آخرین پشت پای ترامپ به دموکرات‌ها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33722
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۵۸ | 183 بازدید |
رمزگشایی از دستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق؛

آخرین پشت پای ترامپ به دموکرات‌ها

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا تردیدی در شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ندارد. اگرچه دونالد ترامپ قصد ندارد در ظاهر به این شکست اذعان کند، اما همراهان وی ازجمله «اوبرایان» مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده به وی توصیه کرده‌اند تا مانعی در مسیر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کاخ سفید ایجاد نکند.
آخرین پشت پای ترامپ به دموکرات‌ها

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا تردیدی در شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ندارد. اگرچه دونالد ترامپ قصد ندارد در ظاهر به این شکست اذعان کند، اما همراهان وی ازجمله «اوبرایان» مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده به وی توصیه کرده‌اند تا مانعی در مسیر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کاخ سفید ایجاد نکند. فراتر از آن، ترامپ قصد دارد به پشتوانه حدود ۷۰ میلیون نفری که در ایالات‌متحده و در انتخابات اخیر به وی رأی داده‌اند، خود را برای حضور دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آماده کند. رسانه‌های آمریکایی افشا کرده‌اند که ترامپ قصد دارد خود مستقیما در این آوردگاه سیاسی حضور پیدا کند   در غیر این صورت، یکی از اعضای خانواده یا نزدیکانش را در این ماراتن وارد کند. 
 ترامپ می‌خواهد برای دموکرات‌ها هزینه سازی کند 
آنچه مسلم است این‌که ترامپ قصد دارد طی حدود  دو ماه باقیمانده تا حضور خود در کاخ سفید ،دو اقدام را صورت دهد: نخست این‌که شکست رسمی خود در انتخابات را تا حد ممکن نپذیرد تا طرفدارانش را نسبت به حضور  انتقام‌جویانه در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آتی ترغیب کند. برای ترامپ، پذیرش شکست در انتخابات ،یک خط قرمز پررنگ محسوب می‌شود. خط قرمزی که اگر رد شود، آینده سیاسی و تصویر ساخته‌شده از وی را در نزد هوادارانش( خصوصا ملی‌گرایان افراطی) در هم خواهد شکست. دومین اقدام ترامپ، ایجاد هزینه‌هایی جدید برای دولت بعدی آمریکا می‌باشد. هزینه‌هایی که بازپرداخت یا جبران آن‌ها از سوی دولت بایدن سخت و در مواردی ناممکن خواهد بود.در آخرین این موارد،  وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است  که نیروهای این کشور در عراق و افغانستان را تا ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی (پیش آغاز ریاست جمهوری جو بایدن) به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد داد.این مسئله، برای دولت بایدن که خواستار حضور مستمر و حداکثری نیروهای آمریکایی در منطقه می‌باشد بحران‌ساز خواهد بود. آنچه مسلم است این‌که سیاستمداران آمریکایی  بر سر مداخله‌گرایی و بحران‌سازی‌های مزمن و دامنه‌دار در غرب آُسیا و شبه‌قاره هند رویکردی مشترک دارند اما بر سر تاکتیک‌ها و روش‌های متنوعی که در این خصوص به کار می‌گیرند اختلاف‌نظر دارند. نکته مهم‌تر این‌که بسیاری از جمهوری‌خواهان سنتی نیز با تصمیم خاص ترامپ مبنی بر عقب‌نشینی حداکثری از منطقه مخالف هستند. آن‌ها معتقدند که این اقدام ( عقب‌نشینی نظامی از منطقه)   منجر به کاهش و تنزل جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی آمریکا خواهد شد. 
 آمریکا در عراق و افغانستان شکست ‌خورده است 
