به بهانه شب‌هاي قدر | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3475
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۲ | 666 بازدید |

به بهانه شب‌هاي قدر

اين روزها جهانيان در حيرت عظيم‌ترين نمايش نيايش الهي ايرانيان در هزار و چهارصدمين سال شهادت امير مومنان حضرت علي(ع) هستند.
به بهانه شب‌هاي قدر

محمدكاظم انبارلويي
اين روزها جهانيان در حيرت عظيم‌ترين نمايش نيايش الهي ايرانيان در هزار و چهارصدمين سال شهادت امير مومنان حضرت علي(ع) هستند.
هزار و چهارصدسال پيش مردي در مسجد كوفه به هنگام نماز به شهادت رسيد كه جرمش حمايت از مظلوم، اجراي عدالت و حركت در مسير عصمت بود. او نفس و جان پيامبر(ص) و مايه اصلي اتمام نعمت الهي بر روي زمين بود.
ميليون‌ها عاشقان علي(ع) در ايران به ياد او سه شب را تا سحر نخوابيدند و در حسينيه‌ها، مساجد و بقاع متبركه و امامزادگان به ذكر خدا و ياد پيامبر و ائمه معصومين شب را به صبح رساندند. هيچ مردمي در روي زمين به جز مردم ايران وجود ندارد كه به خدا اينقدر شگفتانه نزديك و صميمي باشد و با او در دل شب به گفت‌وگو و راز و نياز عاشقانه بپردازد.
اين مردم تربيت‌شده مرام علي(ع) و بزرگ‌شده مكتب اهل بيت(ع) هستند. امير مومنان حق‌مدار بود و در ادي حق مردم و حق‌الله مرزي نمي‌شناخت. سه قوم در برابر او ايستادند؛ قاسطين، مارقين و ناكثين! اما او هرگز در اجراي عدالت و طي طريق در مسير حق در مواجهه با ظالمين ترديد نكرد.
او خدا را نه از ترس دوزخ و نه به طمع بهشت، بلكه با چشم قلب مي‌ديد و او را شايسته پرستش مي‌دانست. اين روزها نه‌تنها در ايران، بلكه در كل خطوط مقاومت در فلسطين، لبنان، سوريه، عراق، يمن، بحرين و… عاشقان علي با نواهاي جانسوز او به استقبال شب‌هاي قدر رفتند و هم‌صدا با ملت ايران به پاسداشت ياد مردي نشستند كه تاريخ بشر با مرام او مي‌تواند مسير درست انساني را تا قيامت طي كند.
او امير سخن، ادب، فصاحت و بلاغت بود و اين حقيقت داشت كه كلام او دون كلام خالق و فوق كلام مخلوق بود.
چهل سال است ملت ما با اثبات صدق خود در پيروي راه علي(ع) در پاي پرچم اسلام سينه مي‌زند و در برابر قداره‌بندان تاريخ معاصر سينه سپر كرده است.
خردادماه، ماه شهادت تاريخ به اين صدق رفتاري و گفتاري است. اولين قيام در نيمه خرداد ۴۲ به علامت وفاداري به فرزند علي(ع) يعني امام خميني(ره) در لبيك به نداي مظلومانه او صورت گرفت. مردم اقتدا به رهبري امام(ره) كردند و يك رژيم كه ريشه ۲۵۰۰ ساله در ايران داشت، به زباله‌داني تاريخ انداختند. مردم قيام كردند و به ابرقدرت‌هاي شرق و غرب نه گفتند و در برابر زورگويي‌هاي آنان با تكيه بر مكتب علي ايستادند. در همين ماه بود كه وقتي قائد اعظم اسلام و باني انقلاب اسلامي به ديار باقي شتافت، با حضور خود عظيم‌ترين تكريم و تعظيم را از وي كردند و بلافاصله پرچم مقاومت و ايستادگي در برابر ظلم را به يكي ديگر از سلاله پيامبر اسلام(ص) و پيرو واقعي علي(ع) سپردند.
