نظرسنجي قابل تأمل در ايالت آيووا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3323
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۲۲ | 469 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش اينديپندنت

نظرسنجي قابل تأمل در ايالت آيووا

ايالت آيووا، نخستين ايالتي است که در آن انتخابات مقدماتي حزب دموکرات برگزار مي شود. نظرسنجي هاي اخير در اين ايالت نشان مي دهد که افرادي مانند جو بايدن معاون رئيس جمهور سابق آمريکا و برني سندرز سناتور دموکرات، مسير آساني براي پيروزي در اين ايالت کوچک و سرنوشت ساز در پيش ندارند! پيروزي يا شکست هر يک از نامزدهاي حزب دموکرات در انتخابات ايالتي آيووا مي تواند بر روي آراي ديگر ايالات آمريکا نيز تاثيرگذار باشد.
نظرسنجي قابل تأمل در ايالت آيووا

ايالت آيووا، نخستين ايالتي است که در آن انتخابات مقدماتي حزب دموکرات برگزار مي شود. نظرسنجي هاي اخير در اين ايالت نشان مي دهد که افرادي مانند جو بايدن معاون رئيس جمهور سابق آمريکا و برني سندرز سناتور دموکرات، مسير آساني براي پيروزي در اين ايالت کوچک و سرنوشت ساز در پيش ندارند! پيروزي يا شکست هر يک از نامزدهاي حزب دموکرات در انتخابات ايالتي آيووا مي تواند بر روي آراي ديگر ايالات آمريکا نيز تاثيرگذار باشد. اين همان مسئله اي است که بايدن و سندرز هر دو نسبت به آن نگران هستند. اگرچه معاون رئيس جمهور سابق ايالات متحده آمريکا از اکنون و با استناد به نظرسنجي هاي سراسري در ايالات متحده سعي دارد خود را به عنوان پيروز انتخابات مقدماتي حزب دموکرات معرفي کند، اما بايدن به خوبي مي داند که شکست وي در انتخابات ايالت آيووا، مي تواند بر روي نتايج نظرسنجي هاي عمومي در ايالات متحده نيز تاثيرگذار باشد.
چنانچه اينديپندنت گزارش داده است،اگرچه در نظرسنجي هاي ملي و عمومي در حزب دموکرات، جو بايدن از ساير نامزدهاي حزب دموکرات پيش است، اما در ايالت آيووا و در آخرين نظرسنجي انجام شده، وي و برني سندرز هر دو داراي آراي مساوي در اين ايالت هستند. بر اين اساس، سندرز و بايدن هر دو توانسته اند
۲۴ درصد آرا را به خود اختصاص دهند. نکته حائز اهميت اينکه در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ ميلادي نيز کمتر کسي پيش بيني مي کرد که برني سندرز بتواند در دو ايالت آيووا و نيوهمشاير هيلاري کلينتون را به چالش بکشد، اما سندرز در نهايت با اختلافي بسيار اندک از رقيب خود ( کلينتون ) شکست خورد. دومين نکته حائز اهميت در نظرسنجي ايالتي آيووا،وضعيت خوب و رو به جلوي اليزابت وارن، سناتور حزب دموکرات است. او در نظرسنجي ها به عنوان قابل احترام ترين نامزد حزب دموکرات از سوي راي دهندگان انتخاب شده است. اين موضوع مي تواند منجر به هدايت آرا به سود وارن شود.
همان گونه که اشاره شد، بايدن نسبت به شکست احتمالي خود در ايالت آيووا تا حدودي نگران است زيرا اين شکست مي تواند بر روي آراي راي دهندگان ساير ايالات نيز تاثيرگذار باشد. طي روزهاي اخير، نظرسنجي هاي متعددي در ايالات متحده آمريکا و بر سر ميزان آراي نامزدهاي بالقوه و بالفعل انتخاباتي آمريکا در سال ۲۰۲۰ منتشر مي شود. در برخي از نظرسنجي ها، دونالد ترامپ وضعيت خوبي ( خصوصا در حوزه اقتصادي) داشته و در برخي ديگر، نامزدهاي حزب دموکرات مي توانند به راحتي ترامپ را شکست داده و راهي کاخ سفيد شوند. از زماني که جو بايدن معاون باراک اوباما به عرصه انتخاباتي آمريکا ورود پيدا کرده است، بسياري از نظرسنجي ها حول محور وي و ترامپ صورت مي گيرد. به عبارت بهتر، جامعه آماري و تحقيقاتي ايالات متحده فعلا اين موضوع را پذيرفته است که رقابت نهايي در آمريکا بين بايدن و ترامپ خواهد بود.در چنين شرايطي انتشار نظرسنجي هايي مانند آنچه اخيرا در ايالت آيووا شاهد آن بوديم، منجر به نگراني بايدن مي شود. هم اکنون برني سندرز ديگر نامزد حزب دموکرات
در صدد است در دو ايالت آيووا و نيوهمشاير اختلاف خود را با بايدن کم کند و از اين طريق، وضعيت خود را در ديگر ايالات آمريکا نيز بهبود بخشد. با اين حال به نظر مي رسد سندرز اين بار حتي نسبت به رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ نيز کار بسيار سخت تري در پيش خواهد داشت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.