نگرانی‌هایی از قانون بودجه داریم/مخالف انتخابات الکترونیکی نیستیم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35740
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲ | 228 بازدید |
کدخدایی در نشست خبری:

نگرانی‌هایی از قانون بودجه داریم/مخالف انتخابات الکترونیکی نیستیم

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ما نگرانی هایی از قانون بودجه داریم و در هر سال این نگرانی‌ها را اعلام کرده ایم، گفت: معتقدیم بودجه باید واقعی و مبتنی بر نیاز کشور باشد.
نگرانی‌هایی از قانون بودجه داریم/مخالف انتخابات الکترونیکی نیستیم

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(شنبه) در نشست خبری، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله محمد یزدی، گفت: آیت الله یزدی از مبارزان قبل از انقلاب بود و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری داشت و بعد هم در  شورای نگهبان به ایفای نقش انقلابی خود پرداخت.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همچنین روز پرستار را به پرستاران که امسال جایگاه ویژه ای دارند و جهادگونه در صحنه مبارزه با کرونا ایستاده اند، تبربک می گوییم.

کدخدایی افزود: برخی پرستاران و پزشکان در طول انجام وظیفه خود در این شرایط به شهادت رسیدند که برای آنان علو درجات را از خداوند منان خواستاریم.

وی اظهار داشت: همچنین لازم است روز پژوهش و شهادت دکتر مفتح را به همه پژوهشگران تبریک عرض کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همچنین شهادت «محسن فخری زاده» که به دست کوردلان و کسانی که پیروزی علمی ایران را خواستار نیستند، محکوم می کنیم.

کدخدایی با اشاره به طرح مالیات بر خانه های خالی، گفت: این طرح البته ایرادتی داشت و عمدتا ایرادات مربوط به حقوق مردم بود. خوشبختانه مجلس این ایرادات را مرتفع کرد و نهایتا عدم مغایرت این طرح با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

وی با اشاره به تصویب طرح دو فوریتی  اقدام راهبردی برای لغو تحریم، گفت: در نوبت بررسی اول، این طرح به دلیل عدم رعایت مفاد مصوبه شورای عالی امنیت ملی مورد اشکال قرار گرفت و اما بعد از رفع ایراد این موضوع در مجلس، عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

 تفسیر قانون با مجلس است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستگاه مختلف می‌توانند تفسیر خود را از قانون داشته باشند، افزود: تفسیر قوانین بر عهده مجلس است و وقتی که قانونی به تایید شورای نگهبان می‌رسد، این انتظار است که همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی به صورت واحد و یکصدا قانون را به شکل واحد به اجرا در بیاورند که مشکل نباشد. طبیعتا اگر ابهامی وجود دارد، دولت هم نمی‌تواند از مجلس درخواست تفسیر کند.

کدخدایی بیان کرد: امسال علاوه بر سلامت انتخابات که وظیفه اصلی است و باید صیانت کننده از انتخابات و آراء مردم باشیم، وظیفه دیگری که همه داریم سلامت مردم است و باید در این جهت هم همه دستگاه‌های اجرایی و شورای نگهبان همت کنند تا آنجایی که ممکن است بر اساس پروتکل های بهداشتی، انتخابات را به نحوی برگزار کنند که کمترین آسیب به مردم برسد.

وی تصریح کرد: بنابراین در این جهت کارگروهی بین شورای نگهبان و وزارت کشور تشکیل شده و هماهنگی در حال صورت گرفتن است. لازم است افراد بیشتری را برای سهولت کار بر سر صندوق‌ها داشته باشیم که سرعت کار بالا برود که قطعاً انجام خواهد شد.

مخالف انتخابات الکترونیکی نیستیم؛ زیرساخت ها فراهم شود

سخنگوی شورای نگهبان درباره الکترونیکی شدن انتخابات، گفت: باید زیرساخت‌ها اجازه دهد و وزارت کشور در حال پیگیری است و اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود، طبیعتا ما مخالفتی نخواهیم داشت.