همين ملت بود كه با مقاومت جانانه خود در هشت سال دفاع مقدس با ۲۶ ارتش جهان جنگيد و خم به ابرو نياورد. همين ملت بود كه در سوم خرداد با آزادسازي خرمشهر شمارش معكوس مرگ صدام را رقم زدند.
راستي معجزه مقاومت و پايداري ايرانيان در برابر همه ظالمين جهان چيست؟ ما با كدام عصاي موسايي، مارها و افعي‌هاي فراعنه زمان را بلعيديم. ما با كدام دم مسيحايي ميليون‌ها انسان‌ها را در جهان كه زير لگد مادي‌‌گرايي مرده بودند، احيا كرديم؟ مگر نه اين است در همين شب‌هاي قدر و درك حقايق آن به اين مقام و مرتبت رسيديم.
تاريخ جهان در صفحات خود مقاومتي حيرت‌انگيز‌تر از مردم يك شهر مثل دزفول را آيا تاكنون ثبت كرده است؟ شهري كه با سه هزار گلوله توپ و ۱۷۳ موشك فراك ۷ و اسكاد و ۳۰۰ سورتي پرواز هواپيماهاي دشمن بمباران شد، اما مثل كوه در برابر ستم و تجاوز دشمن ايستاد و خم به ابرو نياورد.
دزفول چونان دژي در برابر دشمن، خوزستان را به عنوان پاره تن ايران حفظ كرد، در حالي كه ميزان مواد منفجره‌اي كه دشمن بر سر مظلوم اين شهر ريخت، براي دو بار نابودي اين شهر كافي بود.
با اين همه جوانان اين شهر فقط در عمليات فتح‌المبين با يك لشكر پايه كار نبرد با دشمن، در كنار ديگر لشگريان اسلام تشكيل داده بودند. هر خانه‌اي كه توسط بمب، موشك و گلوله توپ ويران مي‌شد، بلافاصله ظرف يك ماه ساخته مي‌شد تا دشمن بفهمد عليرغم همه شرارت‌ها، آب از آب در اين شهر تكان نخواهد خورد. در تمامي سال‌هاي نبرد حتي يك نماز جمعه اين شهر زير باران گلوله، بمب، توپ و موشك تعطيل نشد. دزفول در صدر فهرست حملات و تجاوزات دشمن قرار داشت،‌ اما كسي شهر را ترك نكرد. ايستادند و مقاومت كردند. به همين دليل مردم اين شهر مدال پرافتخار شهر مقاومت و پايداري را به سينه خود نصب كردند.
اين روزها يك مشت بزدل، حقير و منافق ملت ما را از جنگ مي‌ترسانند. اينها در ايام جنگ در كنار صدام بودند. امروز با آن كه خود آمريكايي‌ها با ترس و لرز از جنگ سخن مي‌گويند و ده‌ها بار اعتراف كردند كه حريف ملت ايران نيستند، باز همين جماعت خائن همان زمزمه‌هاي خائنانه آن سال‌ها را بر لب مي‌رانند.
امروزايران تمام‌قد در برابر شرارت آمريكا و اروپا ايستاده است. نسل جوان امروز در عالي‌ترين سطح آمادگي‌هاست. ياران انقلاب در كليه خطوط نبرد با دشمن، در هوا، زمين و دريا دست به ماشه هستند. ما به نيمه خرداد نزديك مي‌شويم. روزي كه به گراميداشت مردي مي نشينيم كه همه اين افتخارات از اوست. او بود كه ملت ايران ما را به سوي نور هدايت كرد. هم او بود كه آغاز قرن پيروزي مستضعفين و غلبه بر مستكبرين را به جهانيان نويد داد. اين ملت از شب‌هاي قدر، از فرهنگ عاشورا و فلسفه انتظار، نيرو و قدرت مي‌گيرد. هيچ قدرتي در جهان تاب مقاومت در برابر ملت ايران را ندارد.

نویسنده : محمدكاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.