افول وعده‌های قاره سبز | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4808
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۴۸ | 568 بازدید |
وعده‌های پوچ اروپا در گفت و گوی كارشناسان با رسالت بررسی شد؛

افول وعده‌های قاره سبز

مقامات آمريکايي که مدتي است نسبت به تحريم‌ها و افزايش فشارها بر ايران نااميد شده‌اند مجددا مواضعي از خود نشان دادند که تنها نشان دهنده ضعف‌شان در برابر قدرت و عظمت ايران است
افول وعده‌های قاره سبز

​​​​​​​|راضيه فراهاني|
مقامات آمريکايي که مدتي است نسبت به تحريم‌ها و افزايش فشارها بر ايران نااميد شده‌اند مجددا مواضعي از خود نشان دادند که تنها نشان دهنده ضعف‌شان در برابر قدرت و عظمت ايران است. مقامات آمريکايي هيچ زماني تصور هم نمي‌کردند که ايران بتواند با تمام قدرت مقابل افزايش تحريم‌ها و فشارهاي دشمن مقاومت کند. در اين ميان که اتحاديه اروپا دائما مدعي حمايت کامل از ايران است مجددا بحث «INSTEX» را مطرح کرده و اعلام مي‌کند که تمام تمرکزش براي نجات برجام و راضي نگاه داشتن ايران براي بقا در برجام است به همين جهت مکانيزم مالي ايران و اروپا که اجازه تجارت مشروع با ايران را مي‌دهد، به زودي با تلاش‌هاي ديپلماتيک فرانسه، انگلستان و آلمان اجرايي مي‌شود.
حدود ۲ماه پيش ايران به متحدان برجام فرصت دوماهه داد که سريعا به برخي مسائل از جمله خروج غيرقانوني آمريکا رسيدگي کند. حال که به اتمام اين دوره نزديک مي شويم؛ شاهد دست و پا زدن مقامات در اتحاديه اروپا هستيم.

