هشدار عملیات تروریستی داده شده بود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34612
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸ | 180 بازدید |
ربیعی در نشست خبری:

هشدار عملیات تروریستی داده شده بود

سخنگوی دولت گفت: مسئولیت هرگونه تصمیم درباره برجام و برنامه‌ هسته‌ای فراقوه‌ای بوده است و مجلس هم نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود.
هشدار عملیات تروریستی داده شده بود

علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به شهادت محسن فخری‌زاده اشاره کرد و گفت: روز جمعه حادثه تلخی به روشی بزدلانه جامعه ایران را متاثر کرد. دولت شهادت فرزند جامعه علمی ایران را به مقام معظم رهبری، مردم شریف و صبور، جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می کند.

ربیعی افزود: این ترور وحشیانه، پدری را از خانواده خود، دانشمندی را از جامعه دانشگاهی و شهروندی افتخار آفرین را از ملت ما گرفت اما هرگز نخواهد توانست به هدفی فراتر از این دست بیابد.   

دانش هسته‌ای و دفاعی ترور شدنی نیست

وی ادامه داد: قطعاً تروریست‌ها به اهداف خود نخواهند رسید. دانش هسته‌ای و دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست. مردم ما هم نه تنها متاثر از عملیات روانی این ترور قرار نگرفتند بلکه هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و در برابر دشمنان واقعی ملت ما شده اند.

سخنگوی دولت گفت: این ترور نشان داد که کاملا حساب شده و با برنامه ریزی قبلی برای دستیابی به چند هدف از جمله به هم زدن آرامش روانی جامعه، ناامید کردن مردم از دستیابی به پیروزی در به عقب راندن فشار حداکثری، ایجاد سردرگمی در استراتژی ایران و واداشتن به بازی در زمین دشمن، برهم زدن امنیت منطقه و مسدود کردن روزنه های صلح و آرامش، و به هم خوردن فضای امنیت جهانی با توجه به تغییرات پیش رویی که فرصتی برای احقاق حقوق ملت ایران فراهم می آورد و این تروریست ها خود را بازنده آن می بینند، طراحی و اجرا شد.

ربیعی با بیان اینکه تروریست ها به ضعف بنیادی خود آگاهند و می دانند موتور پیشرفت های علمی ایران را نمی توانند متوقف کنند، گفت: آنها در مقابل عزم و اراده ایران و ایفای نقش موثر در صلح، امنیت و جامعه جهانی و باز داشتن ایران از برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای، اقدامی زبون و حقیرانه سامان دادند.

وی تاکید کرد: تروریست‌ها با شگرد شیطانی سعی در جبران ضعف خود دارند. آنها در همراهی با پادوهای رسانه ای خود می کوشند با بزرگنمایی اقدام حقارت آمیزشان و لاپوشانی نیات سیاسی پلیدشان به ذهن و اراده ما رخنه کنند که البته چنین اجازه‌ای پیدا نکرده و نخواهند کرد.

سازمان‌های جاسوسی مرتبط با ترور فخری‌زاده زیر پوشش ما بودند

سخنگوی دولت تصریح کرد: برخلاف آنچه گاهی در رسانه‌های بیگانه شنیده می‌شود، در این مورد خاص، سازمان‌های جاسوسی و تروریستی به رغم همه ادعاهای زیاد خود، زیر پوشش ما قرار داشتند و محل وقوع و هدف ترور پیش بینی شده بود و با کمی دقت و رعایت پروتکل های حفاظتی می توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم.

ربیعی افزود: در همین حال، دستگاه های امنیتی مثل همیشه، برای بهبود هرچه بیشتر رویه های امنیتی و اطمینان از عدم تکرار این اتفاق های ناگوار تمام تلاش خود را بکار خواهند گرفت.

