بيت کوين در دوراهي آزادي يا ممنوعيت! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5654
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۵۹ | 388 بازدید |
شناخت ارزهاي مجازي در گفت‌و گوي رسالت با کارشناسان

بيت کوين در دوراهي آزادي يا ممنوعيت!

تولید ارزهای مجازی در کشور، کسب ‌وکاری است که از چند ماه قبل در شهرهای مختلف رونق یافته و موجب شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب سود سراغ این فعالیت بروند.
بيت کوين در دوراهي آزادي يا ممنوعيت!

در بازار اقتصادی امروز صنعت ماینینگ و استفاده از ماینرها و بلاک چین‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
تولید ارزهای مجازی در کشور، کسب ‌وکاری است که از چند ماه قبل در شهرهای مختلف رونق یافته و موجب شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب سود سراغ این فعالیت بروند.
سودآوری بیت‌ کوین با استفاده از برق صنعتی، موجب شده تا جمعی از تولیدکنندگان نیز کار را تعطیل کرده و به ‌سراغ استخراج بیت‌ کوین بروند.
طبق اعلام شورای عالی فضای مجازی قانونی، مانعی برای فعالیت ماینینگ در کشور وجود ندارد و به همین دلیل فعالیت در این عرصه، خلاف قانون نیست اما ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی به تازگی اعلام کرده که فعالیت در بیت کوین ممنوع است.
​​​​​​​در عين حال گستردگي فعاليت بيت ‌کوين در کشور موجب واکنش وزارت نيرو نيز شده است چراکه اين فعاليت، برق بسياري مصرف مي‌ کند و موجب افزايش چشمگير برق مصرفي در کشور مي شود.
مصطفي نقي پور موسس کافه بلاک چين در گفت و گو با رسالت درباره صنعت ماينينگ و دستگاه هاي ماينر گفت: «ماينرها در نگه داشتن شبکه بيت کوين مشارکت بالا دارند. کار با ماينرها در فضاي نتورک است. ماينرها شبکه اي از سرورها هستند که تراکنش هاي مرتبط با بيت کوين را در «ديتا بيس» مي نويسند. به عنوان مثال ديتاسنترهايي در ايران هستند که ديتاي وب سايت ها و سازمان هاي مختلف را در خود نگهداري مي کنند. بيت کوين ها نيز Database هايي دارند که در همه دنيا توزيع شده است و هر شخصي که در نگهداشت و ثبت اطلاعات اين شبکه و Database همکاري کند، در شبکه بيت کوين به او ماينر گفته مي شود. زيرا زيرساخت هاي سخت افزاري را تامين کرده اند تا تراکنش ها به درستي ثبت شوند. به اين افراد براي تهيه سخت افزارها جايزه اي در شبکه بيت کوين اختصاص داده مي شود که در اين اواخر به صورت سکه هستند.»
وي ادامه داد: «ماينرها کساني هستند که سخت افزارها را تامين کرده اند تا شبکه بيت کوين به درستي در دنيا کار کند. مزارع بيت کوين مراکز پردازشي هستند که سخت افزارها در آنجا قرار دارند که وظيفه پردازش را به عهده دارند و کمک به بالا نگه داشتن شبکه بيت کوين مي کنند.»
نقي پور با اشاره به عملکرد دولت در ارتباط با بيت کوين ها گفت: «دولت در اين موضوع داراي تشتت آراء بسيار جدي است. به طور قطع هيچ ممنوعيتي در اين رابطه وجود ندارد اما متاسفانه صداهاي متفاوتي درباره اين مسئله به گوش مي رسد. به عنوان مثال آقاي فيروزآبادي رئيس شوراي عالي فضاي مجازي در سال گذشته عنوان کرده بود «از نظر شورا ماينينگ و ورود به رمز ارزها ممنوعيتي ندارد و ما آن را به عنوان صنعت مي شناسيم.» کميسيون اجتماعي دولت هم اجراي آن را مصوب کرد و در کميسيون اقتصادي دولت مسئله هزينه مصرف برق مطرح و وزير نيرو مکلف شد تا قيمت مصوب برق براي ماينينگ را اعلام کند اما بعد از گذشت يک‌سال وزارت نيرو هيچ تعرفه اي را اعلام نکرد و حتي قبل از تابستان وزارت نيرو نامه اي به ارگان هاي امنيتي براي کشف و پلمب اين مراکز داده است.»
وي تصريح کرد: «اگر شوراي عالي فضاي مجازي را بالاترين مقام براي تصميم گيري در فضاي مجازي و حوزه فناوري اطلاعات بدانيم، بايد بگوييم کار در اين صنعت ممنوعيتي ندارد. شخصي از مديران توانير به جاي تعيين نرخ برق، کوتاهي خود را با بستن مزارع ماينينگ و فرافکني مصرف بالاي برق و تشکيک اذهان عمومي به اثبات رساند.»
