ابلاغ مأموریت جدید افسران رزم نرم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40460
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۷:۰۵ | 357 بازدید |
ویژگی‌ها و الزامات افسران جنگ نرم از دیدگاه رهبر انقلاب واکاوی شد

ابلاغ مأموریت جدید افسران رزم نرم

انقلاب پرشکوه ملت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی‌برد با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح و آغاز عصر جدیدی را اعلام کرد.
ابلاغ مأموریت جدید افسران رزم نرم

وحید عظیم‌نیا
انقلاب پرشکوه ملت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی‌برد با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح و آغاز عصر جدیدی را اعلام کرد. طبیعی بود که در چنین وضعی سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند که واکنش نیز نشان دادند؛ هرچند این واکنش‌ها ناکام مانده است، اما مبارزه جبهه‌ کفر و استکبار با جمهوری اسلامی ادامه دارد به طوری که جمهوری اسلامی امروز طرف یک مبارزه وسیع و عظیمی در سطح جهانی است که طرف مقابل آن جبهه کفر، ظلم و استکبار است و با انواع شیوه‌ها و ترفند‌ها و امکاناتی که در اختیار دارد سعی می‌کند 
جمهوری اسلامی را از میدان خارج کند تا نگذارند که یک الگویی همچون جمهوری اسلامی علم شود.
 افسرانی برای رزم نرم
در چنین مقابله سنگینی که جبهه استکبار با همه عده و عده پا میدان رزم گذاشته است، شاهد جنگ ترکیبی (هیبریدی) هستیم که یکی از ساحت‌های مهم جنگ نرم بوده «جنگ روانی یکی از بخش‌های جنگ نرم است »و هدف اصلی دشمن این است که محاسبات طرف مقابل یعنی جبهه خودی را عوض کند. برای مقابله با چنین جنگ پیچیده و چندلایه به افسرانی نیاز هست که راهبر حکیم انقلاب از آن به «افسران جوان جنگ نرم» یاد کرده و چنین ترم مهمی را وارد ادبیات سیاسی کشور کرده‌اند؛ البته مفهوم‌سازی ایشان قطعا بدیهی به این گزاره نیست و این سیاهه نیز از منویات متعدد ایشان برگرفته شده است.
جنگ نرم زیرپوستی
رهبر انقلاب ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ در دیدار با دانشجویان فرمودند: «افسران جوان‌جنگ نرم. اعتقاد من این است « این هیچ تعارف نیست» که در این میدان شما‌ها افسرید؛ سرباز صفر نیستید. شما جوانید میدان مبارزه شما هم میدان جنگ نرم است.» ایشان یکم اردیبهشت ۱۳۹۵ نیز در دیدار اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان فرمودند: «یکی از عرصه‌های اختلاف و درگیری بین جمهوری اسلامی و استکبار مسئله جوان‌ها است؛ مسئله جوا‌ن‌ها. امروز سر قضیه جوان‌ها، یک جنگ نرم زیرپوستی بسیار فراگیری بین جمهوری اسلامی، آمریکا و همدستان آمریکا و صهیونیست‌ها برقرار است. من چند سال پیش خطاب به جوان‌های دانشجو گفتم: «شما‌ها افسران جنگ نرم هستید.» شما هم هستید، شما‌ها هم همه‌تان افسران جنگ نرم هستید. وقتی جوان، انگیزه دارد و اعتماد به نفس دارد و قدرت اندیشیدن دارد و شجاعت دارد، افسر است « افسر در درگیری‌های رزم‌نرم، جنگ نرم» خصوصیت جوان این است.»