وی تصریح کرد: دولت از همان نخستین ساعت های انتشار بیانیات مقام معظم رهبری، بر اساس دو رهنمود ایشان، خود را متعهد کرد که دستور کار خود را در این رابطه بر بسیج تمام قوا برای پیگیری و مجازات عاملان و آمران این جنابت و ثانیاً اطمینان از تداوم راه پرفروغ شهید فخری‌زاده و مجموعه ای بزرگ از دانشمندان ما در صنایع گوناگون با شتابی توقف ناپذیر و اراده ای راسخ تر از قبل، سامان بدهد.

سخنگوی دولت گفت: در راستای این تعهد، این حق برای ملت ایران محفوظ  است که پاسخی قاطع که خود،  «کیفیت، ابعاد، زمان و مکان آن» را تعیین خواهد کرد داشته باشد.

تعداد بستری‌های کرونایی کاهش پیدا کرده است

ربیعی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های کرونایی، اظهار کرد: پس از اعمال تعطیلی های گسترده و رعایت رضایت‌بخش مردم آمارها نشان می‌دهد تعداد بستری ها کاهش پیدا کرده و روند نزولی دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این روند پیش بینی می‌شود مرگ و میر در آینده کاهش خواهد داشت. گزارش‌ها حاکی است اکثر استان‌ها نسبت به هفته های قبل وضع بهتری را دارند.  نگرانی این روزهای ما در استان‌های جنوبی است.

سخنگوی دولت گفت: به خاطر زمستان دیررس در این استان‌ها همراه با روشن شدن وسایل گرمایشی و بسته شدن پنجره‌ها، جابجایی هوا و تهویه مناسب با مشکل روبرو خواهد شد. بنابراین به شهروندان استان‌های جنوبی توصیه می‌کنیم از اجتماعات فامیلی و غیر ضرور در منازل و محل های سربسته خودداری کنند.

ربیعی گفت: در این مرحله برنامه اصلی برای قطع شیوع تمرکز بر روی قطع حرکت ویروس بوسیله مبتلایان است. مجموع مبتلایان حدود ۳ درصد جامعه هستند. شناسایی آنها را شروع کرده‌ایم  و ردیابی ها برای قطع انتقال و تسری ویروس با شدت ادامه خواهد داشت. از هموطنان مبتلا می خواهیم با مراعات، عدم تماس و خود قرنطینه کردن به مسئولیت خود در قبال دیگران عمل کنند.

وی تاکید کرد: انتظار می رود انتشار ویروس با رعایت پروتکل های بهداشتی را متوقف کنیم. از مردم می خواهیم کمک کنند برای کمتر شدن انتقال ویروس. اگر مبتلایان همکاری کرده و قرنطینه را رعایت کنند بدون آسیب به معشیت مردم کار را ادامه خواهیم داد.

میزان فروش نفت نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همچنین بنابر گزارش ارائه شده از بهبود مسیر رشد اقتصادی از فصل دوم ۱۳۹۹ پیش بینی می شود که در پایان سال  به رغم فشارها و جنگ اقتصادی و با وجود اینکه رشد ارزش افزوده نفت و گاز طبیعی ما کاهش داشته است. در گروه کشاورزی ۲.۱ درصد، صنایع و معاون ۳.۳ درصد،  در صنعت ۶.۳ درصد و خدمات ۱ درصد رشد خواهیم داشت.

ربیعی ادامه داد: بنابراین رشد تولید ناخالص داخلی ما به ۱.۱ درصد و رشد ناخالص داخلی بدون نفت ۱.۸ درصد در پایان سال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه هنوز در حال تکمیل است و لذا اجازه دهید بودجه نهایی شود و سپس شاخص های بودجه و میزان فروش نفت و قیمت را تشریح کنیم ولی آنچه که قطعی است اینکه دولت سعی می کند جبران کاهش قدرت خرید را در حقوق کارکنان و بازنشستگان انجام دهد.

