این پول‌ها خوردن ندارد! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4411
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۳ | 537 بازدید |
رضا میركریمی از فیلم‌های شبكه نمایش خانگی می‌گوید

این پول‌ها خوردن ندارد!

شبكه نمایش خانگی سال هاست كه جای خود را در بین مردم و خانواده ها باز كرده و فیلم و سریال هایی كه در این عرصه تولید می شوند موفق شده تا جای خالی بسیاری از كاستی های حوزه فیلم و سریال كشور را پوشش دهد.
این پول‌ها خوردن ندارد!

| حسن شجاعی |
شبكه نمایش خانگی سال هاست كه جای خود را در بین مردم و خانواده ها باز كرده و فیلم و سریال هایی كه در این عرصه تولید می شوند موفق شده تا جای خالی بسیاری از كاستی های حوزه فیلم و سریال كشور را پوشش دهد.
اما این شبكه و محتوایی كه در قالب فیلم ها وسریال های مختلف تولید می شوند دچار كاستی ها و مشكلاتی هستند كه موجب شده تا مخاطبان از روند فعلی رضایت نداشته باشند.
محتوای ضعیف، عدم استمرار و تداوم سریال ها براساس تبلیغات صورت گرفته و نیز حضور كم رنگ و موقتی هنرمندان صاحب نام در این مجموعه ها باعث شده تا این شبكه همانند گذشته با اقبال خوبی همراه نباشد.
از تجربه قلب یخی تا سریال های پرمخاطبی مثل شهرزاد و قهوه تلخ گرفته تا این اواخر احضار همگی به نوعی دچار مشكل بودند و هستند و این مسئله بی اعتمادی عمومی را نسبت به پخش این برنامه ها افزایش داده است.
هرچند در ایران سال ها از آغاز به کار شبکه نمایش خانگی می گذرد، اما این رسانه همچنان در مرحله آزمون و خطا قرار دارد و هنوز نتوانسته مخاطب ثابت برای خود به دست آورد. کیفیت پایین آثار در زمینه ساخت، محتوای بدون جذابیت برای مخاطب و توقف در عرضه برخی از محصولات از جمله دلایلی است که سبب شده مخاطب به آثار تولید شده در شبکه نمایش خانگی کمتر اعتماد کند.
برای بررسی این موضوع با رضا میركریمی کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس بنام سینمای ایران گفت و گویی ترتیب داده ایم كه در ادامه می خوانید.
میركریمی در ابتدا با اشاره به اینكه مردم از فیلم ها وسریال هایی كه از طریق شبكه خانگی توزیع می شود استقبال كرده و همواره با اشتیاق به دنبال آن هستند گفت: با توجه به محدودیت هایی كه در تلویزیون و سینما به خاطر بیان برخی مسائل اجتماعی و فرهنگی وجود دارد شبكه خانگی فرصت مغتنمی است تا با پرداختن به این موضوعات جامعه را نسبت به برخی مسائل حساس نماید. ضمن اینكه در این حوزه فیلم ها و سریال های سرگرم كننده نیز وجود دارند كه می توانند باتوجه به علائق و سلائق مخاطبان اوقات فراغت این عزیزان را پر كنند.
وی ادامه داد: اما متاسفانه كم لطفی از سوی تهیه كنندگان و سرمایه گذاران این برنامه ها به مخاطبان به اندازه ای زیاد شده كه مرم دیگر اعتماد گذشته را به این مجموعه ها ندارند و باوجودی كه دوست دارند تا سریال ها و فیلم ها را دنبال كنند اما به دلیل وقفه در توزیع یا نیمه كاره بودن آنها عطای خریدن و پیگیری را به لقایش می بخشند.
میركریمی خاطرنشان كرد: مشكلات مالی و نبود سیاستگذاری در تولید و پخش این سریال ها موجب شده تا مردم نسبت به پیگیری این برنامه ها سرخورده شده و اگر كار خوب و كیفی هم در بازار ارائه شود به خاطر ذهنیت بدی كه وجود دارد از اقبال به آن خودداری كنند.
این كارگردان سینما با تاكید بر اینكه این اتفاق از سال هایگذشته مسبوق به سابقه بوده و در سریال هایی مانند قلب یخی و قهوه تلخ نیز شاهد آن بوده ایم گفت: در این زمینه تهیه كنندگان بدون توجه به اثرات منفی ایجاد بی اعتمادی در بین مردم تولید كار را شروع می كنند اما از نیمه راه به بن بست خورده و كار رها می شود و این موضوع سبب شده تا نگاه مردم به این بازار بسیار منفی و گاها با اعتراض هایی نیز همراه باشد.
وی با تاكید بر اینكه مجموعه دفتر همکاریهای سمعی و بصری و نمایش خانگی سازمان سینمایی باید بر این موضوع نظارت داشته باشد گفت:اینكه تنها به صدور پروانه ساخت اكتفا شود و نظارت و پیگیری لازم انجام نشود سبب همین اتفاقی می شود كه شاهد هستیم. سریالی به قسمت هشتم نرسیده از ادامه توزیع باز می ماند و مردم می مانند كه موضوع از چه قرار است.
میركریمی با اشاره به اینكه شنیده شده كه به تازگی شورای نظارتی در این مجموعه راه اندازی شده تا بر موضوعات مختلف نظارت داشته باشد گفت : این اتفاق خوبی است و آن را به فال نیك می گیریم. اما باید توجه داشت بحث نظارت امری دامنه دار و مستدام است و نباید در آن به هر دلیل وقفه ایجاد شود چون طرف حساب ما در این زمینه مردم هستند و اگر این بی اعتمادی بیش از این گسترش پیدا كند اثرات نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.
كارگردان فیلم «یك حبه قند» درپاسخ به این سوال كه محتوای كیفی این سریال ها و فیلم ها را چگونه ارزیابی می كنید خاطرنشان كرد: به هرحال فضای تولید محتوا در سریال های شبكه خانگی نسبت به تلویزیون متفاوت تر است و موضوعاتی كه در رسانه ملی امكان مطرح شدن را ندارند در این مجموعه ها پرداخته می شود. اما قطعا باید در این زمینه هم نظرات لازم صورت گیرد تا با خط قرمزهای موجود تعارضی نداشته باشد.
وی همچنین استفاده ابزاری برخی تهیه‌كنندگان از چهره های بنام سینمایی و سلبریتی ها در قسمت های نخست سریال ها و پخش تیزرها و پوسترهای تبلیغاتی با نام آنها و سپس حذف این هنرمندان از ادامه كار را بسیار زشت و زننده خواند و گفت: این سبك كار و فعالیت به هیچ عنوان قابل قبول نیست و این پول ها خوردن ندارد. این فریب مردم است و پولی كه از این راه به دست می آید حرام است. نمی دانم واقعا این افراد با چه قصد و منظوری این كار را انجام می دهند ما اگر ذره ای وجدان و انسانیت وجود داشته باشد با مردمی كه با عشق و علاقه برای خرید محصولات مراجعه می كنند این برخورد نباید صورت گیرد.

نویسنده : حسن شجاعی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.