مانيفست انقلاب جهاني امام(ره) | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3687
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۰۶ | 679 بازدید |

مانيفست انقلاب جهاني امام(ره)

هفت سال قبل از وفات ايشان نوشته شد. مخاطب اين وصيت‌نامه ملت ايران، مسلمانان جهان و نيز مردم سراسر دنيا و نسل‌هاي آينده است. او چونان پيامبري كه پرچم‌دار آزادي و رهايي بشر از طواغيت زمان را به‌عهده دارد
مانيفست انقلاب جهاني امام(ره)

محمدكاظم انبارلويي
وصيتنامه سياسي- الهي امام خميني (ره)
هفت سال قبل از وفات ايشان نوشته شد. مخاطب اين وصيت‌نامه ملت ايران، مسلمانان جهان و نيز مردم سراسر دنيا و نسل‌هاي آينده است. او چونان پيامبري كه پرچم‌دار آزادي و رهايي بشر از طواغيت زمان را به‌عهده دارد با بشريت معاصر سخن گفت و مرامنامه انقلاب اسلامي را به عنوان تنها ره رهايي بشر از گرفتاري‌هایي كه قداره ‌بندان جهاني و فيلسوفان ماتریاليسم و مدرنيسم براي انسان‌هاي معاصر پديد آورده‌اند، ارائه داد. او در مقدمه اين پيام تاريخي، اسلام و مكتب اهل بيت (ع) را كه انقلاب اسلامي از آن الهام گرفته به جهان معرفي مي‌كند و از انقلاب اسلامي به عنوان يك پديده‌ بي‌بديل تاريخ معاصر ياد مي‌نمايد. او از خطراتي كه بشريت و نيز مسلمانان را تهديد مي‌كند و نيز توطئه‌ها و دسيسه‌ها و نيرنگ‌هايي كه در قرون اخير بر بشريت رفته سخن مي‌گويد و همگان را به مرور تاريخ خونباري كه مدرنيسم بر انسان‌ها رقم زده دعوت مي‌نمايد و سپس به ابعاد گوناگون و بركات انقلاب اشاره مي‌نمايد و از ملت و توده ميليوني ايرانيان در عصر حاضر به عنوان ملتي ياد مي‌كند كه بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله (ص) و مردم كوفه و عراق در عهد اميرالمؤمنين و حسين‌بن‌علي (ع) است.
او در اين پيام نوراني از نقشه‌ها و توطئه‌هاي قدرت بزرگ ياد مي‌كند و خطاب به ملت ايران و ملت‌هاي جهان و نيز به مسئولان دولت و مجلس و دست‌اندركاران نهادهاي انقلابي از جنايات آمريكا، انگليس و رژيم صهيونيستي ياد مي‌كند. در پايان، همه را به روح تعاون و تعهد در جامعه، خودشناسي و خودكفايي و استقلال و ترقي و تعالي كشور و تقويت بيداري، هوشياري تعهد و فداكاري و نيز روح مقاومت و صلاحيت در راه حق دعوت مي‌فرمايند.
وصيت‌نامه امام (ره) در برگيرنده همه نيازهاي علمي و عملي است كه يك انقلابي در ايران و هر جاي جهان مي‌تواند مسير فلاح و رستگاري خود را در دنيا و آخرت تعيين و بر ممشاي انقلابي‌ترين عنصر انساني در عصر ما حركت كند. اقيانوسي از معارف و معالم الهي و انساني در اين پيام نهفته است. اگر بخواهيم به عمق اين اقيانوس برويم بايد سه پيام كليدي امام (ره) را در اواخر عمر او را نيز مرور كنيم.
