آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد/بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39171
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۵۱ | 228 بازدید |

آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد/بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما هیچ بازرسی از آژانس انرژی اتمی را از ایران اخراج نمی‌کنیم، گفت: ما نمی‌خواهیم برنامه هسته‌ای ایران بدون نظارت باشد.
آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد/بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: از ملت ایران برای حضورشان در مراسم ۲۲ بهمن تشکر می‌کنم البته مراسم امسال به دلیل شرایط کرونایی با شکل جدید برگزار شد ولی مردم ایران حضور حماسی خود و عشق و علاقه‌شان به امام و انقلاب را به جهانیان نشان دادند.

روحانی گفت: در ۱۹ دی ماه قیام مردم قم و کشتار مردم انجام شد و اگر قیام ۲۹ بهمن نبود قیام مردم قم منقطع می‌شد. کاری که تبریز انجام داد اتصال حرکت انقلاب بود. مبتکر اربعین‌ها مردم تبریز بودند. قیام تبریزی‌ها یک موج بزرگی را در نهضت اسلامی ایجاد کرد و ضربه مستحکمی به امید رژیم بود.

وی بابیان اینکه اگر قیام مردم تبریز نبود شاید انقلاب به هدف مهم خود در ۲۲ بهمن دست نمی‌یافت، گفت: همیشه حرکت تبریز برای ما تاریخ ساز و سرنوشت‌ساز بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: از مجلس برای تصویب اصلاحیه بودجه تشکر می‌کنم. بودجه یکی از لوایح مهم سالانه دولت‌ها است و امسال ویژگی‌های خودش را دارد. بسیار مهم است که بودجه را به سامان برسانیم. در قدم اول بودجه به مجلس رفت و در تلفیق بحث‌های زیادی در آن صورت گرفت و تغییرات غیر قابل قبولی در بودجه ایجاد شد و خوشبختانه نظر دولت را مجلس تائید کرد. دولت اعلام کرد من تغییرات را قبول ندارم و مجلس هم گفت قبول ندارم و گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرد.

روحانی گفت: ما در دولت یکبار دیگر بودجه را بررسی کردیم و به نظرات کمیسیون تلفیق هم توجه کردیم و با هماهنگی رئیس مجلس قرار شد مجلس و دولت با هم بنشینند تا این اصلاحیه مورد قبول دولت و مجلس قرار بگیرد.

وی با اشاره به مساله هسته‌ای گفت: همانطور که بارها گفتیم در برنامه دفاعی کشور جایی برای سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته ای وجود ندارد و نخواهد داشت؛ این تصمیم قاطع نظام است و ایران نمی‌خواهد دارنده سلاح هسته‌ای باشد و نمی‌خواهد نگهدارنده آن باشد و نمی‌خواهد از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این نظر امروز و سه سال و چهار سال ما نبوده است بلکه از سال ۱۳۷۰ بارها و بارها وقتی نزد رهبر انقلاب و آیت الله هاشمی و شورای عالی امنیت ملی صحبت می‌کردیم، همیشه نظر واحد این بود که ما دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت اما دنبال فناوری‌های صلح آمیز هسته ای خواهیم بود زیرا عضو NPT هستیم و پادمان را هم اجرا کردیم.

روحانی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم فعالیت مخفی هسته‌ای داشته باشیم، گفت: این تصمیم قاطع ایران است چه اروپا و آمریکا و سازمان ملل بخواهد یا نخواهد. نظر ما همان نظر رهبری است که به عنوان فتوا اعلام کردند.  

وی افزود: برجام حاصل تلاش پیگیر ماه‌ها بین ایران و ۶ کشور بزرگ بود. این کار به سادگی بدست نیامد بلکه مذاکراتی از سال ۱۳۸۲ شروع کردیم و سال‌ها طول کشید و در سال ۹۲ با رای مردم وارد تعامل شدیم. رأی سال ۹۲ برمبنای تعامل سازنده و اعتدال بود و مردم به این دو اصل مهم رای دادند.

