مخالفت آمريکايي‌ها با سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5039
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۵۸ | 342 بازدید |
تحلیل رسالت از گزارش پایگاه «هیل»

مخالفت آمريکايي‌ها با سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ

افزايش مخالفت‌هاي عمومي با سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ، کاخ سفيد را در وضعيت بغرنجي قرار داده است. همين مسئله منجر به تشديد اختلافات ميان ترامپ و اعضاي تيم امنيتي و سياست خارجي وي شده است.
مخالفت آمريکايي‌ها با سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ

افزايش مخالفت‌هاي عمومي با سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ، کاخ سفيد را در وضعيت بغرنجي قرار داده است. همين مسئله منجر به تشديد اختلافات ميان ترامپ و اعضاي تيم امنيتي و سياست خارجي وي شده است. در حالي که تلاش بي وقفه تيم هاي رسانه اي و تبليغاتي وابسته به لابي آيپک و افرادي مانند جان بولتون و پمپئو (نومحافظه کاران و
تي پارتي) جهت اقناع افکار عمومي آمريکا در قبال سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ، شاهد افزايش مخالفت‌هاي عمومي با اقدامات ترامپ در قبال کشورمان هستيم. در تازه ترين نظرسنجي منتشر شده در آمريکا که پس از سرنگوني پهپاد آمريکايي توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و توسط پايگاه “هيل” منتشر شده است، تنها ۲۴ درصد ( کمتر از يک چهارم شرکت کنندگان ) با اقدام نظامي محدود يا کامل عليه ايران موافقت کرده اند. اين در حالي‌است که ۵۸ درصد شرکت کنندگان با هرگونه تقابلي با ايران مخالفت کرده و افراد باقيمانده نيز نظري در اين خصوص نداشته اند. اين نظرسنجي در حالي منتشر شده است که حدود يک ماه قبل، نظرسنجي دانشگاه کوئين‌پاک نشان مي داد که ۳۷ درصد از شهروندان آمريکايي با سياست‌هاي ضد ايراني دولت ترمپ موافق هستند. به عبارت بهتر، مقايسه دو نظرسنجي صورت گرفته طي يک‌ماه نشان مي دهد که ميزان مخالفت شهروندان آمريکايي با هر گونه تقابلي با ايران افزايش يافته است.
لازم به ذکر است که کاهش محبوبيت ترامپ در نظرسنجي هاي عمومي و ايالتي، منجر به نگراني کمپين انتخاباتي وي شده است. برخي تحليلگران آمريکايي به وي توصيه کرده اند تا با تغيير سياست خارجي خود و اخراج جان بولتون و مايک پمپئو ، مشاور امنيت ملي و وزير امور خارجه آمريکا ،مانع از استمرار روند موجود شود. نکته قابل تامل ديگري که در اين نظرسنجي وجود دارد، مخالفت نيمي از جمهوري‌خواهان ( طرفداران حزب جمهوري‌خواه ) با پاسخ نظامي( هر چند محدود ) به ايران بوده است. به عبارت بهتر، سياست‌هاي ضد ايراني ترامپ در ميان جمهوري‌خواهان نيز طرفداري ندارد. نبايد فراموش کرد که حضور افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو در کاخ سفيد ،منجر به نارضايتي بسياري از جمهوري‌خواهان سنتي شده است.تنها ۳۱ درصد از جمهوري‌خواهان حمايت خود را از تقابل نظامي محدود دولت ترامپ با ايران اعلام کرده اند. اين نظرسنجي مي تواند معياري مهم براي سنجش ميزان محبوبيت ترامپ در نزد جمهوري‌خواهان باشد. در صورتي که جمهوري‌خواهان سنتي در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ از ترامپ حمايت نکنند، قطعا وي در اين آوردگاه سياسي بازنده خواهد بود.
۶۷ درصد دموکرات‌ها و ۵۴ درصد از شهروندان مستقل راي دهنده تاکيد کرده اند که تنها راه پيش روي دولت ترامپ، مذاکره با ايران براي کاهش تنش‌هاست. رمزگشايي از اين نظرسنجي نشان مي دهد که سياست خارجي ترامپ مي تواند در آينده اي نزديک به پاشنه آشيل وي تبديل شود.
از سوي ديگر، دو نظرسنجي مختلفي که در خصوص سياست‌هاي ضد چيني ترامپ منتشر شده است نيز نشان مي دهد که وي وضعيت خوبي در نزد راي دهندگان آمريکايي ندارد! در ماه گذشته و مطابق نظرسنجي دانشگاه کوئين‌پاک، ۴۰ درصد از شهروندان آمريکايي از سياست‌هاي ضد چيني ترامپ و وضع تعرفه هاي گمرکي وي عليه کالاهاي چيني حمايت مي کردند. با اين حال اقدامات متقابل چين در قبال کالاهاي آمريکايي و تعريف مناسبات دوجانبه و چند جانبه اقتصادي جديد در نظام بين الملل ( بر اساس حذف دلار)، منجر به ايجاد بدبيني نسبت به سياست‌هاي ترامپ شده است. بر اساس نظرسنجي هاي جديد در آمريکا، تنها ۱۹ درصد از شهروندان آمريکايي نسبت به فرجام سياست‌هاي اقتصادي ترامپ در تقابل با چين خوشبين هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.