سوالي که در اين جا مطرح مي‌شود آن است که اگر اتحاديه اروپا از ايران حمايت مي‌کند چرا آمريکا را تحت فشار قرار نمي‌دهد تا به برجام بازگردند و به جاي حل مسئله به دنبال پاک کردن صورت مسئله است.
برجام صورت واقعي اتحاديه اروپا را نشان داد
محمدعلي الستي استاد دانشگاه در اين باره به «رسالت»‌ گفت: مسئله برجام وموقعيتي که در حال حاضر ايجاد شده نشانگر يک‌سري واقعيت‌هاي جهاني است که بسياري از کشورها و شخصيت‌هاي حقوقي را در سطح جهان از نظر ميزان صداقت و قدرت‌هاي واقعي آشکار مي‌کند، از جمله اين قدرت‌ها مي‌توان به اتحاديه اروپا اشاره کرد.
اتحاديه اروپا دچار نوعي ضعف اراده شده است
او با اشاره به خروج يک‌جانبه آمريکا از برجام ادامه داد: اينکه اتحاديه اروپا يک نوع ژست مخالفت مقابل اين حرکت آمريکا از خود نشان داده است، درست است اما در عمل اقدامي از سوي او مشاهده نشد. در اينجا سوال مي‌شود که آيا اتحاديه اروپا قصد انجام کاري را داشته يا اين که در توانش نبوده تا مقابل آمريکا بايستد؟ در هر صورت اين نوع رويکرد اتحاديه اروپا برابر آمريکا را مي‌توان تنها يک نوع ضعف اراده تعبير کرد.
اين استاد دانشگاه با تاکيد بر اينکه ضعف اراده اتحاديه اروپا يک واقعيت جهاني است، تصريح کرد: از سوي ديگر اين ضعف صداقت اتحاديه اروپا را هم زير سوال مي‌برد که اگر اراده‌اي نداريد چرا قول‌هايي مي‌دهيد که توان عملياتي کردنشان را نداريد مانند همان موضوع INSTEX.
الستي ادامه داد: INSTEX مبتني بر ساز و کار اروپايي است و به نظر مي‌رسد که چندان قابل اتکا نيست بنابراين عملا ما اگر بخواهيم وضعيت اتحاديه اروپا را با توجه به اين موضوعات مورد ارزيابي قرار دهيم تنها مي‌توانيم به ضعف اراده و عدم صداقتش اشاره کنيم.
اتحاديه اروپا به دنبال منافع خود است
وي با بيان اين که اتحاديه اروپا به جهت برخي منافع در برابر درخواست‌هاي آمريکا سُست است، گفت: اگر قصد داوري ميان رفتارهاي ايران و آمريکا را مقابل يکديگر داشته باشيم نشان‌دهنده آن است که ايران در مذاکرات شرکت کرده و به برجام پايبند بوده است اما آمريکا به طور يک‌جانبه از برجام خارج شد، در اينجا بايد با صراحت گفت که حق با ايران است بنابراين مقصر اصلي اين موضوع آمريکا خواهد بود.
اين استاد دانشگاه ابراز داشت: آمريکايي‌ها دو مسئله بسيار آشکار و ضمني را مطرح مي‌کنندکه روح برجام عملي نمي‌شود چرا که ايران آزمايش موشکي انجام مي‌دهد اين موضوع در صورتي است که ايران هم به حق بيان کرده که مسئله موشکي جزو مذاکره و برجام نبوده است؛ بنابراين به صراحت بايد گفت که آمريکا زير قول خود در برجام زده است.
الستي با اشاره به اين که آمريکايي‌ها به صورت تلويحي به امضا برجام اشاره کرده‌اند، گفت: اين کشور به عنوان يک کشور سرمايه‌دار منتظر بود تا نتايج برجام با شرکت‌هاي آمريکايي هم رقم بخورد در مقابل شاهد بود که ايران تنها با شرکت‌هاي اروپايي قرارداد بست و آمريکايي‌ها در اين موضوع سرشان بي‌کلاه ماند.
او تصريح کرد: اروپائيان برجام را به عنوان عاملي که آنها را درعرصه اقتصاد به جلو انداخته نگاه مي‌کنند.
ترامپ تنها يک آپارتمان‌ساز است
مهدي تقوي، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي همچنين در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: ترامپ احمق يا همان رئيس‌جمهور کنوني آمريکا دائما در حال افزايش فشارهاي اقتصادي و رواني بر ايران است. ايران و آمريکا در دوران رياست جمهوري اوباما به ظاهر مشکلي با يکديگر نداشتند و در همان دوران برجام را حل کردند، اما با پيروزي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري، شاهد بوديد که آمريکا زير قراردادهايش در برجام زد.
او افزود: دونالد ترامپ هيچ سابقه سياسي در کارنامه خود ندارد و تنها به عنوان يک سرمايه‌دار و آپارتمان‌ساز او را مي‌شناسند و همچنين به بي‌عقلي مشهور است.
اين اقتصاددان ادامه داد: ترامپ دائما اروپائيان را هم تحت فشار قرار مي‌دهد تا روابطشان را با ايران کمتر کنند اما آنها به او گوش نمي‌دهند.
زور اروپا به آمريکا نمي‌رسد
تقوي در پاسخ به اين سوال که اگر اتحاديه اروپا مقابل فشارهاي آمريکا ايستاده است، چرا تاکنون نتوانسته اين کشور را به برجام برگرداند، گفت: زور اروپا به آمريکا نمي‌رسد چرا که آمريکا داراي اقتصاد گردن کلفتي است و در صدر اين اقتصاد نشسته بنابراين اروپا قدرت پس زدن آمريکا را ندارد.
او همچنين گفت: اگر ترامپ رئيس‌جمهور نمي‌شد الان مسائل برجام و ايران قابل حل بود اما با رياست جمهوري ترامپ در آمريکا تمام موضوعات تغيير کرد چرا که ترامپ تنها دست به خرابکاري مي‌زند؛ اميد است که ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريکا ديگر نتواند راي کسب کند چرا که مردم اين کشور مي‌دانند اويک فرد بسيار ديوانه است.

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.