سخنگوی دولت گفت: از سوی دیگر طبیعتا میزان فروش نفت کشور نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت و دولت این درآمد اضافی را صرف سرمایه گذاری‌های زیربنایی و تکمیلی خواهد کرد. بودجه جاری وابسته به نفت نخواهد بود و تلاش شده است که حتی در جاری نیز وابستگی کمتر شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: هر چه از نفت به دست آید خرج حمایت از توسعه زیرساختی کشور و حمایت اجتماعی و معیشتی از مردم خواهد شد. بنابراین وابستگی بودجه به ویژه بودجه جاری به نفت افزایش نخواهد یافت.

وی بیان کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از منابع ناشی از مولد سازی دارایی ها، واگذاری شرکت‌ها و افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، فروش اوراق مدت دار، فروش اوراق نفتی استفاده خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: نکته مهم این است که باید سیاست انبساطی برای تحرک در اقتصاد ایران در بودجه به کار رود. البته این سیاست انسباطی به هیچ وجه منجر به رشد نفدینگی نخواهد شد.

ربیعی با اشاره به روز جهانی معلولان، گفت: این روز را به همه توان خواهان، جامعه توان خواهان و خانواده آنها تبریک می گویم. بدون شک بهره مندی از فرصت‌های برابر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بخشی از حقوق مسلم جامعه توان خواهان کشور است.

وی افزود: میزان سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدام مناسب برای این افراد سنجه‌ای است برای دولت‌ها و از طرفی میزان انسانی و اخلاقی بودن یک جامعه نیز به میزان احترام و رعایت حقوق فردی و شهروندی به معلولان عزیز وابسته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت مبتنی بر نظریه توانمندسازی، برنامه های خود را در هفت سال گذشته پیرامون این جامعه مدنظر داشته است. پیشگیری از معلولیت یکی از برنامه های مهم دولت بوده است. بیش از ۵/۴ میلیون نوزاد و کودک ۳ تا ۶ سال مورد غربالگری شنوایی و پیشگیری از تبلی چشم قرار گرفته‌ و حدود ۴۰۰ هزار نفر نیز مشاوره ژنتیک دریافت کرده‌اند.

ربیعی گفت: واگذاری بیش از ۱۰۴ هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و آماده سازی  ۳۶ هزار واحد دیگر برای واگذاری و همچنین ۲۵ هزار منزل مسکونی معولال به منظور افزایش دسترس‌پذیری و افزایش استقلال متناسب‌سازی شده است.

وی افزود: ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، بیش از ۴۸۰ هزار فرد دارای معلولیت در مناطق روستایی و محروم تحت پوشش قرار گرفتند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دیروز روز مجلس بود و فردا سالگرد همه‌پرسی تاریخی قانون اساسی است، گفت: این دو مناسبت نمادین نشان می دهد که اساس جمهوری اسلامی بر یک اصل بنیادین به نام انتخابات و همه پرسی استوار شده است. یعنی برخلاف اکثر نظام‌های انقلابی قرن گذشته که در دل یک فضای مسلحانه و جنگی  متولد شده اند حاکمیت برخاسته از انقلاب اسلامی از همان ابتدا در دل فضای انتخاباتی و همه پرسی شکل گرفت.

ربیعی گفت: فرصت را مغتنم شمرده روز مجلس را به همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبریک عرض می‌کنیم. بدون تردید صندوق های رای متنضمن آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام راحل و قانون اساسی ما و نیز تداوم دهنده حضور مردم در اداره امور کشور است.

وی تاکید کرد: ۱۲ آذر روز همه پرسی قانون اساسی است یعنی اینکه ایران میهن قانون اساسی است. هویت ملی ما در چنین روزی با قانون اساسی عجین شد. قانون اساسی نهادی است  که در تکوین آن در همه مراحل انتخاباتی و همه‌پرسی،  همه ملت با همه رنگ‌ها و تنوعات قومی و سیاسی مشارکت کردند.

