برگرديد به اسلام برگرديد به قانون | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 542
  پرینتخانه » ویژه تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴ | 974 بازدید |
رسالت، مواضع امام خميني(ره) را به مناسبت سالگرد ولادت ايشان بازخواني مي‌کند

برگرديد به اسلام برگرديد به قانون

روز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها يعني ۲۰ جمادي الثاني، يکصد و بيستمين سالگرد تولد بنيان گذار کبير انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني (ره) است. در چهلمين سال انقلاب اسلامي و در آغاز گام دوم اين انقلاب که با بيانيه مقام معظم رهبري آغاز شد، به بازخواني گزيده اي از سخنان و مواضع […]

برگرديد به اسلام برگرديد به قانون

روز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها يعني ۲۰ جمادي الثاني، يکصد و بيستمين سالگرد تولد بنيان گذار کبير انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني (ره) است. در چهلمين سال انقلاب اسلامي و در آغاز گام دوم اين انقلاب که با بيانيه مقام معظم رهبري آغاز شد، به بازخواني گزيده اي از سخنان و مواضع راهگشاي امام راحل عظيم الشان پرداخته ايم که اتفاقا در شرايط امروز مورد نياز است.
***
من باز به همه اين آقاياني كه مي‌خواهند نطق كنند و اعلاميه بدهند و نمي‌دانم نامه سرگشاده بفرستند و ازاين مزخرفات، به همه اين‌ها اعلام مي‌كنم كه برگرديد به اسلام، برگرديد به قانون، برگرديد به قرآن كريم،‌ بهانه درست نكنيد كه اسباب اين بشود كه شما همه به انزوا كشيده بشويد. من به بسياري از شما علاقه دارم و ميل دارم كه همه به قانون عمل كنند و همه در جاي خود باشند و چنانچه اين‌طور نباشد،‌ مسئله طور ديگر خواهد شد. (صحيفه امام جلد ۱۴ صفحه ۴۱۵)
غلط مي کني قانون را قبول نداري! قانون تو را قبول ندارد
نمي‌شود از شما پذيرفت كه ما قانون را قبول نداريم. غلط مي‌كني قانون را قبول نداري! قانون تو را قبول ندارد. نبايد از مردم پذيرفت، از كسي پذيرفت ما شوراي نگهبان را قبول نداريم. نمي‌تواني قبول نداشته باشي. مردم راي دادند به اينها، مردم ۱۶ ميليون تقريبا يا يك قدري بيشتر راي دادند به قانون اساسي. مردم كه به قانون اساسي راي دادند منتظرند كه قانون اساسي اجرا بشود. هر کس از هرجا صبح بلند مي‌شود بگويد من شوراي نگهبان را قبول ندارم،‌ من قانون اساسي را قبول ندارم، ‌من مجلس را قبول ندارم، من رئيس‌جمهور را قبول ندارم، من دولت را قبول ندارم. نه ! همه بايد مقيد به اين باشيد كه قانون را بپذيريد،‌ ولو برخلاف راي شما باشد. بايد بپذيريد، براي اين‌كه ميزان اكثريت است و تشخيص شوراي نگهبان كه اين مخالف قانون نيست و مخالف اسلام هم نيست، ميزان است كه همه بايد بپذيريم. ( صحيفه امام جلد ۱۴ صفحه ۳۷۸)
ديکتاتورهايي که دم از آزادي مي زنند
اگر قانون در يك كشوري عمل نشود، كساني كه مي‌خواهند قانون را بشكنند، اينها ديكتاتوراني هستند كه به صورت اسلامي پيش آمده‌اند يا به صورت آزادي و امثال اين حرفها. اگر همه اين آقايان كه ادعاي اين را مي‌كنند كه ما طرفدار قوانين هستيم، اين‌ها با هم بنشينند و قانون را باز كنند و تكليف را از روي قانون همه شان معين كنند و بعد هم ملتزم باشند كه اگر قانون برخلاف راي من هم بود من خاضع‌ ام، اگر بر وفاق هم بود من خاضع‌ام، ديگر دعوايي پيش نمي‌آيد؛ هياهو پيش نمي‌آيد. (صحيفه امام جلد ۱۴ صفحه ۴۱۵)
بترسيد از آن روزي که مردم بفهمند در باطن ذات شما چيست
همه مملکت ايران را به هم بزنم براي اينکه من باشم و هيچ کس نباشد نه، همه باشيد، و همه هم حفظ کنيد مملکت را. همه باشيد، و همه روي قانون عمل بکنيد قانون اساسي را باز کنيد، و هرکس مرز و حد خودش را تعيين کند. به ملت هم بگويند که قانون اساسي ما براي دولت اين را وظيفه کرده است؛ براي رئيس جمهور اين را؛ براي مجلس اين را؛ براي فرض کنيد فلان کار براي ارتش اين را. براي همه وظيفه معين کرده است. به مردم بگويند در قانون اساسي که شما رأي داديد برايش، وظيفه ما اين است. در لفظ فقط نباشد، و در واقع خلاف. واقعاً سرفرود بياوريد به قانون؛ و واقعاً سر فرود بياوريد به اسلام. لفظ را همه مي‌گويند. شايد شيطان را هم ازش بپرسند، مي‌گويد من انقلابي هستم! امروز همه انقلابي هستند! امروز همه دلسوز براي ملت هستند! امروز دعواي اينکه ما همه جنگ هم رفته‌ايم – و شما ديديد که يک دسته نوشته‌اند که ما از اول در جنگ چه بوديم – گفته‌اند. خوب، من هم مي‌توانم بگويم من در صفِ اول جنگ دارم جنگ مي‌کنم، ولي اينجا افتادم همينطور. بايد به حسب واقع، به حسب انصاف، به حسب وجدان، اين مردمي که شماها را روي کار آورده‌اند، اين مردم زاغه نشين که شماها را روي مسند نشانده‌اند ملاحظه آنها را بکنيد، و اين جمهوري را تضعيفش نکنيد. بترسيد از آن روزي که مردم بفهمند در باطن ذات شما چيست، و يک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسيد که ممکن است يکي از «ايام الله» – خداي نخواسته – باز پيدا بشود. و آن روز ديگر قضيه اين نيست که برگرديم به ۲۲ بهمن. قضيه [اين‌] است که فاتحه همه ما را مي‌خوانند! من از خداي تبارک و تعالي اميد اين را دارم که به ما عنايت بفرمايد و ما را هدايت کند به يک راهي که مرضي اوست؛ و قلم‌هاي ما را هدايت کند به يک نوشته‌هايي که مورد رضاي اوست. و بر زبان‌هاي ما جاري کند يک چيزهايي را که مورد رضاي اوست. (صحيفه امام، جلد ۱۴، ص ۳۸۰)

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.