تاملی بر نشست لوکزامبورگ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4481
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۲ | 501 بازدید |

تاملی بر نشست لوکزامبورگ

نشست شورای اروپا در لوکزامبورگ برگزار شد. یکی از مواردی که در دستور کار این نشست قرار داشت، مسئله ایران و نحوه مواجهه با موضوعاتی مانند "اینستکس" و "تحولات غرب آسیا" بود. هایکوس ماس وزیر امور خارجه آلمان در ابتدای این نشست بر لزوم به کارگیری دیپلماسی و پرهیز از تنش زایی در منطقه غرب آسیا تاکید کرد
تاملی بر نشست لوکزامبورگ

نشست شورای اروپا در لوکزامبورگ برگزار شد. یکی از مواردی که در دستور کار این نشست قرار داشت، مسئله ایران و نحوه مواجهه با موضوعاتی مانند “اینستکس” و “تحولات غرب آسیا” بود. هایکوس ماس وزیر امور خارجه آلمان در ابتدای این نشست بر لزوم به کارگیری دیپلماسی و پرهیز از تنش زایی در منطقه غرب آسیا تاکید کرد.وی اذعان کرد که اقدامی جدی در خصوص جلوگیری از بحرانی تر شدن اوضاع در این منطقه صورت نگرفته است.
فراتر از آنچه مقامات اروپایی در ظاهر می گویند، مذاکرات پنهانی و پشت پرده فشرده ای میان آنها بر سر تحولات جاری در نظام بین الملل در جریان است .روزنامه واشنگتن پست در این خصوص می نویسد :
” مقامات اروپایی در جلسات خصوصی خود، تنش‌های کنونی را نتیجه مستقیم تحریم‌های بیشتر ایالات متحده بر ایران پس از خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای عنوان می‌کنند.تحلیلگران نیز باور چندانی به ادعای دولت ترامپ مبنی بر نتیجه‌بخش بودن کارزار فشار حداکثری علیه ایران و مجبور شدن تهران به تغییر رفتار و امتیازدهی بیشتر ندارند.”
این قاعده در خصوص نشست لوکزامبورگ نیز صادق بود. این نشست در حالی برگزار شد که از یک سو ضرب الاجل قاطعانه ۶۰ روزه ایران به بازیگران اروپایی و از سوی دیگر، اقدامات خرابکارانه ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان آن در منطقه غرب آسیا جایی را برای مانور تروئیکای اروپایی و دیگر اعضای اتحادیه اروپا باقی نگذاشته است.بسیاری از مقامات اروپایی به خوبی می دانند که استمرار بازی آنها در زمین ایالات متحده آمریکا تا چه اندازه ای هزینه بر خواهد بود. در چنین شرایطی کشورهای اروپایی نیز در هرگونه شکست دولت ترامپ در منطقه غرب آسیا سهیم خواهند شد. فراتر از آن، مقامات اروپایی به خوبی می دانند که انتهای بازی کاخ سفید و افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو در قبال ایران ،چیزی جز شکست و ناکامی نخواهد بود.
نباید فراموش کرد که اتحادیه اروپا، خود نیز در ایجاد وضعیت فعلی با ایالات متحده آمریکا سهیم است. بازی افرادی مانند آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در زمین دولت ترامپ نشان می دهد که مقامات اروپایی هنوز از سرنوشت مهره های واشنگتن درنظام بین الملل عبرت نگرفته اند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، دونالد ترامپ صرفا با استناد به ساختار انتخاباتی ناعادلانه موجود در ایالات متحده آمریکا و با استناد به ساختار الکترال توانست راهی کاخ سفید شود. نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که وی حدود ۳ میلیون رای در سرتاسر آمریکا کمتر نسبت به رقیب خود یعنی هیلاری کلینتون کسب کرده است. با این حال پیروزی ترامپ در ایالاتی تعیین کننده مانند فلوریدا و پنسیلوانیا و. ….. سبب شد تا وی بتواند کل آرای الکترال آنها را به خود اختصاص دهد. نظرسنجی های انتخاباتی در آمریکا از اکنون نشان می دهد که آرای ترامپ در سطح الکترال نیز با خطر مواجه شده و احتمال دارد برخی ایالات حساسی که پیروزی در آنها منجر به راهیابی وی به کاخ سفید شد،این بار آرای خود را به سود نامزد رقیب رئیس جمهور فعلی آمریکا به گردش در آورند.
در هر حال، مقامات اروپایی رفتار خود در قبال ایران را به مثابه متغیری وابسته به حضور یا عدم حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند. این مسئله، نشان می دهد که اتحادیه اروپا بازیگری مستقل در نظام بین الملل محسوب نمی شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.