کدخدایی درباره بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: نسبت به بودجه هنوز نمی‌توانم چیزی بگویم چرا که همه چیز در حال تغییر است. رئیس جمهور و رئیس مجلس شنیدیم که نامه‌ای در این باره نوشتند. ما نگرانی‌هایی را درباره بودجه داریم و هر سال هم این نگرانی‌ها را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه بودجه باید کارآمد،  واقعی و منطبق با نیازهای کشور باشد و باید همه بخش‌ها را در بر بگیرد، گفت: امسال هم خواهش ما این است که این مسائل با دقت بیشتری مورد رسیدگی قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره تبلیغات انتخابات، گفت: یکی از مشکلاتی است که قبلاً هم گفتم و حوزه تبلیغات و اعلام آمادگی دو مقوله متفاوت است که باید مرزهای آن روشن شود. بر این اساس ما نمی توانیم خیلی صریح اظهار نظر کنیم که آیا اعلام آمادگی افراد به منزله تبلیغات محسوب می‌شود یا خیر. نیازمند قانون است اما اگر مصداق تبلیغات باشد، طبعاً تذکر خواهیم داد اما تا الان چیزی گزارش داده نشده است.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری درباره مصوبه مجلس درباره سهام عدالت، اظهار داشت: در این جهت مصوبه ای ارسال نشده است. اگر مصوبات قبلی باشد یا بحث قانون مالیات بر ارزش افزوده باشد، به زودی نتیجه آن را اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره لایحه مدیریت تعارض منافع، گفت: ما می‌توانیم بگوییم کار خوبی است و می تواند بسیاری از مشکلاتی را که در کشور در سطوح مدیریتی مختلف داریم، برطرف کند. شورای نگهبان بعد از دریافت مصوبه، درباره آن اعلام نظر می کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره اینکه اخیرا رئیس جمهور در واکنش به اجرای طرح هسته‌ای مجلس گفت که ما این قانون را بر اساس تفسیر خودمان اجرا می‌کنیم. با توجه اینکه، تفسیر قوانین جاری بر عهده مجلس است و دولت نباید تفسیر خود را اجرا کند، آیا سازوکاری برای جلوگیری از اقدام رئیس جمهور وجود دارد که اینگونه تخلف از قانون و بدعت گذاری جدید صورت نگیرد، گفت: امیدواریم که اینگونه نشود و دولت هم آشنا به این مباحث حقوقی است و این مطلبی که گفتید امیدواریم محقق نشود.

کدخدایی افزود: اما به هر حال مجلس شورای اسلامی، از باب نظارت بر اجرای امور و عملکرد دولت می تواند ورود داشته باشد و اقدامات نظارتی خود را انجام دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا افرادی که رد صلاحیت شده بودند می توانند دوباره در انتخابات ثبت نام کنند، گفت: طبق قانون همه کسانی که رد صلاحیت شدند می‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند. اما اینکه تایید می‌شوند، بستگی به شرایط و پرونده ای دارد که در اختیار شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره همکاری شورای نگهبان با مجلس پیرو بررسی بودجه با در نظر گرفتن اصلاح ساختار این لایحه، گفت: ما نمی خواهیم به بحث های بین دولت و مجلس ورود کنیم. اما عرض کردیم که قانون بودجه ایرادات متعددی دارد. ما ایرادات قانون بودجه را بارها و بارها در سال‌های گذشته به دولت و مجلس عرض کردیم.

مجلس نمی تواند شاکله بودجه را تغییر دهد

کدخدایی تاکید کرد: البته شورای نگهبان تفسیری در این زمینه دارد و اینکه اختیار تقدیم لایحه بودجه بر عهده دولت است. پیرو این تفسیر آورده شده که مجلس نمی تواند شاکله بودجه را تغییر دهد و باید تغییراتش به گونه ای باشد که شاکله بودجه تغییر نکند لذا اگر این مسئله براساس چارچوب تفسیر شورای نگهبان باشد ، این شورا ایرادی را به بودجه خواهد گرفت.

وی ضمن ذکر خاطراتی از آیت الله یزدی، گفت: ما از او خاطرات زیادی داشتیم. وی از مردان بزرگ انقلاب اسلامی بود که در پیروزی انقلاب و بعد از آن سهم به سزایی داشت. او همیشه در جلسات شورای نگهبان جزو اولین کسانی بودند که حضور داشتند و تا پایان جلسه هم می‌ماندند و اگر جلسات فوق‌العاده داشتیم هم برای آن جلسات می‌آمد. همه مطالب را در چارچوب نظام اسلامی ارزیابی می‌کرد و این نگاه یک نگاه ارزشمند بود که در شورای نگهبان داشتیم و از آن بهره مند می شدیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اگر قبل از ثبت نام ها، قانون به تایید نهایی برسد، لازم‌الاجرا خواهد شد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص حضور افراد نظامی در انتخابات و اینکه آیا باید حتما درجه آنان سرلشکر باشد، گفت: طبیعتاً اگر کسی بخواهد در شورای نگهبان برای ثبت نام و حضور در انتخابات مجلس و یا ریاست جمهوری وارد شود، باید با حوزه و نهاد خود قطع ارتباط کرده باشد.

کدخدایی بیان کرد: اگر آن فرد نظامی باشد، درجات و اینگونه مسائل تاثیری ندارد. ممکن است فردی پایین ترین درجه را داشته باشد اما ثبت نام هم کند.‌ بنابراین نه‌تنها درجات تأثیری در بررسی صلاحیت‌ها ندارد بلکه بایدبا نهاد خودش قطع ارتباط کرده باشد و رسماً به ما اعلام کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.