شاه‌کلید حل مشکلات کشور کدام است؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36854
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۶:۲۱ | 307 بازدید |

شاه‌کلید حل مشکلات کشور کدام است؟

حتما شما هم به هنگام مراوده و مشاوره با مسئولین و متخصصین و سایر افراد صاحب‌نظر در پاسخ به این سؤال که ریشه مشکلات فعلی کشور چیست و راهکار برون رفت از آن کدام است، با انبوهی از پاسخ‌های متنوع مواجه شده‌اید.
شاه‌کلید حل مشکلات کشور کدام است؟

احمدرضا هدایتی
حتما شما هم به هنگام مراوده و مشاوره با مسئولین و متخصصین و سایر افراد صاحب‌نظر در پاسخ به این سؤال که ریشه مشکلات فعلی کشور چیست و راهکار برون رفت از آن کدام است، با انبوهی از پاسخ‌های متنوع مواجه شده‌اید.
قطعا در این رابطه از فشارها و توطئه‌های متعدد و متنوع خارجی و داخلی مانند: جنگ تحمیلی هشت ساله، تحریم، تخریب، ترور، آشوب و اغتشاش، شبیخون فرهنگی و امثال آن‌ها به عنوان بخشی از مهم‌ترین علل بروز مشکلات نام برده شده است.
اما از نظر مدیریتی برخی از صاحب‌نظران اشکالات ساختاری، گروهی نقص سیستم‌ها و روش‌ها، پاره‌ای دیگر ضعف قوانین و مقررات، بعضی از افراد ناکارآمدی سیستم کنترلی و نظارتی و بخشی از متولیان نیز عدم شایسته‌سالاری را مهم‌ترین عامل بروز مشکلات معرفی می‌کنند.
گاهی نیز از عوامل دیگری مانند:ناتوانی یا خیانت مدیران و مسئولین، سنگ‌اندازی عوامل نفوذی، بی‌انگیزگی کارکنان دستگاه‌ها و سایر موارد مشابه نیز نام برده می‌شود.
بی‌شک هرکدام از این موارد به سهم خود در بروز مشکلات ‌تأثیر داشته‌اند، اما از آنجا که همه این عوامل ماحصل عملکرد و ساخته و پرداخته دست انسان است، لذا به‌نظر می‌رسد، ریشه بخش عمده نابسامانی‌ها در این زمینه را باید در یک موضوع جست‌وجو کرد و این موضوع چیزی نیست جز آموزش و پرورش یا تعلیم و تربیت که وجود هرگونه ضعف و نقصان در پیکر آن، می‌تواند مشکلات متعددی مانند آنچه اشاره شد را در پی داشته باشد.
در واقع آنچه باعث بروز مشکلات فعلی شده، ناشی از کم‌توجهی به بحث کادرسازی و تربیت نیروی انسانی متخصص، متدین و متعهدتراز انقلاب اسلامی در سطوح و بخش‌های مختلف از کودکستان و مدرسه تا دانشگاه و سایر مراکز آموزشی و فرهنگی و حتی حوزه‌های علمیه  است.
به همین دلیل اگر قرار باشد هر کدام از مشکلات به شکل اساسی برطرف یا حتی توطئه دشمنان  خنثی و بی‌اثر شود، باید بخش عمده توان کشور بر اصلاح و بهینه‌سازی نظام آموزشی در سطوح و بخش‌های مختلف و با تأکید ویژه بر بخش تربیتی آن متمرکز شود.
به عبارت دیگر اگر هر سازمان و دستگاهی در هر بخش و هر سطحی، از نیروی متخصص و در عین حال متعهد و متدین برخوردار باشد، می توان انتظار داشت که مناسب‌ترین ساختارها طراحی، کارآمدترین سیستم‌ها و روش‌ها تدوین و مؤثرترین قوانین و مقررات تنظیم و اجرا شود.
متقابلا و در غیر این صورت، بهترین ساختار، سازمان، سیستم و روش و یا هر اقدام دیگری  وجود داشته باشدهم  نمی‌تواند، به شکل موردانتظار و بدون عیب و نقص عملیاتی و اجرایی شود.
بنابراین؛ در حال حاضر مهم‌ترین و بهترین راهکار برون‌رفت از مشکلات و سرعت بخشیدن به روند پیشرفت کشور، شناسایی نخبگان و سایر افراد متخصص و متدین موجود برای به‌کارگیری در شرایط فعلی و همزمان تمرکز بر کادرسازی و تربیت نیروهای متخصص، متعهد و متدین تراز انقلاب برای آینده است.

نویسنده : احمدرضا هدایتی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.