شتاب گرفتن موتور رشد هسته‌ای با اقدام پارلمان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34501
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۱۱ | 209 بازدید |
طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در پاسخ به ترور، دوفوریتی شد؛

شتاب گرفتن موتور رشد هسته‌ای با اقدام پارلمان

درحالی‌که چند وقتی است کاهش تعهدات برجامی و احیای صنعت هسته‌ای در دستور کار نهادهای مختلف کشور قرار دارد و مجلس و کمیسیون امنیت ملی نیز به‌طور ویژه‌ای در حال بررسی و چکش‌کاری طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها دراین‌باره هستند، اقدام تروریستی علیه شهید فخری‌زاده و شهادت ایشان، نشان از تلاش‌های گسترده و برنامه‌ریزی‌شده تروریست‌ها برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای کشور دارد.
شتاب گرفتن موتور رشد هسته‌ای با اقدام پارلمان

گروه سیاسی
درحالی‌که چند وقتی است کاهش تعهدات برجامی و احیای صنعت هسته‌ای در دستور کار نهادهای مختلف کشور قرار دارد و مجلس و کمیسیون امنیت ملی نیز به‌طور ویژه‌ای در حال بررسی و چکش‌کاری طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها دراین‌باره هستند، اقدام تروریستی علیه شهید فخری‌زاده و شهادت ایشان، نشان از تلاش‌های گسترده و برنامه‌ریزی‌شده تروریست‌ها برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای کشور دارد.
رئیس مجلس: امروز راه مماشات بسته است
در همین راستا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس اندکی پس از وقوع این ماجرا در توییتی نوشت: «امروز راه مماشات بسته است و انتقام گرفتن از آمران و عاملان این جنایت‌های بزرگ است که هزینۀ غیرقابل‌بازگشت این ترورها را مشخص خواهد کرد. در مجلس تعمیق، توسعه و ایجاد جهش در میراث ارزشمند شهید فخری زاده در صنعت هسته‌ای را با طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها پیگیری می‌کنیم».
بااین‌حال، ارائه یک‌فوریتی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و تصویب آن در حالی با جدیت از سوی مجلس پیگیری شد که برخی دولتی‌ها این طرح را اقدامی نمایشی و دخالت در امور دولت دانستند. اما از سوی دیگر نمایندگان بر این باور بودند که تصویب و اجرایی شدن طرح می‌تواند به احیا و بازسازی صنعت هسته‌ای کشور بپردازد و پاسخی درخور به اقدامات تحریمی غرب و نقض تعهدات آنان در یک توافق بین‌المللی باشد.
همچنین اقدام تروریستی روز جمعه و شهادت فخری‌زاده در پی آن، اهمیت و حساسیت عملیاتی شدن طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را نشان داد زیرا ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان درست زمانی رخ می‌دهد که مجلس و دیگر نهادهای حاکمیتی در پی الزام سازی قانونی برای بازگشت صنعت هسته‌ای کشور به شرایط مقابل برجام هستند و این موضوع به‌خوبی از سوی مخالفان آن  رصد می‌شود. از سوی دیگر، وقوع این حادثه تروریستی، درواقع خط بطلانی بر جریان فکری تساهل و تسامح داخلی در برابر معامله صنعت هسته‌ای کشور در ازای برجامی بی‌دستاورد و دلیلی دیگر بر اهداف تسلط‌گرایانه غرب از طرح بازگشت دوباره به برجام و لزوم توافقات بعدی با ایران بود.
اهداف اسرائیلی‌ها از ترور دانشمندان هسته‌ای
حتی انتخاب روز انجام عملیات تروریستی علیه شهید فخری‌زاده که مصادف با سالگرد شهادت شهریاری بود، درواقع باهدف ارسال این پیام به جمهوری اسلامی ایران بود که توقف جریان پیشرفت هسته‌ای در دستور کار سرویس‌های جاسوسی تروریست‌ها قرار دارد. موضوعی که مقامات اسرائیلی نیز با جسارت هرچه‌تمام‌تر در اظهاراتشان آن را مطرح کردند و صراحتا هدف از اجرای چنین ترورهایی را متوقف کردن برنامه هسته‌ای  کشور خواندند.
چنانکه رونن برگمن، روزنامه‌نگار اسرائیلی در توییتی نوشت: «نزدیک به موساد و نویسنده کتاب «برخیز و اول بکش»  که به موضوع ترور دانشمندان هسته‌ای ایران پرداخته است، مدعی شده ترورهای بیشتری در راه است. یا گیلی کوهن  خبرنگار تلویزیون «کان» رژیم صهیونیستی از قول یک مقام ارشد اسرائیلی نوشته است که بدون [شهید] فخری زاده برای ایران بسیار سخت خواهد بود که «برنامه نظامی هسته‌ای» خود را پیش ببرد.»
تبدیل‌شدن ترور فخری‌زاده به بومرنگی علیه مخالفان صنعت هسته‌ای
بااین‌حال، آنچه در لابه‌لای تمامی واکنش‌ها و اظهارات مقامات ایرانی دیده می‌شود، تأکید بر پیگیری و تقویت مسیر رشد صنعت هسته‌ای است. در همین راستا، نه‌تنها کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز شنبه جلسه فوق‌العاده‌ای را پیرامون این موضوع برگزار کرد بلکه دیروز و در اولین روز کاری مجلس پس وقوع حادثه تروریستی، نمایندگان خواستار بررسی و تصویب هرچه سریع‌تر طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها شدند. بدین ترتیب، با وجود اینکه پیش‌ازاین یک‌فوریت طرح تصویب‌شده بود اما نمایندگان با حدود ۲۰۰ امضا درخواستی را مطرح کردند که به‌موجب آن طرح به‌صورت دوفوریتی موردبررسی قرار گیرد. بدین ترتیب، با رأی‌گیری مجلس پیرامون بررسی دوفوریتی طرح و موافقت نمایندگان با این موضوع، قرار شد طرح به‌صورت دو فوریت بررسی شود.
با این تفاسیر و با تصویب دوفوریتی طرح، باید گفت گرچه تروریست‌ها سعی داشتند با ترور شهید فخری‌زاده در برنامه هسته‌ای کشور اخلال یا وقفه ایجاد کنند اما همین اقدام آنان به بومرنگی تبدیل شده که تبعات آن در حال بازگشت به سمت خودشان است و نه‌تنها به روند بازگشت صنعت هسته‌ای کشور به شرایط ماقبل برجام سرعت داد بلکه تقویت و افزایش دستاوردها و پیشرفت‌های هسته‌ای به‌عنوان یک مطالبه ملی در دستور کار قرار گرفت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.