نصرالله: باور دارم که اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5847
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱ | 340 بازدید |

نصرالله: باور دارم که اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در گفتگو با شبکه «المنار» گفت: از هر زمان دیگری در هدف قرار دادن مواضع دشمن قدرتمندتر هستیم و اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است.
نصرالله: باور دارم که اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است

گفتگوی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت سیزدهمین سالروز جنگ سال ۲۰۰۶ به صورت زنده با شبکه المنار گفتگو کرد.

سید حسن نصرالله در این گفتگو تأکید کرد: این قدرت بازدارنده گسترده مقاومت است که موجب شده است دشمن صهیونیستی از سال ۲۰۰۶ تاکنون تجاوزی را علیه لبنان صورت ندهد. من این مناسبت بزرگ و پیروزی بزرگ را تبریک می گویم.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: لبنانی‌ها از سال ۲۰۰۶ تاکنون در امنیتی زندگی می‌کنند که خود با وحدتشان آن را محقق ساختند. امروز به ضرس قاطع می‌توانم بگویم که مقاومت بیش از هر زمان دیگری قدرتمند است.

سید حسن نصرالله یادآور شد: اگر به یاد داشته باشید در سال ۲۰۰۶ قدرت هجومی ما محدود بود اما امروز قدرت هجومی در عرصه برخورداری از نیروهای مسلح زبنده و سلاح‌های پیشرفته، گسترش یافته است. امروز صهیونیست‌ها میلیون‌ها بار بیشتر از گذشته روی مقاومت حساب می‌کنند.

وی تأکید کرد: امروز شاهد آن هستیم که اعتماد نیروهای اشغالگر صهیونیست به فرماندهانشان از یک طرف و اعتماد فرماندهان نظامی آنها به سران سیاسی شان از طرفی دیگر، از بین رفته است. مقاومت با وجود تحریم‌ها قدرتمندتر از هر زمان دیگری است و طی ۱۳ سال گذشته، مقاومت چه از لحاظ کمی و چه کیفی به طور گسترده‌ای پیشرفت کرده و این چیزی است که اسرائیل نیز به آن اعتراف دارد.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: در جنگ ۲۰۰۶ میدان نبرد به زمین دشمن منتقل شد و امروز شاهد آن هستیم که مقاومت در هدف قرار دادن اهداف داخلی رژیم صهیونیستی، از هر زمان دیگر قدرتمندتر است. ما امروز دارای «نیروی رضوان» و «هنگ‌های عباس» هستیم که در عملیات تهاجمی تخصص دارند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه گفت: امروز می‌بینیم که خودِ صهیونیست‌ها معترف هستند و اذعان می‌کنند که قدرت و هیبت نیروی زمینی آنها از بین رفته است. بحران «فقدان اعتماد به نفس» در نزد دشمن به ویژه پس از متحمل شدن شکست سنگین در غزه، بیش از پیش تشدید شد. از سوی دیگر، توانایی موشکی چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ نوع پیشرفت داشته و موشک‌هایی که داریم سلاحی دقیق است. همچنین در زمینه پهپادها، در سال ۲۰۰۶ تعداد کمی از آنها را داشتیم اما امروز این سلاح قدرتمند بوده و امکانات زیادی در این زمینه در اختیار داریم.

وی اضافه کرد: مقاومت اشراف اطلاعاتی بزرگی در زمین، دریا و هوا دارد و مقاومت در تمامی زمینه‌ها از لحاظ تعداد، تجریه، ایمان و یقین به نصرت الهی پیشرفت داشته است. سران اسرائیل امروز بیش از هر زمان دیگری از مقاومت هراس دارند. چه کسی گفت که ما موشک‌های ضد هوایی داریم؟ ما در این موضوع از سیاست ابهام سازنده پیروی می‌کنیم.

