اصلاح فرآیندهای قانونگذاری برای حل مشکلات کشور ضرورت دارد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50268
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲ | 141 بازدید |
قالیباف در نشست شورای هماهنگی مجلس:

اصلاح فرآیندهای قانونگذاری برای حل مشکلات کشور ضرورت دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اصلاح فرآیند قانونگذاری در کشور، گفت: اصلاح فرایند قانونگذاری برای کنترل ورودی‌ها و مصوبات و به خصوص حل مشکلات کشور بسیار موثر خواهد بود.
اصلاح فرآیندهای قانونگذاری برای حل مشکلات کشور ضرورت دارد

محمدباقر قالیباف امروز (دوشنبه ۱۵ شهریور ماه) در جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور روسای کمیسیون‌های مختلف و موضوع بررسی ایرادهای شایع شورای نگهبان نسبت به طرح‌ها و لوایح مصوب مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس دو وظیفه جدی و اساسی در حوزه‌های قانونگذاری و نظارت بر عهده دارد و در این راستا از دو سازمان مهم مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات کل کشور استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات کشور باید تلاش کنند تا بهترین خدمات و کمک را از نظر مشورتی و پژوهشی به نمایندگان در صحن و کمیسیون‌های مجلس ارائه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه در خصوص این موضوع در نشست دیروز هیئت رئیسه مجلس مباحث جدی مطرح شد، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات باید گزارشی در مورد چگونگی استفاده هر چه بهتر از ظرفیت‌های این دو سازمان در جلسه شورای هماهنگی و صحن علنی مجلس ارائه دهند تا نمایندگان بتوانند، این موارد را به عنوان مطالبه از این دو سازمان پیگیری کنند.

قالیباف تاکید کرد: افرادی که از حوزه نظارت و قوانین در مجلس حضور دارند نیز باید کارشناسانی را در این دو سازمان داشته باشند تا بتوانند به روسای کمیسیون‌ها در خصوص تنظیم مطالب، انجام اصلاحات شکلی و محتوایی طرح‌ها و لوایح و مصوبات کمک کنند و به این شکل اقدامات با دقت لازم انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به تغییر دولت و ظرفیت اجرایی جدید کشور، بازنگری در برخی لوایح و اصلاح آن باید مدنظر قرار گیرد، گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری اولویت با ارائه لایحه است و ما باید این موضوع را به صورت جدی در مجلس پیگیری کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اصلاح فرآیند قانونگذاری در کشور، گفت: اصلاح فرایند قانونگذاری برای کنترل ورودی‌ها و مصوبات و به خصوص حل مشکلات کشور بسیار موثر خواهد بود تا ایرادات آیین‌نامه‌ای و قانونی طرح‌ها و لوایح قبل از ارائه به صحن رفع شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.