آسمان ایران انتخاب اول ایرلاین‌های دنیا است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4700
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲ | 348 بازدید |

آسمان ایران انتخاب اول ایرلاین‌های دنیا است

مقام مسئول سازمان هواپیمایی گفت: آسمان و فضای ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، برای ایرلاین‌‌های دنیا صرفه اقتصادی دارد و باور این شرکت‌ها برای استفاده از مسیر ایران از نظر صرفه اقتصادی و امن بودن، باوری ماندگار و غیرقابل خدشه است.
آسمان ایران انتخاب اول ایرلاین‌های دنیا است

رضا جعفرزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه آسمان ایران برای پروازها کاملاً امن است، اظهار داشت: ‌پس‌ از موضوع ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکایی در آسمان ایران، آمریکایی‌ها ‌تلاش کردند‌ آسمان ایران را ناامن جلوه دهند و اطلاعیه‌ هوانوردی مبنی بر ناامن بودن فضای ایران و کاهش پروازهای عبوری از آسمان ایران مطرح کردند، در حالی که ساقط شدن این پهپاد جاسوسی، ارتباطی با‌ پروازهای مسافری ندارد.

* فاکتورهای شرکت‌های هواپیمایی برای انتخاب یک مسیر پروازی

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد:‌ شرکت‌های هواپیمایی‌ برای انتخاب یک مسیر از یک کشور و منطقه، فاکتورهایی دارند که برای شرکت‌ها‌ مهم است، از جمله این فاکتورها می توان به کوتاهی مسیر، مصرف سوخت کمتر، مدت‌زمان پرواز کوتاه‌تر، ارتقای بهره‌وری، صرفه اقتصادی و مهم‌تر از همه امنیت، اشاره کرد که این موارد ملاک انتخاب فضای کشور‌ها از سوی شرکت‌های هواپیمایی دنیا برای عبور است.

* همه کشورهای دنیا اذعان دارند که فضا و آسمان ایران امن است

جعفرزاده ادامه داد: در ‌کنار همه این مواردی که ذکر شد، ‌یکی از مهمترین فاکتورها، امنیت است و همه کشورهای دنیا اذعان دارند که فضا و آسمان ایران امن است؛ ‌برخلاف آمریکایی‌ها که ایرباس مسافری ما را بر فراز خلیج فارس با موشک مورد هدف قرار دادند، ایران همیشه قوانین بین‌المللی را رعایت کرده است و ‌از این جهات آزمون‌های خود را پس داده است‌.

* سرویس‌دهی متفاوت آسمان ایران به پروازهای خارجی 

وی تأکید کرد: آسمان و ‌فضای ایران به خاطر نوع سرویس‌دهی به پروازهای خارجی، همیشه مورد استقبال شرکت‌های هواپیمایی خارجی است و کشور ایران به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی خود، که در مسیر ترانزیتی شرق به غرب و بلعکس قرار دارد، همیشه مورد انتخاب شرکت‌های هواپیمایی برای عبور بوده است زیرا این مسیر برای آنها صرفه اقتصادی دارد.

* باور امن‌بودن آسمان ایران برای شرکت‌های دنیا غیرقابل خدشه است

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید بر اینکه انتخاب آسمان ایران برای پروازهای عبوری همیشه مورد توجه شرکت‌های هواپیمایی خارجی است، گفت: باور شرکت‌های هواپیمایی دنیا برای استفاده از مسیر ایران از نظر صرفه اقتصادی و امن بودن، باوری ماندگار و غیرقابل خدشه است.

جعفرزاده ادامه داد: این به نفع شرکت‌های هواپیمایی خارجی است که با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ایران، عبور از فضای کشور ما را انتخاب می‌کنند.

* گزارش کاهش پرواز عبوری و تغییر مسیر پرواز‌ها نداشته‌ایم

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: ما هیچ گزارش تغییر مسیر یا کاهش پروازهای عبوری‌ از سوی شرکت‌های هواپیمایی خارجی نداریم.

* اطلاعیه‌های هوانوردی دائمی نیست

وی با تأکید بر اینکه باید به این موضوع‌ هم‌ توجه داشت که اطلاعیه های هوانوردی زمان دارد و دائمی نیست‌، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواستند با این اطلاعیه ‌هوانوردی به نوعی آسمان ایران را ناامن جلوه دهند که موفق نشدند و حرف‌شان واقعیت ندارد و آسمان ایران کاملاً امن است‌.

به گزارش فارس میزان پروازهای عبوری  از فضای کشورمان ‌روزانه ۹۵۰ تا یک‌هزار پرواز است.

بنابراین گزارش پس از ساقط شدن پهپاد آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایران، سازمان هوانوردی آمریکا پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز آب‌های ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز را ممنوع اعلام کرد‌.

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.