نصرالله اظهار داشت: من به این مسأله باور دارم که اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است و برای این اعتقاد و باور نیز دلایل علمی دارم. به عنوان نمونه، ما می‌توانیم با موشک‌های خود مراکز حساس رژیم صهیونیستی و نیروگاه‌های هسته‌ای آن را که در ساحل مرزی واقع شده اند، تا عمق ۲۰ کیلومتری هدف قرار دهیم. آیا اسرائیل تاب و توان تحمل چنین ضربه‌ای را دارد؟

وی گفت: امروز می‌بینیم که خودِ صهیونیست‌ها اذعان دارند که اگر مخازن آمونیاک آنها در حیفا هدف قرار گیرد، خسارت‌های وارده به این رژیم به شدت بالا خواهد بود. درست به دلیل قدرت بالای مقاومت برای هدف قرار دادن اهداف حیاتی صهیونیستی است که این رژیم از حمله نظامی به لبنان اجتناب می‌کند. اسرائیل از مقاومت لبنان می ترسد.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: مقاومت قادر است با هدف قرار دادن مناطقی که در تیررس موشک‌هایش قرار دارد، اسرائیل را به عصر حجر باز گرداند. بدون هیچ شک و تردیدی جنگ آینده به مراتب بزرگ‌تر از جنگ سال ۲۰۰۶ خواهد بود و اسرائیل را در معرض نابودی قرار خواهد داد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: رژیم صهیونیستی امروز از هرگونه جنگ علیه لبنان به عقب رانده شده است. گفتند که موشک‌های دقیق ممنوع است و امروز دارای موشک‌های دقیق هستیم. جنگ اسرائیل را به دلیل بازدارندگی بعید می‌دانم. آنها می‌دانند که جنگ با لبنان و هرگونه جنگ جدید پیامدهای بسیار بزرگ‌تری از جنگ سال ۲۰۰۶ برای آنها به همراه خواهد داشت. در هر گونه جنگ آتی، پیروزی بزرگ از آن مقاومت است. وی سپس به جمله‌ای از السید الحوثی اشاره کرد که خطاب به بن سلمان گفته بود اگر تو همه چیز در مقابل ملت مجاهد یمن در اختیار داری، بدان که خدا با ملت یمن است نه تو.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله معامله قرن نیز اشاره کرد و گفت: من ایمان دارم که معامله قرن با شکست مواجه می‌شود. علت این شکست هم، قدس اشغالی است. در واقع، دشمن صهیونیستی با به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تیر خلاص را به معامله قرن شلیک کرد.

وی تأکید کرد: می‌توان گفت که وحدت مواضع احزاب و جریان‌ها و گروه‌های فلسطینی از یک سوی و مقاومت جمهوری اسلامی ایران از عوامل اصلی و اساسی شکست معامله قرن است. در همین حال، شهدایی که در سوریه جان خود را فدا کردند و پیروزی‌هایی که در عراق محقق شدند، جملگی از عوامل شکست معامله قرن هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: پیروزی‌های محور مقاومت در یمن نیز از جمله دیگر نشانه‌های شکست معامله قرن است. عدم وجود یک کشور عربی قوی که بتواند معامله قرن را به دوش بکشد، خود نیز عامل دیگری بر عدم اجرایی شدن این طرح شوم است.

وی تأکید کرد: آشفتگی‌های موجود در صفوف صهیونیست‌ها، فسادهای نتانیاهو و بحران فقدان رهبری در رژیم صهیونیستی نیز جملگی از علل و عواملی هستند که نشان می‌دهند معامله قرن راه به جایی نخواهد برد.

