قفل پایانه گمرک یزدان پس از هفت سال با شروع دولت سیزدهم بازشد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50351
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۴۶ | 170 بازدید |
سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس:

قفل پایانه گمرک یزدان پس از هفت سال با شروع دولت سیزدهم بازشد

سلمان اسحاقی، نماینده مردم حوزه قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» به بازگشایی پایانه گمرکی یزدان در روزهای آغازین دولت سیزدهم اشاره کرد که در اوایل دهه 90 تعطیل‌شده بود.
قفل پایانه گمرک یزدان پس از هفت سال با شروع دولت سیزدهم بازشد

حانیه مسجودی
سلمان اسحاقی، نماینده مردم حوزه قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» به بازگشایی پایانه گمرکی یزدان در روزهای آغازین دولت سیزدهم اشاره کرد که در اوایل دهه ۹۰ تعطیل‌شده بود. او گفت: حجت‌الاسلام رئیسی سال گذشته به‌عنوان رئیس قوه قضائیه در روز اربعین با حضور در پایانه گمرکی یزدان و بازدید از آن منطقه   از اینکه چرا   چنین پتانسیل و ظرفیتی مورد بی‌توجهی قرارگرفته است
 ابراز تأسف کرد. پایانه گمرکی یزدان ۷ سال تعطیل‌شده بود.
وی افزود: بعدازاینکه حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه مجریه شد پیگیری‌های ما نیز بیشتر شد. قبل از آن توانسته بودیم دستور و مجوزات لازم را از وزیر امور خارجه وقت از رئیس گمرکات کل کشور و وزیر نیرو به‌عنوان دبیر ششمین کمیسیون مشترک ایران و افغانستان بگیریم. مقررشده بود در ششمین کمیسیون مشترک ایران و افغانستان  یکی از مصوبات و تفاهمات ما بازگشایی پایانه گمرک یزدان باشد.
 حاشیه مراسم تحلیف رئیس دولت سیزدهم و تاکید بر پیگیری بازگشایی پایانه گمرکی یزدان
اسحاقی تأکید کرد: متأسفانه تحولات افغانستان و کرونا باعث شد بازگشایی ششمین کمیسیون مشترک ایران و افغانستان انجام نشود. بعدازآن حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد که پیگیری‌های خود را ادامه دهید مبادا چنین ظرفیتی مورد بی‌توجهی قرار گیرد. 
نماینده مردم قائنات و زیرکوه ادامه داد: بعدازاین‌که حجت‌الاسلام رئیسی در حاشیه مراسم تحلیف ریاست جمهوری به بنده تأکید کرد که این امر را پیگیری کنید و نتیجه بگیرید، روز پنج‌شنبه هفته گذشته توانستیم پایانه گمرکی یزدان را با حمایتی که رئیس‌جمهور، وزیر کشور، رئیس گمرکات کل کشور و به‌ویژه مرزبانی و ارتش داشتند به‌صورت خرده‌فروشی بازکنیم و به‌عبارتی پایانه گمرکی یزدان بعد از ۷ سال باز شد.
او بیان می‌کند: توافقی هم که بین ما و بزرگان هرات و کلات نظر افغانستان بود، این مسئله باعث شد امروز شاهد اتفاق بسیار مبارکی در آن منطقه در جهت تثبیت امنیت و اقتصاد پویا باشیم. 
 پایانه گمرکی یزدان چه ویژگی‌هایی دارد؟
اسحاقی با تشریح سؤال مذکور ویژگی‌های پایانه گمرکی یزدان را برشمرد: پایانه گمرکی یزدان یکی از موفق‌ترین پایانه‌های کشور بوده است. ازنظر جغرافیایی نزدیک به ولایت هرات است و یزدان تا هرات ۱۸۰ کیلومتر فاصله‌دارند. همچنین دومین ولایت پرجمعیت کشور افغانستان (هرات) است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از منظر دیگر نیز کلات نظر یکی از روستاهای پرجمعیت افغانستان با جمعیتی بالغ‌بر ۱۰ هزار نفر همجوار با یزدان است و فاصله آن ۲ کیلومتر است. مردم آنجا و مردم ولایت هرات یکی از مطالبه گران این مسئله بودند. پایانه گمرکی یزدان نیز جزء چارت سازمانی گمرکات کل کشور بوده است و به‌صورت مستقیم دارای چارت تشکیلاتی مصوب با تعداد ۱۲ پست سازمانی بوده و به‌صورت اتوماسیون با گمرکات کل کشور ارتباط دارد.
