تبدیل کردن اراضی شیب‌دار به باغات اشتباه محض است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4221
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۶ | 473 بازدید |
تورج فتحی در گفت‌وگو با رسالت

تبدیل کردن اراضی شیب‌دار به باغات اشتباه محض است

يک کارشناس امور منابع آب و محيط زيست گفت: در ماده 31 برنامه ششم توسعه پيش بيني کرديم که حدود 300 هزار هکتار از اراضي شيب دار کشور را تبديل به باغات کنيم اين امر به لحاظ کارشناسي اشتباه محض است و از نظر فني قابليت اجرايي ندارد.
تبدیل کردن اراضی شیب‌دار به باغات اشتباه محض است

يک کارشناس امور منابع آب و محيط زيست گفت: در ماده ۳۱ برنامه ششم توسعه پيش بيني کرديم که حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضي شيب دار کشور را تبديل به باغات کنيم اين امر به لحاظ کارشناسي اشتباه محض است و از نظر فني قابليت اجرايي ندارد.
تورج فتحي در گفت وگو با روزنامه رسالت اظهار کرد: متاسفانه ما طرح هاي کشاورزي را به صورت بي رويه اجرا کرديم زيرا همواره از نظر منابع خاک با محدوديت روبه رو نبوده ايم. ما مي توانيم خودمان را از اين نظر با مالزي به صورت معکوس مقايسه کنيم. اين کشور از نظر منابع آب هيچ گونه محدوديتي ندارد اما از نظر منابع خاک به شدت محدوديت دارد. بنابراين آنها برنامه هاي توسعه خود را بر مبناي ميزان خاک موجود برنامه ريزي مي کنند.
وي با بيان اينکه ما در بخش کشاورزي مرتکب اشتباه شده ايم چون در برنامه هاي توسعه برمبناي خاک موجود برنامه ريزي کرديم، افزود: هيچ گاه نگاهمان آب محور نبوده است. مگر ما چقدر آب براي توسعه کشاورزي داريم؟ بايد به ميزان آبي که داريم توسعه کشاورزي را در دستور کار برنامه هاي توسعه اي داشته باشيم.
فتحي عنوان کرد: فرض کنيد در ماده ۳۱ برنامه ششم توسعه پيش بيني کرديم که حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضي شيب دار کشور را تبديل به باغات کنيم که اين امر به لحاظ کارشناسي اشتباه محض است و از نظر فني قابليت اجرايي ندارد و منجر به از بين بردن منابع خاک و تشديد فرسايش خاک مي شود علاوه بر همه اينها براي ۳۰۰ هزار هکتار اراضي زيرکشت به هيچ عنوان آب نداريم که بتوانيم در قالب يک برنامه توسعه اراضي شيب دار را به فعاليت هاي کشاورزي تبديل کنيم. اين امر يک نگاه بهره بردارانه از طبيعت حاکم بوده است.
به گفته اين کارشناس امور منابع آب و محيط زيست متاسفانه در اجراي چنين برنامه هايي، نماينده هاي مجلس ما به چنين قوانيني به لحاظ فني و کارشناسي نگاه نکرده اند بلکه بيشتر جنبه هاي اجتماعي و درآمدزايي را براي مناطق خودشان در نظر گرفته و غافل بوده اند از اينکه داريم اراضي شيب دار و مراتع و جنگل ها را از بين مي بريم و به باغات کشاورزي تبديل کرده و با وجود نبودن آب به چه بلا و بحراني متاسفانه دچار خواهيم شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.