آنچه مسلم است این‌که یک گزاره مهم و مشترک، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان و دولت ترامپ را در عراق و افغانستان و دیگر کشورها به یکدیگر پیوند می‌دهد: این‌که آمریکا به یک بازنده تمام‌عیار در منطقه غرب آسیا و افغانستان تبدیل شده است! 
ایالات‌متحده هم‌اکنون حدود ۴۵۰۰ نظامی در افغانستان و بیش از ۳۰۰۰ نیروی نظامی در عراق دارد.کریستوفر میلر، سرپرست پنتاگون در این خصوص اظهار کرده است :« تصمیم به خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق و افغانستان، توسط رئیس‌جمهور( ترامپ)  و با تکیه‌بر
گفت وگوهای مداوم با كابینه امنیت ملی کشور طی چند ماه گذشته همچنین گفت‌وگو با من و همکارانم گرفته شده است.من با رهبران اصلی كنگره همچنین متحدان و شرکای خارجی‌مان صحبت کردم تا آن‌ها را از این برنامه مطلع کنم. من  در همین راستا با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفت‌وگو کرده‌ام.»شبکه یورونیوز در تحلیل آنچه امروز در معادلات و محاسبات واشنگتن در غرب آسیا و افغانستان می‌گذرد ، نوشته است که تصمیم به کاهش شمار نیروها در عراق و افغانستان یک هفته پس‌ازآن گرفته شده که دونالد ترامپ، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا را برکنار و کریستوفر میلر، یکی از نظامیان وفادار خود را که با او در کاهش شمار نیروهای آمریکایی هم‌نظر است، جانشین اسپر کرد.کریستوفر میلر در پیامی در این روز خطاب به کارمندان وزارت دفاع نیز گفت که «از جنگ خسته شده است» و زمان آن رسیده که درگیری‌های آمریکا در منطقه  پایان یابد.
 آدرس غلطی که آمریکایی‌ها می‌دهند واقعیت امر این است که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا هر دو، پیام‌آوران شکست واشنگتن در منطقه غرب آسیا محسوب می‌شوند. نباید فراموش کرد که هر دو حزب سنتی آمریکا و متعاقبا هر سه دولت بوش پسر، اوباما و ترامپ، در پمپاژ ناامنی و ترور و خشونت در منطقهگوی سبقت را از یکدیگر ربوده و دولت بایدن نیز با رویکرد خطرناک «تجزیه عراق و سایر کشورهای منطقه» این بازی خونین را ادامه خواهد داد. همچنین باید توجه داشت که ترامپ طرفدار گزینه«ایجاد و استمرار جنگ‌های نیابتی در منطقه»است. تأسیس گروه تروریستی داعش توسط آمریکا در همین راستا صورت گرفت.بااین‌حال رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با کاهش تعداد نظامیان آمریکایی در منطقه ، به افکار عمومی کشورش پیام ظاهرا متفاوتی را ارسال کند:این‌که دولت آمریکا قصد دارد هزینه‌های حضور نظامی در سایر نقاط دنیا را صرف امنیت داخلی در ایالات‌متحده و حمایت از شهروندان و برطرف ساختن نیازهای اقتصادی آن‌ها کند! این پیام دروغین، در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ نیز به‌دروغ از سوی ترامپ به شهروندان آمریکایی مخابره شد.این در حالی است که بودجه نظامی آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ به‌مراتب نسبت به قبل افزایش یافته و هزینه«بحران‌سازی »و« ترویج ترور و خشونت» در منطقه غرب آسیا و افغانستان از سوی آمریکا، در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی افزایش یافته است. از سوی دیگر، نباید فراموش کرد جو بایدن ، رئیس‌جمهور بعدی آمریکا( در صورت حضور در کاخ سفید ) از ایده پردازان اصلی در خصوص تجزیه عراق بوده است. بایدن در دورانی که به‌عنوان یک سناتور دموکرات در سنای آمریکا حضور داشت، به جنگ عراق رأی مثبت داد، باوجود آنکه نسبت به ادعاهای دروغین بوش و اعضای دولت وی در خصوص وجود سلاح‌های ممنوعه کشتارجمعی در عراق آگاه بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.