سخنگوی دولت گفت: قانون اساسی ظرفیت های بالایی دارد که می‌تواند در مواجهه با آزمون های زمانه در معرض ظرفیت سازی قرار بگیرد. قانون اساسی کشور ما در حقیقت یک متن مردمی و یک «مردم نامه» درخشان است.

ربیعی تصریح کرد: این سند درخشان از همان ابتدا حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را یک حق الهی می‌داند. قانون اساسی به این ترتیب یک بار برای همیشه به آن شبهه قرون وسطایی که میان حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و باور توحیدی، القای تضاد می‌کرده پاسخ تاریخی داده است. حقوق شهروندی روح و بنیاد قاتون اساسی را تشکیل می‌دهد و بنابراین تدوین منشور حقوق شهروندی به تنهایی حکایت از ظرفیت‌های بی بدیل این سند استوار است.

تصمیم‌گیری درباره برنامه هسته‌ای از اختیارات مجلس نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر اقدام فوری برای لغو تحریم ها گفت: در جلسه روز یکشنبه دولت، جناب آقای امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور طرح نمایندگان را در دولت مطرح کرد. اعضای دولت نیز در رابطه با موضوع بحث و بررسی کردند.

وی افزود: به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه های هسته ای براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه ای بوده است و هیچ نهاد و قوه ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند و به نظر می رسد مجلس هم نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهبان در مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیت‌های قانونی، ملاحظات و مصالح ملی توجه خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنچه در عنوان طرح نمایندگان آمده، برداشت تحریم‌ها است. انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همینطور عدم اجرای پروتکل الحاقی منجر به دائمی شدن تحریم ها می‌شود، در اینصورت دیگر به مذاکرات هسته‌ای و برجام نیازی نبود.

وی ادامه داد: ما قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نمی کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشتیم اما همچنان ذیل سخت‌ترین تحریم های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم. بنابراین اگر هدف از طرح آنطور که در عنوان آن آمده «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» باشد، بر اساس تجربه های پیشین، این طرح شامل کیفیت غنی‌سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی، کمکی به لغو تحریم ها نمی‌کند.
 
سخنگوی دولت اظهار کرد: امروز بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کنیم که این میزان تقریبا و حدودا با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند. بنابراین برجام تاثیری بر حجم و کمیت عددی اورانیوم غنی شده هم نداشته است. به این ترتیب، هیچگونه جای نگرانی نیست. امیدواریم هر تصمیمی گرفته می شود، همه جوانب آن سنجیده شود.

ربیعی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته چندتن از نمایندگان منتقد در جریان بررسی طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها و یا در قالب توئیت، حملات تندی را علیه دولت مطرح و دولت و رئیس‌جمهور را متهم به «مخابره پیام ضعف به غرب و امریکا» کردند،نظر شما در خصوص این اظهارات چیست؟ گفت: تصمیم همه ما در دولت و تاکید رئیس‌جمهور این است که وارد نزاع های سیاسی بیهوده نخواهیم شد. امروز مساله اصلی عبور دادن سالم مردم رنج کشیده و با زندگی سخت از این جنگ اقتصادی است. مردم به اندازه کافی از تحریم ها و جنگ اقتصادی آسیب دیده‌اند.

وی اضافه کرد: متاسفانه این روزها شاهد برخی الفاظ ناشایست نسبت به معتمدین مردم و رهبری هستیم. ارزش والای افرادی همچون آقای ظریف با این سخنان خدشه‌دار نخواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: متاسفم که عده‌ای فاصله بین نقد و انتقاد و تهمت‌های دروغ آمیز را نمی دانند و آداب حکومت‌داری بر مردم را رعایت نکرده و برآیند فضیلت جامعه نیستند. البته خوشحالیم که مردم به این نوع ادبیات اهمیت زیادی نمی دهند. به تجربه تاریخی خودم معتقدم سال‌هایی که در آن به سر می بریم از حساس ترین و مهمترین سال‌های حیات ما در دهه های اخیر است.

