۴۱ درصد سؤالات بررسی شده کنکور ۱۴۰۰ دارای مشکل است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47079
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵ | 338 بازدید |

۴۱ درصد سؤالات بررسی شده کنکور ۱۴۰۰ دارای مشکل است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی، جمعا 105 سؤال به داوطلبان ارائه شده است، گفت: در مجموع 42 سؤال کنکور سراسری 1400 دارای اشکال است یعنی 41 درصد سؤالات ارائه شده مشکل‌ دارد.
۴۱ درصد سؤالات بررسی شده کنکور ۱۴۰۰ دارای مشکل است

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در شبکه خبر درباره وضعیت سؤالات کنکور سراسری ۱۴۰۰، اظهار کرد: مطالبی که مطرح می‌کنم صرفا برای حل مسأله است چرا که از زحمات سازمان سنجش در برگزاری کار بسیار سنگین کنکور مطلع هستیم و متشکریم.

وی افزود: بعد از اینکه مطلع شدیم تعدادی از سؤالات دارای اشکال و نواقص است، بررسی کردیم و قبل از اینکه آمار، ارقام و تعداد سؤالات را بیان کنیم، طی نامه‌ای خدمت ریاست سازمان سنجش، مطالب را عرض کردیم و متذکر شدیم تعدادی از سؤالات دارای اشکال است.

ملکی اضافه کرد: چون پاسخ‌هایی که سازمان سنجش داد، نشان می‌داد گویا باور نکرده‌اند و به اصطلاح اعتقاد ندارند به آنچه سازمان پژوهش به عنوان متولی کتاب‌های درسی بیان می‌کند، پس مجبور شدیم قدری صریح‌تر و عینی‌تر مطالب و نواقص را عرض کنیم.

وی توضیح داد: در سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی، جمعا ۱۰۵ سؤال به آزمون‌شوندگان ارائه شده است. در مجموع، ۱۰ سؤال خارج از کتاب درسی و از قسمت‌های حذف شده کتاب‌های درسی است که حدود ۱۰ درصد سؤالات را تشکیل می‌دهد. ۲۸ سؤال نیز عدم تطابق با اهداف آموزشی کتاب درسی است که حدود ۲۷ درصد سؤالات را به خود اختصاص می‌دهد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: یک سؤال اشتباه بود که حدود یک درصد را شامل می‌شود. سه سؤال نیز بدون گزینه پاسخ صحیح بود که ۳ درصد را به خود اختصاص می‌دهد و جمعا ۴۲ سؤال دارای اشکال است یعنی ۴۱ درصد سؤالات ارائه شده مشکل‌ دارد.

وی تصریح کرد: طی ‌نامه‌ای البته نه با ذکر عدد، رقم و درصد، بلکه به طور کلی مطرح کردیم که سؤالات دارای اشکالات و نواقصی است، همچنین مورد اعتراض دانش‌آموزان و خانواده‌هاست و پیشنهاد کردیم که کارگروهی تشکیل شود و این موارد را عینی و مصداقی بررسی کنند ولی سازمان سنجش در پاسخ به نامه ما، مطرح کرد که موضع ما درست و دقیق نیست و اعلام کرد که سؤالات اشکال نداشته است؛ به همین دلیل مجبور به موضع‌گیری دوم شدیم تا مسأله حل شود.

ملکی ادامه داد: اگر بخواهند این درصدهایی که عرض کردم را راستی آزمایی کنند و دقیقا بدانند وقتی می‌گوییم ۴۲ سؤال دارای اشکال است، به چه معناست، لازم است کارگروهی تشکیل شود و کارشناسان سازمان پژوهش و کارشناسان سازمان سنجش در یک فضای صمیمی، علمی، عینی و کاربردی بررسی کنند و به هر جمع‌بندی که رسیدند، همان را سازمان سنجش مبنای تصمیم‌گیری خود قرار دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.