري دارند و اين موضوع براي مردم زنگ خطري است که موجب بي‌اعتمادي آنها نسبت به برخي افراد شده است.
او افزود: کشتي‌هاي بسياري در تنگه هرمز رفت و آمد کرده و با بي‌حيايي مشغول هستند که موجب خدشه‌دار کردن غرور ملي مردم ما مي‌شود. مقامات ايراني مي‌توانستند در مدت کمتر از يک ساعت عکس‌العمل نشان داده و نتيجه بگيرد اما متاسفانه هر روز اخبار تاسف‌باري به گوش مي‌رسد.
انگليس، آمريکا را هم عليه ايران تحريک مي‌کند
اين فعال سياسي اصولگران با تاکيد بر اين که انگليس، روباه مکاري است، افزود: در برخي مسائل حتي اين کشور، آمريکا را تحريک مي‌کند. مردم از دولت و نظام درخواست دارند تا تصميم بگيرند و کوتاهي‌هايي که در گذشته داشته و موضع اقتدار خود را به طرف مقابل نشان دهد و از موضع انفعالي خود بيرون بيايند.کوشکي تصريح کرد: ما دستور ديني داريم در آيه‌اي از سوره شوري آمده که «جَزَاءُ سَيِّئَةٍ سَيِّئَةٌ مِثْلُهَا» يعني جزاي هر بدي مانند همان بدي است که بر شما انجام شده است. ايران اگر عکس‌العملي مقابل انگليس نشان ندهد در نتيجه مردم نسبت به دولت بي اعتمادي‌شان بيشتر خواهد شد.
انگليس تهي از منطق است
او درباره روند مقاومتي ايران مقابل آمريکا، اروپا و انگليس گفت: اگر ايران پهپاد آمريکا را نمي‌زد، همانگونه که عراق، سوريه و قسمت‌هاي ديگر را مورد هدف قرار داد با ايران هم همان رفتار را انجام مي‌داد.
اين فعال سياسي اصولگرا با اشاره به سکوت دولت مقابل انگليس، ابراز داشت: انگليس روباه مکاري است و بايد با زور و اقتدار حرف را به آن فهماند چرا که انگليس هيچ منطقي ندارد.

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.