ربیعی گفت: موجودیت ایران، اقتدار ایران و ثبات و پایداری زندگی مردم دلبسته تصمیمات درست است. نباید عده ای با اهداف کوتاه مدت سیاسی آنچنان سخن بگویند که برای آینده کشور فضای نامناسب ایجاد شود. ما به سرمایه های اجتماعی و اعتماد مردم بیش از هر زمانی نیازمندیم. مردم قاضی نهایی هستند و در دورانی که همه چشم ها به تحولات ایران دوخته شده بیشتر به دیدگاه‌ها و منش ها پی می برند.

وی ادامه داد: در نهایت تاکید می کنم دولت وارد این  حاشیه ها نمی شود و گذراندن جامعه در  این مراحل سخت رسالت امروز دولت است.

سخنگوی دولت در پاسخ به موضع گیری هایی مبنی بر اینکه نباید در زمین دشمن بازی کنیم و در دام آنها بیفتیم گفت: اشاره مسئولان به اجتناب از تشدید تنش و افتادن در دام دشمنان یک استراتژی کلی و همیشگی بوده و به حادثه مشخصی منحصر نیست.

ربیعی گفت: قطعا پاسخ ما آنطور نباید باشد که دشمن می خواهد. ترور اهداف مختلفی دارد. تروریسم علاوه بر ترور انسان‌ها به دنبال ایجاد تنش و دستیابی به اهداف خود است که هر دوی اینها ترور و تنش یک واحد به هم پیوسته است. قطعا هر ترور این چنینی اهداف پیاپی را دنبال می کند. یکی از این اهداف ایجاد تنش و سوء استفاده از آن است.
 
وی افزود: از طرف دیگر، اجتناب از تشدید تنش به معنای بی پاسخ گذاشتن اقدامات قانون شکنانه و متجاوزانه هم نیست. پاسخ باید همه جانبه باشد هم اهداف دولت تروریسم را خنثی کند و هم به حملات آنها پاسخ داده شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما بعد از پایان بررسی همه ابعاد و جنبه های حوادث اخیر، اقدامات تنبیهی مقتضی را علیه عاملان ارتکاب جرایم در چارچوبی متناسب و در زمان و مکانی درست و به نحوی انجام خواهیم که اطمینان پیدا کنیم به سیاست ما مبنی بر عدم بازی در زمین دشمنان آسیب نخواهد زد.  در این شرایط حساس، از همگان این درخواست را دارم که با نگاه سیاسی به این سخنان نگاه نکنند.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند که سیستم اطلاعاتی ترور فخری زاده را پیش بینی کرده بود و آیا نامه یا هشداری به نهادها و مسئولان مرتبط حفاظتی ارسال شده بود؟ گفت: مناسب است مطالب مربوط به اظهارات آقای شمخانی را از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پیگیری کنید.

وی افزود: بنابر بر گزارش مطرح شده در دولت، در جریان حادثه شهادت شهید فخری زاده، وزارت اطلاعات با اشرافی که داشته از چند ماه قبل و حتی چند روز قبل از حادثه، اطلاعات لازم را در قالب «هشدار انجام عملیات تروریستی» به صورت دقیق، با جزییات و ذکر مکان های احتمالی و اهداف عملیات در اختیار سازمان ها و نهادهای حفاظتی مربوطه قرار داده بود.

سخنگوی دولت گفت: دبیر شورای عالی امنیت ملی هم اشاره کردند که چون در ۲۰سال اخیر به صورت دائمی خبر ترور ایشان آمده بود شاید علت، عادی گرفته شدن خبر باشد.رئیس‌جمهور نیز دستور بررسی و پیگیری این موضوع را داده اند و با دلسوزی و دقت همه نهادهای اطلاعاتی در کشور این موضوع آسیب شناسی خواهد شد.

