فاجعه‌ای که غرب رقم زده است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31184
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۴۰ | 324 بازدید |
واکسن‌های کرونا در انحصار 13 درصد جمعیت جهان؛

فاجعه‌ای که غرب رقم زده است

رویکرد انحصارطلبانه دولت آمریکا در پیش‌خرید واکسن‌های کرونا در سرتاسر دنیا، چشم‌انداز مبارزه مؤثر با این ویروس را ، حتی در صورت کشف واکسن‌های نهایی، با خطر مواجه ساخته است.
فاجعه‌ای که غرب رقم زده است

گروه بین‌الملل 
رویکرد انحصارطلبانه دولت آمریکا در پیش‌خرید واکسن‌های کرونا در سرتاسر دنیا، چشم‌انداز مبارزه مؤثر با این ویروس را ، حتی در صورت کشف واکسن‌های نهایی، با خطر مواجه ساخته است. دولت ترامپ نه‌تنها زیر بار تعهدات اولیه خود مبنی‌بر همکاری با دیگر کشورهای دنیا درخصوص توزیع متناسب و عادلانه واکسن کووید ۱۹ در جهان نمی‌رود، بلکه قصد دارد از واکسن کرونا به عنوان دستمایه‌ای جهت اعمال فشار بر کشورهای آسیب‌پذیر استفاده کند. اهداف توسعه‌طلبانه سیاسی و اقتصادی آمریکا در ماورای پروژه پیش‌خرید واکسن کرونا از شرکت‌های دارویی در غرب   کاملا محسوس و قابل‌مشاهده است. 
 وعده جدید چین به جامعه جهانی 
چنانچه خبرگزاری میزان گزارش داده است، در مقابل بی تعهدی مطلق آمریکا، کشور چین نسبت به توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان خود را متعهد نشان داده است. چین با امضای توافقنامه‌ای با سازمان جهانی بهداشت به طرح این سازمان برای توزیع واکسن کرونا پیوست و تعهد داده است  واکسن‌هایی را که در آینده برای کووید۱۹ می‌سازد در اختیار کشورهای درحال‌توسعه قرار بدهد.چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، سازمان جهانی بهداشت بنا دارد تا با طرح دسترسی همگانی به واکسن کووید موسوم به کوواکس (COVAX) از هم‌اکنون از انباشته شدن واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند جلوگیری کند. این نهاد بین‌المللی بیم آن دارد که آزمایشگاه‌های پیشرفته داروسازی در این کشورها از توزیع واکسن کرونایی که در حال تولید آن هستند در میان کشورهای فقیر و درحال‌توسعه جلوگیری کنند.توافقنامه سازمان جهانی بهداشت با چین به این کشور امکان می‌دهد تا مهم‌ترین نقش را در تلاش‌های جهانی برای توزیع واکسن در کشورهای کمتر توسعه‌یافته داشته باشد.
 بی تعهدی آمریکا، تعهدپذیری چین 
در فقدان تعهدپذیری آمریکا و متعاقب کارشکنی‌هایی که دولت آمریکا در توزیع واکسن کرونا انجام می‌دهد، فعلا کشور چین تصمیم گرفته است این جای خالی را برای سازمان بهداشت جهانی پر کند. هووا چونینگ، وزیر امور خارجه چین درباره توافق اخیر پکن و سازمان بهداشت جهانی اظهار کرده است :« کشورم  با پیوستن به طرح کوواکس افتخار دارد که واکسن کووید۱۹ را به عنوان کالایی عمومی برای تمام جهان تولید کند». او درباره این‌که چین چه مبلغی را به عنوان کمک به این طرح اختصاص داده، سخنی نگفته است. با این حال، هدف از طرح سازمان جهانی بهداشت جمع‌آوری
  دو میلیارد دلار برای کمک به توزیع واکسن آینده کرونا در ۹۲ کشور با درآمد اندک یا متوسط است. توافقی که آمریکا به‌هیچ‌عنوان زیر بار امضای آن نرفته است. شبکه یورونیوز تأکید کرده است :«چین که نخستین کانون انتشار کرونا در جهان بوده، مدت‌هاست کار برای دستیابی به واکسن کرونا را آغاز کرده و گفته است  که این واکسن را تا پیش از پایان سال جاری میلادی تهیه می‌کند.درحالی‌که هنوز آزمایش‌های بالینی واکسن در حال ساخت کرونا در کشورهای رقیب چین نهایی نشده، اما صدها هزار تن از سربازان، نیروهای امدادی و دیگر کارمندان چینی در خارج از کشور تاکنون واکسن کرونا ساخت کشورشان را دریافت کرده‌اند.»