 افسران جنگ نرم حمله کنند
ایشان در همین سخنرانی می‌فرمایند: «حالا محل بحث ما جنگ نرم است که خطرناک‌تر از جنگ سخت است؛ گاهی اوقات ما را به جنگ سخت، بمباران ، حمله و مانند این چیز‌ها هم تهدید می‌کنند، اما غلط زیادی می‌کنند؛ این‌
نیست، زمینه این کار را ندارند، جرئتش را هم ندارند و اگرهم بکنند تودهنی می‌خورند. اما جنگ نرم چرا؛ جنگ نرم همین الان برقرار است، طرف مقابل مشغول حمله است؛ ما هم از این طرف مشغولیم؛ حالا ما مشغول حمله‌ایم یا مشغول دفاعیم، آن یک‌بحث دیگری است که عقیده من این است که این طرف هم به جای دفاع باید حمله کند
ضمن این‌که مراکز دفاعی خودش را هم باید حفظ کند. پس یک جنگی وجود دارد؛ حالا شما این جنگ نرم را تشبیه کنید به جنگ سخت و جبهه جنگ؛ مثل همان‌وضعی‌که الان فرض کنید که در سوریه یا عراق یا یمن یا هرجای دیگر هست؛ این جنگ‌هایی که الان هست یا در دوران دفاع مقدس، هشت سال در ایران بود.»
 ویژگی‌های افسر جنگ نرم
رهبر انقلاب که حاج قاسم عزیز در وصیتنامه سیاسی و الهی خود دو بار از ایشان با صفت «حکیم» یاد کرده است، در ادامه همین سخنرانی می‌فرمایند: «افسری را در نظر بگیرید که در قرارگاه خودش یا در سنگر خودش نشسته؛ این افسر دو جور می‌تواند باشد؛ دو نوع هویت یا دو نوع تعریف برای این افسر وجود دارد: یک‌وقت این افسر در هیئت یک انسان مصمم، هوشیار، پرانگیزه، امیدوار، پرکار، دارای اندیشه، اندیشه‌ورز، شجاع و فداکار است. خب اگرچنانچه افسری در قرارگاه خود یا در سنگر خود با این خصوصیات باشد، می‌توان یک نتیجه‌ای را برای این جنگ حدس زد. افسر شجاع است، رشید است، بافکر است، باایمان است، باامید است، تصمیم دارد، انگیزه دارد؛ این یک‌جور افسر است. همین افسر را می‌شود با یک شاکله دیگری و با یک هویت دیگری فرض کرد. فرض کنید آدمی است ناامید؛ یعنی معتقد است که جنگیدن‌فایده‌ای ندارد؛ می‌گویدبی‌خود ایستاده‌اید، فایده‌ای ندارد؛ ناامید است. یا آدمی است تسلیم‌پذیر، حال معارضه کردن و ایستادگی کردن ندارد؛ حالا یک مقداری ممکن است بایستد، ولی وقتی فشار زیاد شد و زور زیاد شد تسلیم می‌شود؛ روحیه‌اش این است. یا آدمی است فریب‌خور؛ به لبخند دشمن اعتماد می‌کند، به فریب دشمن اعتماد می‌کند یا اصلا فریب دشمن را نمی‌فهمد. خب جنگ پر از فریب و پر از خدعه است؛ همه جنگ‌ها همین‌جور است: اَلحَربُ خُدعَة.»
 لزوم امیدواری و پرهیز از تندی
رهبر انقلاب ۴ شهریور ۱۳۸۸ نیز در دیداربا دانشجویان و نخبگان علمی فرمودند: «عزیزان من! شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه جنگ نرم، یکی‌اش نگاه خوشبینانه و امیدوارانه است. نگاهتان خوشبینانه باشد. ببینید، من  در مورد بعضی‌تان به جای پدربزرگ شما هستم. من نگاهم به آینده، خوشبینانه است؛ نه از روی توهم، بلکه از روی بصیرت. شما جوانید
« مرکز خوشبینی» مواظب باشید نگاهتان به آینده نگاه بدبینانه نباشد؛ نگاه امیدوارانه باشد، نه نگاه نومیدانه. اگر نگاه نومیدانه شد، نگاه بدبینانه شد، نگاه «چه فایده‌ای دارد» شد، به دنبالش بی‌عملی، به دنبالش بی‌تحرکی، به دنبالش انزوا است؛ مطلقا دیگر حرکتی وجود نخواهد داشت؛ همانی است که دشمن می‌خواهد.» ایشان در همان جلسه می‌فرمایند: «شرط دیگر این است که در قضایا افراط وجود نداشته باشد. طبیعت جوان، طبیعت تحرک و تندی است.