پایانه گمرکی یزدان، رتبه نخست صادرات کشور در سال ۸۴ را داشته است
وی ابراز کرد: این پایانه مرزی درگذشته یکی از پایانه‌هایی بود که رتبه نخست صادرات و واردات و پویایی را داشت و پایانه مرزی یزدان از این لحاظ رتبه نخست کل کشور را در استان خراسان جنوبی دارا  بوده است. لذا کسب رتبه نخست صادرات کشور در سال ۸۴ در بین بازارچه‌های مرزی، مرز یزدان داشته است. اسحاقی با اشاره به سهم واردات افغانستان از ایران گفت: همچنین ۳۰ درصد سهم واردات افغانستان از ایران مختص استان خراسان جنوبی بوده است و فاصله کم بین یزدان و دومین ولایت پرجمعیت افغانستان یعنی هرات و کلات نظر باعث صادرات مصالح ساختمانی و واحدهای تولیدی استان به افغانستان از طریق بازارچه یزدان بوده است.نماینده مردم قائنات و زیرکوه افزود که کالاهای صادراتی این پایانه شامل سیمان و کاشی بوده و اکنون نیز در خرده‌فروشی شاهد هستیم اقلام و کالاهای اساسی که به‌منظور صادر کردن به افغانستان به مرز یزدان آمده است مجوزهایشان صادرشده و می‌توانند آن‌ها را به افغانستان صادر کنند. 
دولت سیزدهم قفل پایانه مرزی یزدان را باز کرد
او تأکید کرد: درمجموع بعدازاینکه ما رتبه نخست صادرات کشور در سال ۸۴ را داشتیم متأسفانه در دهه ۹۰ و سال‌های نخست این دهه، بازارچه مرزی یزدان تعطیل می‌شود و همان‌طور که رئیسی اربعین سال گذشته تأکید کرد، امسال شاهد هستیم که طی کمتر از یک سال از زمان دستور پیگیری و کمتر از یک ماه از حضورش در قوه مجریه شاهد بازگشایی این مرز هستیم و قفل پایانه گمرکی یزدان بازشده است.
اسحاقی با پیش‌بینی آینده این پایانه ادامه داد: بزرگان افغانستان در هرات و کلات نظر با حمایتی که در کشور افغانستان می‌کنند می‌توانیم استفاده بیشتری از این ظرفیت ببریم. اکنون شاهد هستیم که پلیس و نماینده گمرک افغانستان در پایانه مرزی یزدان مستقر است. نکته‌ای که برای ما بسیار اهمیت دارد این است که با بازگشایی این مرز و انجام خرده‌فروشی به سال ۸۴ برگردیم و رتبه نخست صادرات کشور را به دست بیاوریم.
در تلاش هستیم مرز یزدان را به شرایط سال ۸۴ برگردانیم
این نماینده مجلس یادآور شد که لازمه بازگشت اوضاع این پایانه به سال ۸۴ این است که هرروز ظرفیت‌های پایانه را افزایش دهیم و بتوانیم صادرات کالاهایی فراتر از خرده‌فروشی را به ثمر برسانیم. مانند مصالح ساختمانی و نیازهایی که می‌توانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم.نماینده مردم قائنات و زیرکوه در انتها عنوان می‌کند که این پایانه حتی ظرفیت صادر کردن کالا به کشورهای مختلف را دارد و در مقابل ما فقط کشور افغانستان نیست. بلکه سه کشور افغانستان، پاکستان و هندوستان کشورهای مقابل استان خراسان هستند و اگر گمرک یزدان به‌طور کامل آغاز به کار کند به این کشورها نیز صادرات داشته باشیم.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.