با این حال رسانه‌های غربی بر این باورند که اگرچه چین به‌دلیل آن‌که نخستین محل ظهور و شیوع گسترده کرونا در جهان بود، موردانتقاد و حمله بسیاری از کشورهای جهان است اما این کشور در مهار کرونا در درون مرزهایش موفق بوده است.
 فاجعه‌ای که در راه است! 
با این‌که چین تعهد رسمی خود را درخصوص توزیع واکسن کرونا به سرتاسر جهان اعلام کرده است، اما به نظر می‌رسد آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تصمیم خود را برای توزیع انحصاری این واکسن در داخل مرزهای خود و جلوگیری از انتقال آن به خارج از جهان غرب گرفته‌اند! 
سازمان بین‌المللی آکسفام اعلام کرد که چند کشور ثروتمند جهان به‌تنهایی بیش از نیمی از نمونه‌های واکسن احتمالی ویروس جدید کرونا را از هم‌اکنون پیش‌خرید کرده‌اند.این گزارش، به‌خودی‌خود، خبر از یک فاجعه در آینده می‌دهد. این‌که بسیاری از شهروندان در سرتاسر دنیا به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و بسیاری از افراد نیز در معرض این بیماری قرار می‌گیرند اما واکسنی مؤثر برای پیشگیری از این روند تصاعدی وجود نخواهد داشت. دلیل این مسئله، توزیع انحصاری واکسن کرونا در داخل آمریکا و کشورهای اروپایی می‌باشد. منابع رسمی طی ماه‌های اخیر تأکید کرده‌اند که میان آمریکا، انگلیس و کشورهای اروپایی بر سر پیش‌خرید واکسن کرونا رقابت سختی درگرفته و بسیاری از کمپانی‌های دارویی و درمانی، محصولات بالقوه ( واکسن‌های کرونا) را به این کشورها پیش‌فروش کرده‌اند. 
 جمعیت ۱۳ درصدی‌ها ! 
به گزارش آکسفام (Oxfam) تنها ۱۳ درصد از جمعیت جهان در این کشورهای ثروتمند زندگی می‌کنند اما آن‌ها از هم‌اکنون ۵۱ درصد از نمونه‌های واکسن بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» را در اختیار دارند. سازمان آکسفام این ارقام را با بررسی قراردادهایی که شرکت‌های داروسازی با کشورهای مختلف جهان منعقد کرده‌اند به دست آورده است. در بررسی‌های این سازمان تنها پنج طرح تحقیقی تولید واکسن که به مرحله سوم آزمایش بالینی بر روی انسان رسیده‌اند در نظر گرفته شده است.این آمار تکان‌دهنده نشان می‌دهد که اکثر واکسن‌های کرونا، در اختیار جمعیت ۱۳ درصدی ثروتمند دنیا قرار می‌گیرد و اقشار فقیر، کم‌درآمد و حتی افرادی با درآمد متوسط از این واکسن بی‌بهره خواهند ماند. درنهایت ،شاهد ایجاد بازارهای سیاه خرید و فروش واکسن کرونا در جهان خواهیم بود. دقیقا همان چیزی که آمریکا و کشورهای اروپایی درصدد ایجاد و استمرار آن هستند! آکسفام هشدار داده است که حتی در صورت موفقیت هر پنج طرح تحقیقی نزدیک به دوسوم جمعیت جهان (۶۱ درصد) دستکم تا سال ۲۰۲۲ میلادی به واکسن نوع جدید ویروس کرونا دسترسی نخواهند داشت. این در حالی است که احتمال عدم موفقیت یک یا چند مورد از این پنج طرح تحقیقی زیاد است.این گزارش، نشان‌دهنده عمق فاجعه و بحران است. سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از کارشناسان تاکنون بارها هشدار داده‌اند که هیچ کشوری نمی‌تواند به‌تنهایی با همه‌گیری «کووید ۱۹» مقابله کند و تا زمانی که به همه ساکنان کره زمین واکسن احتمالی کرونا تزریق نشود هیچ فردی از این همه‌گیری در امان نخواهد بود. با این حال رقابت زیادی بین کشورهای مختلف برای پیش‌خرید نمونه‌های واکسن احتمالی ویروس جدید کرونا شکل گرفته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.