 این دوره زندگی شما را ما هم گذرانده‌ایم؛ آن هم در دوران‌های انقلاب و اوايل مبارزات و این‌ها بوده. تندی را می‌دانم چیست. خیلی هم به ما نصیحت می‌کردند که آقا تندی نکنید، ما می‌گفتیم که نمی‌فهمند چقدر لازم است تندی کردن. می‌دانم تصور شما چیست، اما حالا از ما بشنوید دیگر. مراقب باشید تندروی، انسان را پیش نمی‌برد. با فکر، تصمیم بگیرید. البته جوان‌امروز از جوان دوره ما فکورتر است؛ این را به شما عرض بکنم شما امروز جوان‌هايی هستید که تجربه‌تان، اطلاعتان، آگاهی‌هایتان از آن دوره‌ جوانی ما 
« از پنجاه سال پیش از این » خیلی بیشتر است؛ قابل مقایسه نیست با جوان امروز؛ بنابراین توقع این‌که شما‌ها مدبرانه و فکورانه فکر کنید و بدون تندروی، بدون افراط و تفریط توی قضایا، رفتار کنید، توقع زیادی نیست.»
 وظیفه افسران جنگ نرم در فضای مجازی
به زعم این قلم، رهبر حکیم انقلاب عصاره و چکیده با مسمای این سخنان را روز پنج‌شنبه ۲۱ اسفند ۹۹ در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید مبعث در این گزاره خلاصه و تکرار کردند که «صبر» و «بصیرت» عناصر مهم مواجهه با دشمنی‌هاست. البته ایشان در همین سخنرانی قطع جریان تواصی در کشور و وارونه‌نمایی
 حقایق را از اهداف دشمن در جنگ نرم عنوان کردند و در بخشی از سخنانشان فرمودند «من یک وقتی گفتم جوان‌های ما افسران جنگ نرم ما هستند.جوان‌ها نباید اجازه بدهند یک چنین اتفاقی بیفتد و باید امیدآفرینی کنند، باید توصیه به ایستادگی، توصیه به تنبلی نکردن، توصیه به خسته نشدن کنند؛ این‌ها کار‌هایی است که جوان‌های ما که گفتیم افسران جنگ نرم هستند بر عهده دارند. البته امروز فضای مجازی یک فرصتی است برای این کار. حالا دشمنان از فضای مجازی جور دیگر استفاده می‌کنند، اما شما جوان‌های عزیز این جوری از آن استفاده کنید از فضای مجازی استفاده کنید برای امیدآفرینی، برای توصیه به صبر، برای توصیه به حق، برای بصیرت‌آفرینی، برای توصیه به خسته نشدن، تنبلی نکردن، بیکاره نماندن و مانند این‌ها. خب این در مورد این کار اول دشمن که قطع زنجیرهی تواصی و حفاظت از یکدیگر است.»
  تخریب مسجد ضرار کنونی
به هر روی بار دیگر رهبر حکیم انقلاب اسلامی نگاه‌ها را به موضوع مهم جنگ نرم معطوف کردند و البته صرفا به هشدار و انذار بسنده نکردند بلکه راه‌های مقابله را نیز مطرح کردند حالا این وظیفه افسران جنگ نرم است که بگردند و نقش‌شان در تخریب مسجد ضرار کنونی را پیدا و بر اساس آن حرکت کنند.

نویسنده : وحید عظیم نیا |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.