۱- پيام امام به مناسبت سالگرد كشتار خونين مكه و قبول قطعنامه ۵۹۸
۲- پيامي كه خطاب به علما و مراجع صادر كردند كه موسوم به منشور روحانيت است
۳- پيام آخر به مناسبت نيمه شعبان خطاب به مهاجرين جنگ تحميلي امام (ره)
پيام اول ۱۱ ماه قبل و پيام دوم ۴ ماه قبل و پيام سوم را سه ماه قبل از رحلت جانگداز خود صادر كردند. بررسي نكات مهم و كليدي در اين سه پيام مكمل وصيت‌نامه امام و حتي مي‌شود گفت كليد فهم فرازهاي مهم وصيت‌نامه است. امام (ره) در سه ماهه آخر عمر خود دست به يك اقدام انقلابي زد و خطر عظيمي را كه در سر راه انقلاب قرار داشت از ميان برداشت. او با تصحيح مسير حركت رهبري، انقلاب را از كجراهه و بيراهه روي نجات داد و نگذاشت انقلاب به‌دست نااهلان، منافقان و ليبرالها بيفتد.
امام (ره) در ماه‌هاي آخر عمر خود به سان يك قهرماني مي‌ماند كه پنجه درپنجه ابرقدرت‌ها انداخته و پرچم اسلامي را بردوش خسته خود حمل مي‌كند و از كمركش كوه مشكلات و مصائب بالا مي‌برد تا بر قله نشاند. با آنكه پير و خسته به نظر مي‌رسيد اما با نردبان كلمات نوراني خود اين مسير را جوانانه و چابك طي مي‌كند و چكيده آن كلمات كه امروز و نيز فردا به درد ما مي‌خورد را در زير مي‌خوانيد:
– استكبارغرب تصور كرده است از اينكه اسم حصر اقتصادي را به ميان آورد ما جا مي‌زنيم.
– ما هنوز در قدم‌هاي اول مبارزه جهاني عليه غرب و شرق هستيم.
– مسئولان بايد بدانند كه انقلاب ما محدود به ايران نيست.
– انقلاب مردم ايران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‌داري حضرت حجت – ارواحنافداه – است.
– با چشمان باز به دشمنان خيره شويد و آنان را آرام نگذاريد، اگر آرام بگذاريد،‌ لحظه‌اي آرامتان نمي‌گذارند. (۱)
خوب است ديپلمات‌‌هاي ما در نمايندگي‌هاي خارج از كشور و حضرات ديپلمات مستقر در وزارت خارجه يك بار ديگر اين جملات را مرور كنند و ببيند در مسير تحقق آرمان‌هاي امام هستند يا نه. اگر مسيري غير از اين دارند دستمزد و حقوقي كه مي‌گيرند قطعاً حرام است. آنها بايد بدانند ملت بزرگ ايران و رهبري معظم آن در تمهيد و تدارك دولت مهدوي (عج) هستند و در اين ترديدي نيست. امام (ره) كمتر از يك سال به پايان عمر خود با قبول آتش‌بس نقطه عطفي را در تداوم مبارزه با استكبار جهاني به‌وجود آوردند كه به مدت كوتاهي به سقوط صدام و تغييرات عميق در جغرافيايي سياسي منطقه شد . در همان بيانيه پذيرش قطعنامه ۵۹۸ چنان خط و نشاني براي غرب و شرق عالم و به‌ويژه آمريكا مي‌كشند كه واقعاً حيرت‌انگيز است. فرازهاي اين خط و نشان را هم بايد خوب ديپلمانهاي جمهوري اسلامي در آن تعمق كنند، به جملات زير دقت كنيد:
– ما در صدد خشكانيدن ريشه‌هاي فساد صهيونيسم، سرمايه‌داري و كمونيسم در جهان هستيم.
– ما تصميم گرفتيم با لطف و عنايت خداوند بزرگ نظام‌هايي بر اين سه پايه استوار است نابود كنيم و نظام اسلام رسول الله (ص) را در جهان استكبار ترويج نماييم.
– دير يا زود ملت‌هاي در بند شاهد آن خواهند بود ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهي و مصونيت كارگزاران آمريكايي حتي اگر با مبارزه قهرآميز هم باشد جلوگيري مي‌كنيم.
– از خدا مي‌خواهيم كه اين قدرت را به ما ارزاني دارد نه تنها از كعبه مسلمين كه از كليساهاي جهان ناقوس مرگ آمريكا و شوروي را به صدا درآوريم.
– اگر هزار بار قطعه قطعه شويم دست از مبارزه با ظلم برنمي‌داريم.