سید حسن نصرالله درباره موضوع اسکان فلسطینی‌ها در کشورهای دیگر نیز گفت: نه ترامپ و نه کوشنر در این زمینه اراده‌ای ندارند. این موضوع به خواست دولت و کشور میزبان و خواست خود فلسطینی‌ها مربوط است. به طور مثال، فلسطینی‌هایی که در لبنان حضور دارند هرگونه چشم پوشی از سرزمین‌هایشان و اسکان در لبنان را رد می‌کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از اظهارات خود تأکید کرد: دولت لبنان اصرار دارد که گفتگوها درباره ترسیم مرزها زیر نظر سازمان ملل صورت بگیرد و آمریکا نیز در این زمینه کمک کند اما اسرائیلی‌ها نمی‌خواهند که سازمان ملل در این زمینه به ایفای نقش بپردازد و خواستار فقط حضور آمریکا هستند. جای هیچ شکی وجود ندارد که اگر واشنگتن در بحث ترسیم مرزها حضور داشته باشد، تمام توان خود را برای تأمین منافع رژیم صهیونیستی و کمک به این رژیم به کار خواهد بست.

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حضور حزب الله لبنان در سوریه گفت: طرفی که ما با آن در سوریه هماهنگی می‌کنیم فرماندهی نظامی سوریه است و نه روسیه. گمان نمی‌کنم که در سوریه چیزی به نام بازگشت به عقب وجود داشته باشد. امروز تنها مسأله ادلب و شرق فرات باقی مانده است.

وی تأکید کرد: به ضرس قاطع می گویم که ما هیچیک از مناطق سوریه که در آنجا مستقر بودیم را به طور کامل ترک نکرده ایم. در همان مناطقی که بودیم، همچنان مستقر هستیم. کاهش تعداد نفرات حزب الله در سوریه هیچ ربطی به تحریم‌های آمریکا ندارد و اکنون نیز حاضریم با تعداد نفرات فراوان به سوریه بازگردیم.

نصرالله یادآور شد: در حال حاضر شاهد نوعی همگرایی و هماهنگی گسترده و فشرده میان ایران و روسیه در صحنه سوریه هستیم و این هماهنگی‌ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. تاکنون هیچ برخوردی میان ایران و روسیه در سوریه اتفاق نیفتاده است. دیدگاه‌های ایران و روسیه در سوریه بسیار به یکدیگر نزدیک است.

دبیرکل حزب الله لبنان به تجاوز نظامی اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه نیز اشاره کرد و گفت: ماحصل تجاوز نظامی اخیر اسرائیل به سوریه تقریباً هیچ بوده است. نتانیاهو با بمباران سوریه سیاست «لبه پرتگاه» را در پیش گرفته است اما من به او می گویم که ایران از سوریه خارج نخواهد شد.

نصر الله ادامه داد: من دائماً با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه دیدار می‌کنم اما به دلیل شرایط امنیتی زمان‌های این دیدار را نمی گویم.

در همین ارتباط، سید حسن نصرالله ادامه داد: در حال حاضر سوری‌ها مشغول آموزش دیدن برای استفاده از سامانه اس ۳۰۰ هستند و زمانی که به طور کامل آماده شوند، وضعیت بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین در خصوص تهدیدات ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: در وهله اول معتقدم که آمریکا به اتخاذ گزینه نظامی علیه تهران روی نخواهد آورد چراکه مقامات واشنگتن به خوبی می‌دانند که این جنگ، پُر هزینه خواهد بود. از طرفی، این فرضیه نیز که ایران آغازگر جنگ خواهد بود، کاملاً منتفی است.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: پس از ساقط کردن پهپاد آمریکایی توسط ایران، تهران از طریق کشور ثالث پیامی را برای واشنگتن ارسال کرده و در آن پیام به مقامات آمریکایی هشدار داد که در صورت حمله به ایران، مواضع ایالات متحده آمریکا بمباران خواهد شد. این پیام به فاصله کمی از اتخاذ تصمیم ترامپ به دست آمریکایی‌ها رسید و موجب شد وی هرگونه واکنش به ساقط شدن پهپاد را متوقف سازد.