ربیعی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه در ترور اخیر یکی از دانشمندان هسته‌ای کشور برخی درصدد تخریب و زدن دولت برآمدند به گونه ای که این ترور را به دیدار شهید فخری زاده با آمانو مرتبط دانستند، گفت: ما عادت کرده‌ایم عده ای همیشه از آب گل آلود برای منافع جناحی و سیاسی خود ماهی بگیرند. چه بر سوار شدن بر رنج و درد مردم و چه مصادره از داغ های ملی. معلوم نیست به چه قیمتی از مصالح ملی می خواهند از این نمد کلاهی برای خود ببافند.

وی ادامه داد: همانطور که پیش از این مسئولان سازمان انرژی اتمی رسما گفته‌اند، شهید فخری زاده هیچگاه با هیچ مقامی از آژانس بین المللی انرژی هسته ای دیدار و مذاکره نکرده است. شهید فخری زاده از ابتدای دهه ۱۳۸۰ و در جریان مذاکرات هسته ای با سه کشور اروپایی به نوعی در مذاکرات شرکت داشت و چهره ای شناخته شده بود. سوءاستفاده سیاسی از شهدا و آغشته کردن نام آنها به دروغ و تهمت با انگیزه های سیاسی نگران کننده است و نوعی جفا در حق آنهاست.

سخنگوی دولت گفت: حادثه ترور با همه ابعاد و جزییات آن توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و ما همه را دعوت می کنیم که از قضاوت های شتابزده به ویژه درباره عملکرد نهادهای امنیتی مسئول خودداری کنند. متاسفانه برخی انتقادها از عملکرد این دستگاه ها به خصوص در روزهای اول از وزارت اطلاعات و دولت بدون دانش و آگاهی از جزییات بوده و درست نبودند.

ربیعی گفت: آنچه  مسلم است و نیز مسئولان ارشد در جریان قرار گرفته اند وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی وظیفه خود را در زمینه اشراف در اصل  قضیه ترور و اطلاع رسانی و هشدار قبل از حادثه انجام داده است. ولی این احتمال وجود دارد که برخی جوانب و پروتکل های حفاظتی با دقتی که انتظار می رود رعایت نشده باشد. اما در هر حال ما اطمینان داریم که دستگاه های امنیتی در رفع نواقص و اصلاح و بهبود مداوم عملکردهایشان مصمم و کارآزموده هستند و همچنان با قاطعیت به انجام وظیفه خود ادامه خواهند داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا، برخلاف ابتدای آغاز به کار این شورا که  هر هفته تشکیل می‌شد، از اوایل سال جاری تاکنون با تاخیرهای طولانی برگزار می‌شود که شائبه های سیاسی ایجاد کرده است. علت این موضوع چیست؟ آیا به دلایل سیاسی و نظرات غیرهمسوی دولت و مجلس این جلسات تشکیل نمی‌شود؟»، گفت: در مواردی که نیاز به تصمیم‌گیری فراتر از قوه مجریه داشتیم جلسات شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل می‌شد که در دو سال گذشته این شورا هر کجا که لازم بود ۵۰ جلسه برگزار کرده است.

ربیعی افزود: در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به دلیل شرایط کرونا تعداد جلسات کمتر شد و با توجه دستور کارهایی که داریم، جلسه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: جلسات شورای هماهنگی قوا بر حسب فرمان مقام معظم رهبری در موقع ضرورت و برای اخذ تصمیمات فراقوه ای و انجام هماهنگی های مقتضی بین قوا در حوزه اقتصادی، تشکیل می شود و جلسه اخیر آن هم در هفته گذشته در محضر معظم له برگزار شد. اینکه تاخیر در برگزاری جلسات این شورا به شائبه های سیاسی ربط داده شود درست نیست.

