سینک ظرفشویی روکار یا توکار ، کدام بهتر است؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58492
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸ | 231 بازدید |

سینک ظرفشویی روکار یا توکار ، کدام بهتر است؟

سینک ظرفشویی لگنی است که در روی کابینت یا داخل آن قرار می گیرد و می توان در آن ظرف یا میوه یا ... شست و شو کرد.
سینک ظرفشویی روکار یا توکار ، کدام بهتر است؟

 

سینک ظرفشویی لگنی است که در روی کابینت یا داخل آن قرار می گیرد و می توان در آن ظرف یا میوه یا … شست و شو کرد. سینک های ظرفشویی در ۲ مدل توکار و روکار در بازار به فروش می رسند که هر کدام ویژگی  مزایا و معایب خود را دارد.

سینک روکار یا توکار

همه چیز هایی که باید درباره سینک های ظرفشویی بدانید

سینک ظرفشویی به لگن هایی می گویند که محل جا گذاری آن در آشپزخانه می باشد و بر روی کابینت متصل می شوند و در آن شست و شوی ظرف و میوه و … انجام می شود.
سینک های ظرف شویی مدل های مختلفی دارند و هر کدام به شیوه خود نصب می شوند:

 •  سینک های ظرفشویی توکار
 • سینک های ظرفشویی روکار

اگر می خواهید از یک برند مطمئن سینک خریداری کنید فروشگاه اخوان بازار نمایندگی اصلی اخوان یکی از بهترین برند ها است که می توانید با خیال راحت از آن ها خرید کنید.

سینک ظرفشویی توکار بهتر است یا روکار؟

هدف ما از این مقاله این است که تفاوت هایی که در این ۲ مدل سینک وجود دارد را با هم بررسی کنیم تا برای خرید یک سینک ظرفشویی بهترین انتخاب را با توجه به سلیقه و نیاز خود داشته باشید. با ما همراه باشید تا نکات لازم برای خرید را برایتان بازگو کنیم تا خودتان بتوانید یک سینک ظرفشویی مناسب انتخاب کنید.

بررسی سینک های ظرفشویی توکار

برای این که سینک های ظرفشویی توکار را نصب کنند احتیاج است که افراد متخصص این کار صفحه ای که روی کابینت قرار دارد را برش دهند و سینک را در داخل این صفحه ای که برش خورده قرار دهند و سپس به وسیله ی گیره هایی که مخصوص این کار است به صفحه کابینت می بندند و در نهایت برای آب بندی چسب آکواریوم یا چسب سیلیکونی به آن می زنند. یعنی باید دور تا دور سینک از لبه درونی و بیرونی چسب آکواریم و یا سیلیکونی زده شود. سینک های تو کار عرضی حدود ۵۰ سانتی متر باید داشته باشند. سینک های توکار به نسبت سینک های رو کار دارای تنوع بیشتری هستند و خیلی شیک تر و جدید تر از سینک های روکار می باشند.

نوعی دیگر از سینک ها وجود دارد که از جنس گرانیتی هستند و به همین روش سینک های  تو کار نصب می شوند.
سینک های ظرفشویی که توکار هستند از نظر کیفیت به ۲ نوع تقسیم می شوند:

 •  سینک توکار فانتزی
 • سینک توکار نیمه فانتزی

سینک ظرفشویی توکار فانتزی

همانطور که گفتیم سینک های ظرفشویی شامل ۲ نوع فانتزی و نیمه فانتزی هستند و از نظر جنس و کیفیت با یک دیگر تفاوت هایی دارند.
سینک هایی که از نوع فانتزی هستند دارای وزن بیشتری می باشند و ضخیم تر هستند این سینک ها از ورق های استیل که ضخامتی حدود ۰/۸ و ۱/۲ ساخته می شود و کیفیت و طول عمر آن ها بیشتر می باشد. استفاده از ورق استیل با جنس ضخیم در ساخت سینک فانتزی مزایا و فواید دیگری نیز دارد مثل: لک نشدن سینک در طول گذر زمان، عدم سرو صدا در هنگام ریزش آب، عدم تغییر رنگ سینک در گذشت زمان، عمق زیاد و مناسب لگن که باعث می شود راحت ظرف بشورید و ظرف های را جا به جا کنید. این مواردی که ذکر کردیم از مزایای استفاده از سینک فانتزی می باشد.
سینک های فانتزی را می توانید در بازار در مدل ها و رنگ های مختلفی خریداری کنید، تنوع این سینک ها بسیار زیاد است و این مدل ها فروش بسیار بیشتری نسبت به سینک های معمولی دارد. با این که قیمت این سینک ها در مقایسه با سینک های دیگر گران تر می باشد ولی همچنان مردم از این مدل سینک های فانتزی بیشتر استقبال می کنند. یکی از دلایلی که مردم از این سینک ها استقبال می کنند این است که کیفیت خوب و بالا و طول عمر زیادی دارند و با طی گذشت چند سال همچنان با ظاهری شیک و زیبا در آشپزخانه شما عمر می کنند.

