وجود۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3927
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹ | 348 بازدید |

وجود۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با احتساب تولید مسکن در سال 96 و 97 در کشور به 5 میلیون و 100 هزار واحد مسکونی نیاز داریم تا تعادل بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد.
وجود۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور

محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان بررسی گزارشی از طرح ملی مسکن با بیان اینکه امروز وضعیت مسکن کشور در شرایط بحران قرار دارد و افراد متوسط و متوسط رو به پایین جامعه برای خانه دار شدن در رویا به سر می برند، اظهار داشت: برای اینکه تحلیل درستی از وضعیت بازار مسکن داشته باشیم به برخی از آمارهای مرکز آمار و مرکز پژوهش های مجلس اشاره می کنم.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعداد خانوارهای سرشماری شده در این بررسی آماری ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار است و تعداد واحدهای مسکونی در کشور ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد است، این یعنی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد، در حالی که این آمار مربوط به سال ۹۵ است. براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس نیز در همین سال ما نیاز به ۴ میلیون خانه در کشور داریم.

وی اضافه کرد: با احتساب تولید مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ در کشور نیاز به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم تا تعادل بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد.

رضایی کوچی تصریح کرد: حداقل قیمت طی سال گذشته به صورت متوسط بین شهرهای کشور بیش از ۶.۵ میلیون تومان افزایش یافت و این افزایش متوسط قیمت در شهر تهران حدود ۱۲ میلیون تومان در هر مترمربع بوده است. این در حالی است که هزینه افزایش ساخت و ساز فقط ۱.۵ میلیون تومان بوده است که نشان می دهد افزایش قیمت ها عمدتاً ناشی از افزایش قیمت زمین است.

* غفلت دولت از بافت‌های فرسوده

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر عمده نگاه وزارت راه و شهرسازی به شهرهای جدید است، در حالی که این شهرها متقاضیان خاص خود را دارد. مهمترین جایی که دولت باید روی آن سرمایه گذاری کند ولی متاسفانه از آن غافل شده بافت های فرسوده است، در حالی که ما جمعیتی حدود ۱۹ میلیون نفر در بافت های فرسوده داریم.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید سالی ۱۰ درصد از بافت های فرسوده را احیا کند، تصریح کرد: شهرداری ها و مردم در بافت های فرسوده نقش مهمی دارند، بر همین اساس تسهیلات ویژه ای برای این بخش در نظر گرفته شده است، به طوری که تسهیلات ۵۰ درصدی برای ساخت و ساز و بافت های فرسوده در نظر گرفته شد، اما دولت و شهرداری در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی با بیان اینکه امروز از مسکن به عنوان موتور محرکه اقتصاد نام برده می شود و ۳۰ درصد اقتصاد به حوزه مسکن بازمی گردد، گفت: در همین حال فقط ۸ درصد تسهیلات بانک ها در حوزه مسکن است، بنابراین افزایش سقف تسهیلات مسکن یکی از ضرورت هایی است که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.

رضایی کوچی اظهار کرد: تسهیلات مسکن در تمام دنیا بالای ۶۰ درصد هزینه مسکن است، این درحالی است که این رقم در کشور ما بسیار پایین تر است. ما نباید فقط یک وزارتخانه را مسئول ساماندهی حوزه مسکن کنیم و همه ارکان دولت باید در این موضوع خود را دخیل بدانند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد:  موضوع اخذ مالیات از خانه های خالی و افزایش محدوده شهر با مجوز شورای عالی شهرسازی، کمیسیون ماده ۵ و شورای برنامه ریزی استان در دستور کار قرار گیرد تا از این طریق بتوانیم تولید زمین داشته باشیم و از محدودیت زمین در شهرها فرار کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.