گذار از دولت بهانه‌جو | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50628
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۲۷ | 258 بازدید |

گذار از دولت بهانه‌جو

در رسانه‌ها منتشرشده که آمار واردات واکسن از 50 میلیون دز فراتر رفته و رکورد واردات روزانه واکسن هم با محموله‌های بالای 5 میلیون دز شکسته شده است. بهبود اوضاع کرونایی فقط محدود به واردات واکسن نیست: تزریق واکسن هم با آمار بالای یک‌میلیون نفر در روز رکورد زده است و رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی برای تزریق روزانه 2 میلیون دز خبر داده است
گذار از دولت بهانه‌جو

علی بهادری جهرمی
در رسانه‌ها منتشرشده که آمار واردات واکسن از ۵۰ میلیون دز فراتر رفته و رکورد واردات روزانه واکسن هم با محموله‌های بالای ۵ میلیون دز شکسته شده است. بهبود اوضاع کرونایی فقط محدود به واردات واکسن نیست: تزریق واکسن هم با آمار بالای یک‌میلیون نفر در روز رکورد زده است و رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی برای تزریق روزانه ۲ میلیون دز خبر داده است. مراکز تزریق واکسن هم با افزایش چشمگیری مواجه بوده و قرار است فعالیت‌شان ۲۴ ساعته شود. وزیر بهداشت نیز با محاسبه همه این‌ها و تدارک برنامه‌هایی وعده داده است که تا دهه فجر کار واکسیناسیون تمام خواهد شد.

تا همین ۳ ماه پیش بود که حرکت لاک‌پشتی واردات واکسن و کندی واکسیناسیون درنهایت پیک‌های پنج‌گانه کرونایی را با هزاران قربانی بر جامعه ما تحمیل کرد. مقایسه شرایط فعلی با شرایط حاکم شده در دولت سابق که مدت زیادی هم از آن نمی‌گذرد یک نکته واضح و خودمانی را عیان‌تر از هر زمان دیگری گوشزد می‌کند: ماشاالله به زمانی که کسی بخواهد کار کند و وای بر زمانی که کسی نخواهد کار کند! کسی که بخواهد کار کند، هیچ‌چیز مانع و جلودارش نیست، کسی هم که نخواهد کار کند، همه جور بهانه‌ای را ردیف می‌کند تا بی‌عملی خودش را موجه جلوه دهد. موضوع وقتی جالب‌تر و البته تأسف‌بارتر می‌شود که یادآوری کنیم دولت قبل خودش را تنها متولی بلامنازع گفت‌وگو با جهان و یگانه منجی نجات جامعه ایرانی به شیوه برقراری تعاملات بین‌المللی می‌دانست و دائم منتقدان دلسوز و رقبای سیاسی را محکوم می‌کرد که زبان مذاکره با دنیا را بلد نیستند! حالا کاشف به‌عمل‌آمده که ازقضا منتقدان دولت قبل، به چم‌وخم تعاملات جهانی آشنایی بیشتری داشته و حداقل در همین قضیه واکسیناسیون، منافع ایرانیان را مصمم‌تر و کاراتر دنبال می‌کنند. مسئولان قبلی با رویه و اظهارات خود، جامعه ایرانی را شرطی کرده بودند: اگر گشایش اقتصادی می‌خواهید، باید به برجام بپیوندیم؛ اگر می‌خواهید به برجام بپیوندید باید با کدخدا ببندیم؛ پس از پیوستن به برجام و بستن با کدخدا، حالا اگر ثمرات برجام را می‌خواهید باید دستورات  را اجرایی کنیمFATF؛ اگر … . این شرطی شدن تا جایی پیش رفت که صراحتاً آب خوردن ایرانی‌ها هم مشروط به مذاکره با غرب و برجام و رفع تحریم شد.  افراط در خودبرترپنداری در تعاملات جهانی و اصرار بر شیوه‌های نادرست که مبتنی بر موضع پایین‌دستی و ضعف بود، آن‌چنان بین دولت‌مردان و مسئولان قبل رواج داشت و به باور ایشان تبدیل‌شده بود که همه‌چیز جامعه ایرانی را به غرب و مذاکره با غرب و پیوستن چشم و گوش بسته به همه اسناد دیکته شده‌ غربی گره‌زده بودند. این اظهارنظر صریح، آقای همتی، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی است که «به دلیل تحریم نتوانستیم واکسن بخریم». یا این‌که آقای ربیعی سخنگوی سابق دولت هم صراحتاً ابراز داشتند که «نپیوستن ایران به FATF علت ناتوانی در خرید واکسن کرونا است»! حالا نه‌تنها تحریم‌های ایرانی برداشته نشده و ایران دستورات FATF را اجرایی نکرده است، بلکه در سه چهار ماه گذشته تحریم‌های ظالمانه دیگری هم علیه ملت ما وضع‌شده است و مهلت‌های گروه ویژه اقدام مالی هم عملا منقضی شده به شمار می‌آید و ما در لیست به‌اصطلاح سیاه این گروه قرار داریم، اما واکسن و واکسیناسیون هرروز رکورد می‌زند؛ چرا؟ چون مسئولان فعلی، ورای غوغاسالاری و گفتاردرمانی، باکار خستگی‌ناپذیر و جهادی، پیگیر رفع‌ورجوع مسائل مبتلابه جامعه ایرانی هستند و در این مسیر هیچ چشم و گوشی به خارج از مرزهای ایران ندوخته، تعاملات فرامرزی را هم نتیجه‌محور، از سر عزت، حکمت و مصلحت به‌پیش می‌برند.

نویسنده : علی بهادری جهرمی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.