بررسی کیفیت سینک توکار

سینک های ظرفشویی توکار نیمه فانتزی

برای ساخت سینک های نیمه فانتزی  از ورق های استیلی که ضخامتی حدود ۰/۴ و ۰/۷ دارند استفاده می کنند. کیفیت این مدل از سینک های ظرفشویی کمتر می باشد و بیشتر برای استفاده در ویلا ها، باغ، خانه هایی که قدیمی هستند و آپارتمان های نوساز که برای فروش هستند مناسب می باشند.
این مدل سینک های نیمه فانتزی بیشتر مورد استفاده افرادی قرار می گیرد که ساختمان سازی انجام می دهند به این دلیل که قیمت این سینک ها پایین تر بوده  و برای سازنده ای که می خواهد ساختمان ساخته شده خود را بفروشد کیفیت سینک آن چنان اهمیت ندارد. همانطور که  گفتیم کیفیت این سینک ها کم می باشد و طول عمر کمی دارند و پس از گذشت ۲ یا ۳ سال لک هایی بر روی آن ایجاد می شود  و کف لگن آن سیاه و تیره می شود. سینک های نیمه فانتزی توکار عمقی حدود ۱۲ تا ۱۳ سانتی متر دارند و ممکن است در برند های مختلف این عمق تغییر پیدا کند.

 بررسی سینک های ظرفشویی روکار

سینک های رو کار نوعی دیگر از سینک محسوب می شوند  که قدیمی تر هستند و به عبارتی از مد افتاده اند و در هیچ جا از دنیا تولید نمی شوند و معمولا کم تر کسی از آن ها استفاده می کند ولی در ایران همچنان طرفداران خود را به دلیل قیمت کم دارد.
همچنین نصب کردن این سینک ها با سینک های تو کار تفاوت دارد و عرض آن ها ۶۰ سانتی متر می باشد. عرض این سینک ها ۱۰ سانتی متر از سینک های توکار بیشتر می باشد و تفاوت سایزی که در آن ها وجود دارد بیشتر به روشی که نصب می شود بر می گردد.
برای این که بخواهید سینک های رو کار را نصب کنید، احتیاجی نیست که صفحه را بر روی کابینت قرار دهید و فقط کافیست که خود سینک را بر روی کابینت بگذارید و توسط چسب آکواریوم یا سیلیکونی آن را آب بندی کنید.این سینک ها هم مثل سینک های تو کار به ۲ نوع فانتزی و نیمه فانتزی قسمت می شوند.
سینک های رو کار فانتزی عمق لگن آن حدود  ۲۰ سانتی  متر دارد و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. سینک های روکار نیمه فانتزی از ورق های استیل با ضخامت حدود ۰/۸ یا۱ ساخته می شود. این سینک ها لک نمی شوند و طول عمر بالایی دارند. قیمت این سینک ها کم نیست و سینک های روکار فانتزی فروش کمتری دارند.
سینک های روکار نیمه فانتزی ضخامت کمی دارند و کیفیت آن به شدت کم می باشد. این سینک ها برای استفاده در منزل مسکونی مناسب نمی باشد  زیرا هم کیفیت کمی دارند و هم ظاهری خوبی ندارند.

کیفیت سینک روکار

بررسی تفاوت سینک توکار و روکار

مهم ترین فرقی که سینک های روکار و توکار دارند شیوه نصب کردن آن ها است. سینک های رو کار به نسبت سینک های تو کار راحت تر نصب می شوند به این صورت که سینک بر روی کابینت قرار میگیرد و نصب می شود و از نفوذ آب به کابینت جلوگیری می شود. ولی سینک های تو کار از نظر ظاهری زیبا تر و شیک تر هستند. در آشپزخانه های مدرن و شیک بیشتر از سینک ظرفشویی توکار استفاده می شود و اگر میخواهید آشپزخانه ای شیک داشته باشید از این سینک ها که در بازار فرم های مختلفی از آن مثل گرد، مستطیل و مربع وجود دارد استفاده کنید. کیفیت سینک های توکار و روکار با هم تفاوتی ندارد و فرق آن بیشتر در شکل ظاهری آن می باشد. نگهداری سینک های توکار کمی سخت تر است به این دلیل که آب بر روی کابینت میریزد و ممکن است نگران خراب شدن کابینت خود شوید بنابراین باید زود به زود آن را خشک کنید ولی سینک های رو کار دیگر این مشکل را ندارد و اگر حوصله خشک کردن مداوم سینک را ندارید از سینک روکار استفاده کنید.

مزایا و معایب سینک روکار

مزایا:

 • عدم وقت زیاد برای خشک کردن لبه کابینت
 • عدم باد کردن کابینت به دلیل نفوذ آب
 • نصب آسان
 • تعویض راحت

معایب:

 • نمای ظاهری قدیمی
 • کم بودن عرض تولیدی سینک نمی شود
 • با لوازم دیگر آشپزخانه ست شود
 •  تنوع آن کم است و فقط نمونه استیل آن وجود دارد

مزایا و معایب سینک توکار

مزایا:

 • تنوع و ظرافت زیاد نداشتن
 • محدودیت در مدل و سایز
 • قابل نصب بر روی mdf

معایب:

 •  در صورتی که خوب آب بندی نشود باعث باد کردن کابینت می شود
 • جا به جایی و تعویض آن سخت می باشد

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی و جامع را برای انتخاب و خرید سینک ظرفشویی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. در آخر دوست داریم بدانیم حالا نظر و سلیقه شما مطابق با کدام مدل سینک است ؟ سینک توکار یا روکار؟

منبع: https://www.akhavanbazar.com/

 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.