رئیس‌جمهور گفت: رهبر انقلاب فرمودند اعتدال متن قرآن است و برجام در سایه این سیاست و با مذاکرات و شکل جدید آغاز شد و در سال ۹۴ به امضا رسید. آنچه در ۲۳ تیر ۹۴ امضا شده غیر قابل تغییر است و ما دست به آن نمی‌زنیم. برجام به شکل ۲۰۱۵ است و تغییری در آن نمی دهیم و بر تعهدات خودمان هم ایستادیم.

روحانی گفت: وقتی ترامپ با فشار اسرائیل و عربستان از برجام خارج شد، ما در آخر شهریور ۹۷ به سازمان ملل رفتیم و در اولین روز مجمع عمومی، بعد از سخنرانی ترامپ، وی ۸ بار برای من پیغام فرستاد و می‌خواست با من ملاقات کند و من هر ۸ بار را رد کردم و گفتم ملاقات نداریم.

وی تاکید کرد: شب همان روز، مکرون رئیس جمهور فرانسه به من زنگ زد و گفت الان پیش ترامپ بودم و می‌خواهم که شما قبول کنید یک ملاقات چند نفره داشته باشبم اما من رد کردم. چندین رئیس جمهور به هتل محل استقرار من آمدند و پیشنهاد کردند و گفتند ترامپ گفته دو کلمه در برحام بگذاریم و بگوییم راجع به موشک و منطقه بعدا مذاکره خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این پیام را مکرون از طرف ترامپ آورد و من گفتم برجام یک کلمه اضافه و کم نمی شود، رئیس جمهور فرانسه گفت شما قبول کنید در رابطه با این دو مساله شروع شود و چند سال هم طول می‌کشد.

روحانی گفت: اروپا بداند اگر مساله موشک و منطقه را می‌خواستیم برای بحث و مذاکره قبول کنیم که ترامپ از همان اول به برجام برگشته بود، بنابراین در برجام چیزی اضافه نخواهد شد

وی در ادامه با اشاره به قانون هسته ای مجلس گفت: فارغ از نظر دولت درخصوص این قانون، اما چون امروز این مساله به صورت قانون درآمده است ما آن را اجرا می‌کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یکی از مواد این قانون بند ۶ آن است که می‌گوید از ۵ اسفند ۹۹ ما از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و بین ما و آژانس انرژی اتمی آنچه اجرا می شود براساس پادمان خواهد بود، اگر اجرا شود مساله مهمی بوجود نمی‌آید.

روحانی با بیان اینکه ما هیچ بازرسی را از ایران اخراج نمی‌کنیم، گفت: اگر مدیرکل آژانس انرژی اتمی هم بخواهد بیاید تهران و مذاکره کند، ما قبول می‌کنیم. ما نمی‌خواهیم برنامه هسته‌ای ما بدون نظارت باشد. اگر کسی بگوید بازرسان را بیرون می‌کنیم یعنی دنبال سلاح هسته ای هستیم. پروتکل الحاقی یک مرحله ای فراتر از پادمان است.

وی در ادامه تاکید کرد: همین گروه دموکرات‌ها که امروز در آمریکا سرکار آمدند، بارها و بارها گفته‌اند که فشار حداکثری درباره ایران غلط بوده و جواب نداده است. هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران یا قانون اخیر مجلس حرف بزند، فرار به جلو است، واقعیت که اینها نیست. یک مشکل بیشتر وجود ندارد و آن تحریم ظالمانه و غلط است، این تحریم را بردارند و همه چیز تمام می‌شود.

روحانی گفت: من دیشب در تماس تلفنی با یکی از مقامات اروپایی گفتم که مشکل یک چیز بیشتر نیست و آن تحریم است. امروز تحریم را بردارند، فردا صبح ما به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم، امروز تحریم را بردارند ما بعد از ظهر به همه تعهدات عمل می‌کنیم. فقط چند ساعت نیاز داریم که ببینیم آیا تحریم رفع شده است یا خیر و راستی آزمایی کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.