سخنگوی دولت گفت: متاسفانه عده ای عادت کرده اند همه پدیده های جامعه و کشور را از نگاه سیاسی تحلیل می کنند در حالی که اینطور نیست و اگر اختلافی در این جلسات هم بوده، اختلاف نظر کارشناسی بوده و اختلاف سیاسی نیست و دبیرخانه این شورا و جلسات فعال است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص یکی از اهداف ترور شهید فخری‌زاده و مانع تراشی برای رابطه بین ایران و دولت جدید آمریکا گفت:  می‌دانستیم که با وقوع تغییرات سیاسی در واشنگتن و باز شدن روزنه ای به روی تنش زدایی و عادی سازی رفتار آمریکا، افراد، گروه ها و رژیم هایی هستند که از چنین تغییرات مثبتی برای صلح و امنیت جهانی نگرانند.

ربیعی تاکید کرد: ما می دانیم کسانی وجود دارند که می خواهند با دامن زدن به خشونت و اقدامات افراطی، به هر قیمتی تنش ها را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه قطعا ترور با چنین هدفی صورت گرفته است، گفت: علاوه بر اینکه  آنها را به مجازاتی که سزاوار آن هستند می رسانیم، آنها را در رسیدن به این هدف جنگ طلبانه هم ناامید خواهیم کرد.  البته مجازات سختی در انتظار تروریست ها هست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست ایران در نشان دادن عکس العمل  نسبت به ترور اخیر گفت: ما در حال بررسی ابعاد موضوع  هستیم. به محض آشکار شدن همه جزییاتی که انتظار آن را داریم تصمیم های لازم اتخاذ خواهد شد. کسانی که مرتکب این ترور و جنایت شدند، باید مطمئن باشند که تاوان آن را خواهند پرداخت اما در مکان، زمان و به شیوه ای که ما انتخاب می کنیم. مطمئنا پاسخ قاطع و مجازات سنگین در انتظار تروریست ها هست.

ربیعی درخصوص رویکرد دولت در تنظیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: بودجه از اساس به نحوی طراحی شده است که دارای تعادل باشد. آنچه بر زندگی مردم فشار وارد می کند بودجه تورم زا است.

وی افزود: بنابراین عدم استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول برای تامین کسری بودجه از سیاست‌های دولت ما بود که در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است.

سخنگوی دولت گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند نحوه تامین کسری بودجه دولت و روش فروش اوراق و سهام دولت و مولد سازی دارایی ها و استفاده از همه ظرفیت های مالیاتی به طور منطقی و بدون فشار به کارآفرینان خواهد بود. همچنین برای آرامش موجود در بازارها تعادل در بازار ارز مورد توجه است.

ربیعی تاکید کرد: نرخ ارز به طور منطقی و فارغ از افزایش های ناشی از تاثیر فضای روانی و قیمت واقعی پیش بینی شده است. حتی ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی پیش بینی شده است. همچنین بخشی از درآمدهای احتمالی نفت برای امور زیرساختی و حمایت اجتماعی در نظر گرفته می شود که در بحث حمایت اجتماعی کمک به معیشت مردم مدنظر خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ساخت واکسن داخلی کرونا و ورود به فاز انسانی آن گفت: ورود به فاز انسانی مطالعات نیازمند اخذ مجوز از کمیته اخلاق در پژوهش و اخلاق است، تاکنون دو گروه یا دو واکسن ایرانی طرح مطالعه بالینی و فاز انسانی خود را به کمیته اخلاق ارائه کرده‌اند که یک مورد موافقت کمیته اخلاق را اخذ کرده و بزودی با صدور کد اخلاقی، فاز بالینی را شروع خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: انتظار می رود عملا مطالعات انسانی در آذرماه آغاز شود و سایر گروه‌ها نیز بتدریج در هفته ها و ماه‌های آتی درصورت تایید نتایج مطالعات پیش بالینی و اخذ مجوز کمیته اخلاق، مطالعات بالینی خود را آغاز کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.