موسس کافه بلاک چين ادامه داد: «وقتي از سوي دولت ماينينگ، صنعت عنوان مي شود، بسياري از فعالان اقتصادي در اين حوزه سرمايه گذاري مي کنند. اگر علت بستن مزارع ماينينگ مصرف بالاي برق باشد، استفاده از برق کار غيرقانوني نيست. آنچه که مي تواند باعث تخلف مزارع باشد سخت افزارهاي استفاده شده است زيرا ممکن است از سوي مبادي رسمي و گمرک وارد نشوند. مديران وزارت صمت سال گذشته ماينينگ را صنعت اعلام کردند اما گمرک هيچ مجوزي براي ورود سخت افزارهاي ماينينگ نداده است و اين نشان دهنده عدم تصميم گيري و تشتت آراء ميان مسئولان است.»
وي با انتقاد از بسته شدن مزارع ماينينگ توسط نيروي انتظامي تصريح کرد: «اکنون ۸۰ درصد از ماينينگ ها در چين قرار دارند و دولت چين هم نگران مصرف برق مزارع است اما با تصميم هاي خلق الساعه اقدام به بستن آنها نمي کند. بستن مزارع ماينينگ جزء رفتارهاي سلبي است و به جاي شفاف سازي در اين زمينه به رفتار غيرقانوني تبديل شده است. ماينينگ در دنيا به طور قانوني انجام مي شود اما در کشور ما به کار غيرقانوني تبديل شده است و جوانان شاغل در صنعت ماينينگ به افرادي مجرم تبديل مي شوند.»
نقي پور اظهار کرد: «ماينينگ کار غيرقانوني نيست بلکه کار فناورانه است که در هر جاي دنيا به ازاي مشارکت در بالا نگه داشتن و کمک به عملکرد صحيح شبکه نرم افزاري و سخت افزاري
بيت کوين در دنيا جايزه تعلق مي گيرد.»
وي با انتقاد از اعلام آمارهاي غيرعلمي مصرف برق ماينرها گفت: «محاسبه برق اين دستگاه‌ها بسيار ساده است اما متاسفانه اغراق زيادي در اين زمينه شده است. تجربه مواجهه وزارت نيرو با فناوري هاي نوين نشان داده که اغراق هاي زيادي صورت مي گيرد.»
نقي پور با انتقاد از دخالت زياد دولت در اقتصاد گفت: «اقتصاد ما دولتي است و علاقه اي به تغيير ندارد. البته فناوري مشکلاتي را به همراه خود دارد. دولت خود را قيم اقتصاد مي داند و در مواردي که توانمندي ندارد، تصميم مي گيرد. اينترنت در زمان ورود به کشور ابزاري براي انحطاط تلقي مي شد. هر فناوري داراي مضرات و فوايدي است که بايد مورد بررسي قرار بگيرد. اگر اقتصاد ما مردمي و خصوصي شود در جهان حرفي براي گفتن خواهيم داشت و تحت تحريم هاي ظالمانه قرار نمي گيريم و در برابر فناوري هاي نوآورانه هم چنين مقاومتي صورت نمي گيرد.»
نقي پور با بيان اينکه بخش خصوصي در برابر فناوري عاقلانه تصميم مي گيرد و خود را با آن تطبيق مي دهد، گفت: «بيت کوين يکي از رمزارزهاست.
بلاکچين پارادايم و فناوري جديدي مانند اينترنت است که در ابتدا به عنوان پارادايم همه جهان را تحت تاثير قرار داد. براي بلاکچين و فناوري هاي مشابه بلاک چين هم چنين اتفاقي رخ خواهد داد. شايد بيت کوين از بين برود اما رمزارز از بين نخواهد رفت. ما مي توانيم انتخاب کنيم که در برابر اين فناوري بايستيم يا با آن همراه شويم.»
موسس کافه بلاک چين در پايان تصريح کرد: «فناوري رمزارز و بلاک چين داراي اهميت است و بيت کوين يکي از هزاران کاربرد بلاک چين است. ورود به ماينينگ بايد به طور حتم با مطالعه باشد زيرا فناوري ها داراي خطرات و فوايد هستند. کمااينکه حباب اينترنت در سال ۲۰۰۰ ميلادي بسياري از شرکت ها را ورشکست کرد. با تسلط بر فناوري، ايران مي تواند يکي از بازيگران جدي در دنيا براي اقتصاد کشور باشد اما اگر فقط مصرف کننده باشيم، عقب افتاده و مصرف گرا خواهيم شد.»
آنچه که محرز و مشخص است تسلط رمزارزها و بلاکچين ها در دنياي فناوري در آينده نه چندان دور است زيرا به طور قطع همان طور که فضاي مجازي زندگي امروز ما را دربرگرفته است، رمزارزها هم در دنياي اقتصاد آينده نقش مهمي را بازي خواهند کرد اما نحوه استفاده ما از اين فناوري ها تعيين کننده ميزان موفقيت و پيروزي ما خواهد بود. استفاده از فناوري جرياني است که هرگز در دنياي معاصر متوقف نخواهد شد و ما را هم به دنبال خود همراه مي کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.