آیا باطل السحر ترامپ در دست دموکرات‌هاست؟! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5668
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۱۶ | 381 بازدید |

آیا باطل السحر ترامپ در دست دموکرات‌هاست؟!

مناظره 10 نامزد دموکرات آمریکا که خود را برای حضور در دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آماده می کنند، با حواشی قابل تاملی رو به رو بود! یکی از این موارد، مربوط به رای گیری میان نامزدهای شرکت کننده در خصوص "بازگشت به برجام" بود.
آیا باطل السحر ترامپ در دست دموکرات‌هاست؟!

| حنیف غفاری|
مناظره ۱۰ نامزد دموکرات آمریکا که خود را برای حضور در دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آماده می کنند، با حواشی قابل تاملی رو به رو بود! یکی از این موارد، مربوط به رای گیری میان نامزدهای شرکت کننده در خصوص “بازگشت به برجام” بود. هنگامی که مجری برنامه از نامزدها پرسید نامزدهایی که در صورت پیروزی در انتخابات آتی به برجام برخواهند گشت چه کسانی هستند، از ۱۰ نامزد دموکرات ۹ نامزد دست‌های خود را به نشانه موافقت بالا آوردند.نامزدی که به این سوال جواب منفی داد سناتور رنگین‌پوست ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی “کوری بوکر” بود. او در توجیه بالا نبردن دست‌هایش به مجریان مناظره گفت: او در صورتی که رئیس جمهوری شود تلاش خواهد کرد به توافق جدید و بهتری با ایران برسد.
برخی محافل ، رای مثبت ۹ نامزد دموکرات مبنی بر بازگشت به توافق هسته ای با ایران را نماد و نشانه ای دال بر وجود اراده ای قوی در میان اعضای حزب رقیب ترامپ، مبنی بر احیای برجام تلقی کرده و از این مواضع استقبال کرده اند. گویا آنها فراموش کرده اند که نخستین کارشکنی های رسمی و علنی در مواجهه با برجام در دوران ریاست جمهوری اوباما اتفاق افتاد. گویا آنها فراموش کرده اند که قانون محدودیت صدورویزا برای کسانی که به ایران سفر می کنند در دوران ریاست جمهوری چه کسی امضا شد! همچنین شیفتگان حضور دموکراتها در کاخ سفید کاملا فراموش کرده اند که جان کری و جک لو وزرای امور خارجه و خزانه داری دوران اوباما چگونه با همراهی یکدیگر، مانع از عادی سازی روابط بانکی و اعتباری با ایران شدند.در هر حال، “کری بوکر” سناتور ایالت نیوجرسی را باید صادق ترین نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دانست. او صادقانه دستان خود را به علامت بازگشت به برجام بالا نبرد، حال آنکه ۹ نامزد دیگر
غیر صادقانه و در راستای جلب آرای عمومی چنین اقدامی را صورت دادند!
کوری بوکر تاکید کرده است که خروج ترامپ از توافق هسته ای با ایران اشتباه بوده است، اما در حال حاضر که این اتفاق رخ داده است باید به توافق بهتری با ایران رسید. البته سناتور رنگین پوست آمریکایی هنوز مشخص نکرده است که منظور وی از “توافق بهتر” چیست.دونالد ترامپ از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی و تا قبل از خروج از توافق هسته ای با ایران ، سخن از انعقاد “توافق بهتر” با ایران به میان می آورد. منظور ترامپ از توافق بهتر با ایران، توافقی بود که موضوعاتی مانند برنامه موشکی ومنطقه ای ایران و بازرسی از اماکن نظامی ایران را نیز در بر بگیرد. همچنین دونالد ترامپ از تروئیکای اروپایی خواسته بود تا با اعمال فشار بر کشورمان، برای حذف بند “غروب آفتاب” از برجام زمینه سازی کنند.
این دقیقا همان چیزی است که دموکراتها می خواهند! به عبارت بهتر، در صورت پیروزی دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، آنها حتی به سال ۲۰۱۵ میلادی نیز باز نخواهند گشت! دموکرات‌های پرادعا، قصد دارند به سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی سال نخست ریاست جمهوری ترامپ باز گردند. چندی پیش “ایلان گلدنبرگ” مشاور جان کری در مقاله ای در فارین پالیسی نوشت که دموکراتها باید در ازای کسب امتیازات جدید از ایران، به برجام بازگردند. این همان الگویی است که همه دموکراتها، اعم از جو بایدن، کاملا هریس ، الیزابت وارن
و ….. نسبت به آن پایبند هستند. در چنین شرایطی ابراز اشتیاق دموکراتها برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران، یک شوی تلویزیونی بیش نبوده است! نمایشی که مخاطب آن رای دهندگان آمریکایی ( و نه مردم ایران ) بوده اند.
فراتر از آنچه ذکر شد، دموکراتها قصد دارند با استفاده از توان خود در اجماع سازی بین المللی، ایران را بابت پذیرش گام‌ها و مراحل محدود کننده بعدی تحت فشار قرار دهند. در چنین شرایطی مشخص نیست که دلیل استقبال برخی محافل نسبت به مواضع انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا چیست!

نویسنده : حنیف غفاری |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.