– راهي جز مبارزه نمانده است. بايد چنگ و دندان ابرقدرت‌‌ها و خصوصاً آمريكا را شكست.
– بايد يكي از دو راه را انتخاب نمود يا شهات يا پيروزي كه در مكتب ما هر دو پيروزي است.
– ما مي‌گوييم تا شرك و كفر هست مبارزه هست تا مبارزه هست ما نيز هستيم.
– ما تصميم گرفتيم پرچم لااله الا الله را بر قلل رفيع كرامت و بزرگواري به اهتراز درآوريم.
– كمربندهايتان را محكم ببنديد هيچ چيز تغيير نكرده است.
– به اروپا و آمريكا اخطار مي‌كنم تا دير نشده و در باتلاق مرگ فرو نرفته‌ايد از خليج‌فارس بيرون رويد. ممكن است فرزندان انقلاب ناوهاي جنگي شما را به قعر آب‌هاي خليج‌فارس بفرستند.
– ما اعلام مي‌كنيم جمهوري اسلامي براي هميشه حامي و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است.
– كسي تصور نكند كه ما راه سازش با جهانخواران را نمي‌دانيم ولي هيهات كه خادمان اسلام، به ملت خود خيانت كنند.
– چيزي كه در سرنوشت روحانيت واقعي نيست سازش و تسليم در برابر كفر و شرك است.
– اگر بندبند استخوان‌هايمان را جدا كنند اگر سرمان را بالاي دار ببرند. اگر زنده، زنده در آتش بسوزانند. امان‌نامه كفر و شرك را امضاء نمي‌كنيم (۲)
۳۰ سال پيش اين كلمات نوراني و انقلابي صادر شد در رگ و پي نسل اول و دوم انقلاب منشأ تحولات عظيمي در تاريخ ايران و جهان شد و قدرت منطقه‌‌اي ايران شكل گرفت. لبنان از اشغال صهونيست‌ها خارج شد صهيونيست‌ها در نبرد ۳۳ روزه براي اولين بار در برابر فرزندان انقلابي امام (ره) زانو زدند. اشغالگران قدس همين شكست را در برابر حماس و جهاد اسلامي تجربه كردند به گونه‌اي كه مقاومت آنها در برابر فرزندان انقلاب و امام در سرزمين‌هاي اشغالي و غزه به ۲۴ ساعت رسيده است.
فرزندان انقلابي امام در يمن دماغ آل سعود و عمال صهيونيست‌‌ها را در شبه جزيره عربستان به خاك ماليدند و عمق استراتژيك ايران را تا آنسوي درياي سرخ گسترش دادند.
فرزندان انقلابي امام در سپاه ارتش با ايجاد شهرك‌هاي زيرزميني موشكي خواب خوش را از آمريكائي‌ها ربودند. امروز اقتدار سپاه اسلام در سراسر آسمان،‌ زمين و آب‌هاي ايران مثال‌زدني است به طوري‌كه دشمن حتي از خيال حمله به ايران را نيز پشيمان كرده است.
۳۰ سال است پرچم اقتدار ايران بر دوش خلف شايسته امام (ره) است و حتي يك روز هم ملت ما از پيشرفت و توسعه عقب نمانده‌‌ است. چرا كه امام زنده است و در ميان ماست. رهبري معظم انقلاب اجازه نداده است حتي يك لحظه ياد امام از حافظه تاريخي ملت ايران محو شود و نيز يك كلمه از آن كلمات نوراني بر زمين بماند. راهپيمايي عظيم روز قدس، امسال نشان داد مردم پاي آرمان‌هاي امام ، انقلاب و اسلام ايستاده‌اند.
پي‌نوشت‌ها:
۱- صحيفه امام سرجلد ۲۱ – صفحات ۳۲۷، ‌۳۲۸ و ۳۲۹ دوم فروردين ۱۳۶۸
۲- پيام ۲۹ تير ۶۷ به مناسبت اولين سالگرد كشتار خونين مكه و قبول قطعنامه ۵۹۸ صحيفه نور جلد ۲۱

نویسنده : محمدكاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.