وی همچنین ادامه داد: در خصوص مسأله مذاکرات میان ایران و آمریکا نیز باید بگویم که مسئولان و مقامات مختلف ایرانی بارها اعلام کرده اند که حاضر نیستند به صورت مستقیم با واشنگتن مذاکره کنند. اگر کسی در این زمینه روی تحریم‌های واشنگتن علیه تهران حساب باز کرده است پس باید به او بگویم که ایران به زانو درنخواهد آمد و این تحریم‌ها، تهران را به سمت تقویت تولید داخلی‌اش سوق می‌دهد.

وی گفت: ایرانی‌ها تسلیم محاصره و تحریم نخواهند شد و آنها این تهدید را به فرصت تبدیل خواهند کرد. ایرانی‌ها در راستای تقویت روابط خود با کشورهای همسایه گام بر می‌دارند و در حال تقویت توانایی‌های خود برای رسیدن به پیشرفت اقتصادی هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با اشاره به عدم پذیرش نامه ترامپ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمان سفر شینزو آبه به تهران گفت که این موضع رهبر معظم انقلاب اسلامی غرورآفرین بود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: در حال حاضر مسئولیت همه ما در منطقه این است که از وقوع هرگونه جنگ میان ایران و آمریکا جلوگیری کنیم چراکه همه ما می‌دانیم که چنین جنگی ویران کننده است. اکنون این سؤال وجود دارد که ظهور و بروز جنگ ویران کننده در منطقه به مصلحت و منفعت چه کسی است؟ آیا به مصلحت امارات است؟ قطعاً آنها چنین چیزی را قبول نمی‌کنند. آیا به مصلحت عربستان است درحالی که ریاض خود می‌داند قادر به مقابله با ایران نیست؟

وی تأکید کرد: بنابراین، نتیجه می‌گیریم که هر کشوری که در جنگ علیه ایران مشارکت داشته باشد، تاوان خواهد داد. اگر جنگ ویران کننده اتفاق بیفتد و امارات نابود شود، این به نفع حکام و ملت امارات است؟ اسرائیل هم باید بداند که اگر هر جنگی در منطقه رخ دهد، نمی‌تواند از آن به دور باشد. اگر جنگی علیه ایران رخ دهد به مثابه آن است که علیه کل منطقه این جنگ اتفاق افتاده است. ایران قادر است اسرائیل را با قدرت و قوت فراوان بمباران کند.

نصر الله یادآور شد: آنچه که باعث شده آمریکا از رفتن به سمت جنگ با ایران صرف‌نظر کند این است که می‌داند در صورت وقوع جنگ، مواضع و منافع ایالات متحده در منطقه در خطر خواهد بود.

سید حسن نصرالله درباره مسأله مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی نیز گفت: ایران همواره اعلام کرده است که برای انجام مذاکرات با عربستان سعودی آماده است. اما مشکل کجاست؟ مشکل طرف مقابل است که تصمیم نهایی خود درخصوص مقابله با ایران را گرفته و حاضر به گفتگو نیست.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: دولت کنونی ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا کانال‌های ارتباطی را با حزب الله بگشاید.

وی در جریان این گفتگو همچنین به مسأله توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس نیز اشاره کرد و گفت: بدون شک اگر در خصوص این مسأله مسیر سیاسی شکست بخورد، ایرانی‌ها سکوت نخواهند کرد. آنچه که مشخص است، این است که انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها عمدتاً در راستای تأمین منافع آمریکا گام برمی دارند.

نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص قدرت نظامی و دفاعی یمن نیز تأکید کرد: یمنی‌ها امروز قادرند بسیاری از فرودگاه‌های عربستان و همچنین بسیاری از مواضع امارات را هدف قرار دهند اما به تدریج این کار را می‌کنند. اکنون نیز از برخی مقامات امارات شنیده شده که این کشور قصد دارد به طور نهایی از یمن خارج شود. امیدواریم که عربستان سعودی نیز همچون امارات، چنین تصمیمی اتخاذ کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.