بر ریشه مشکلات لعنت! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 30142
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳ | 367 بازدید |
گزارش «رسالت» از تازه‌ترین آدرس غلط روحانی؛

بر ریشه مشکلات لعنت!

سایه سنگین کرونا فقط مشکل اصلی این روزهای ایران اسلامی نیست، بلکه مهم‌تر از آن، ویروس بی‌عملی و بی‌تدبیری محض مسئولان اجرایی است که گویی همچنان در فضای شعارهای انتخاباتی گیر کرده‌اند و فکر می‌کنند امور کشور با گفتاردرمانی پیش می‌رود. 
بر ریشه مشکلات لعنت!

وحید عظیم نیا
سایه سنگین کرونا فقط مشکل اصلی این روزهای ایران اسلامی نیست، بلکه مهم‌تر از آن، ویروس بی‌عملی و بی‌تدبیری محض مسئولان اجرایی است که گویی همچنان در فضای شعارهای انتخاباتی گیر کرده‌اند و فکر می‌کنند امور کشور با گفتاردرمانی پیش می‌رود. 
در حالی که کشور با مشکلات بسیاری این روزها دست و پنجه نرم می‌کند و از یک سو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگر بیکاری، افزایش قیمت‌ها و هزاران مشکلات داخلی بر کشور تحمیل شده، این سوال به اذهان متبادر می شود که آیا چنین سوء مدیریتی ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است یا همچنان سوء مدیریت ها در اداره کشور باعث بروز این مشکلات شده است.  
هنوز یادمان نرفته دولت روحانی حل همه مشکلات اقتصادی حتی آب خوردن مردم، را مشروط به تحقق برجام می‌دانست، اما درست در زمانی که از برجام موفق بیرون نیامد، تمام مشکلات اقتصادی کشور را بر گردن آمریکا انداخت. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی، دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ در دیدار با هزاران نفر از قشرهای مردم از استان های مختلف در سخنان مهمی درباره اوضاع اقتصادی و معیشتی، فرمودند: «ریشه مشکلات اخیر مدیریتی است، نه تحریم.»برخی از سخنان گاه و بی گاه آقای روحانی با خلط لایه لایه مباحث مختلف، منجر به آدرس غلط می‌شود و مردم را از آنچه موجود است و وجود دارد به یک امر غیرمرتبط، اما به ظاهر مرتبط ارجاع می‌دهد.
 این همان راهبردی است که در جریان دو انتخابات ریاست جمهوری قبلی شاهد آن بودیم. مخصوصا آنجا که درباره یکی از نامزد‌ها از «اعدام» سخن گفت و یا ادعای واهی دیوارکشی در پیاده‌رو‌ها را به زبان راند؛ داستان بی‌نیازی مردم به یارانه و دلار پنج هزار تومانی و … بماند.تقریبا این گزاره که «روحانی کشور را با گفتار درمانی اداره می‌کند» غیرقابل انکار است، چرا که برخی سخنان او در جلسات پی‌درپی و طولانی که از آنتن پُرهزینه رسانه ملی پخش می‌شود در اختیار همگان است و با نگاهی به آن‌ها می‌توان حدیث مفصل خواند از این مُجمل. البته اگر حوصله شنیدن آن وجود داشته باشد که بعید به نظر می‌رسد.بخشی از سخنان بیش از ۳ هزار کلمه‌ای روحانی در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا به همین موضوع برمی‌گردد که با واکنش معنادار مردم مواجه شد. 
او در بخشی از این نشست گفت: «مردم اگر می‌خواهند برای کمبود و مشکلات در کشور لعن و نفرین کنند، آدرس این لعن و نفرین کاخ سفید در واشنگتن است و یک عده‌ای به خاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند.
آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران، واشنگتن دی.سی کاخ سفید است و آن‌هایی که در این ساختمان هستند و این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشته اند و شما هر روز فشار و مشکلات را می‌بینید.» او همچنین در این سخنرانی گفت: «پس ما لعن، نفرین و کینه‌مان را به آدرس صحیح و درست بفرستیم، آن کسی که جنایتکار است، کاخ‌نشین کاخ سفید است. منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندرو‌های آمریکاست. از این سه تاست و امروز فرماندهی این کار در آمریکاست که علیه مردم ایران جنایت می‌کند.»
شکی نیست که رژیم آمریکا لایق لعن و نفرین است و یا اینکه این دولت با اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه علیه مردم کشورمان باعث اخلال در روند دستگاه‌های خدمات‌رسان شده است، اما در منظور گوینده این جمله که «آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران، واشنگتن دی.سی کاخ سفید است» باید شک کرد، چرا که واشنگتن دی.‌سی منشأ تمام فشار‌ها به مردم کشورمان نیست؛ نه اینکه این رژیم نخواهد منشأ همه مشکلات کشورمان باشد؛ می‌خواهد، اما اگر تدبیر باشد خیلی از این فشار‌ها تحقیقا و دقیقا صفر می‌شود. مگر می‌شود گوجه‌ای را که از کشاورز زحمت‌کش کیلویی ۲۰۰ تومن خریداری می‌شود، اما در مغازه فلان کلانشهر به قیمت بیش از ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، به رژیم آمریکا نسبت داد؟ بله ما هم می‌دانیم این دولت ایالات متحده آمریکا کشورمان را تحریم کرده و مانع ارسال دارو است، اما خودتحریمی چه معنایی دارد؟ و از آن مهم‌تر آیا کم توجهی وزارت بهداشت و نسبت دادن آن به آمریکا خود آدرس غلط دادن به مردم نیست؟اینکه در کمتر از یک ماه دو نوع حرف زده شود چه معنایی دارد؛ ابتدا وجود غیرقابل انکار گرانی‌ها پذیرفته شده و سپس غیرقابل قبول توصیف و در ادامه، همین وضعیت به کاخ سفید نسبت داده شود؛ اگر آدرس غلط نیست چیست؟ اینکه رئیس دولت ۱۸ تیر ۹۹ در جلسه پاستور می گوید: «به عنوان رئیس‌جمهور اعتراف می‌کنم یک عقب ماندگی در دولت یازدهم در زمینه مسکن داشتیم، زیرا برخی طرح‌های مسکن متأسفانه اجرایی و عملیاتی نشد» و دیگر روز بگوید: «منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندرو‌های آمریکا است» اگر آدرس غلط نیست پس چیست؟ اگر وزیر مدعی، اما نالایق پیشین مسکن در طول پنج سال صدارت پرحاشیه برای بازار مهم مسکن تدبیر اندیشیده بود امروز مردم چنین زیر فشار هزینه بلاوجه مسکن می‌ماندند؟ قطعا خیر.بله حتما و قطعا رژیم آمریکا منشأ همه مشکلات است، اما نه آن‌طور که روحانی می‌گوید بلکه به این معنی که توجیه بزرگی به اسم «تحریم» برای برخی مسئولان کشورمان درست کرده است تا ضعف و بی‌تدبیری را به پای تحریم‌ها بنویسند، اما همین آقای روحانی چند ماه قبل از پوشیدن ردای ریاست جمهوری یعنی آذر ۱۳۹۱ در همایشی با عنوان «برند برتر؛کیفیت برتر» گفت: «مردم از اینکه فقط حرف می‌شنوند خسته شده اند، مردم از اینکه یک عده می‌آیند فقط یک طرفه سخن می‌گویند.» رئیس قوه مجریه که با حمایت جریان حزبی موسوم به اصلاحات مهم‌ترین کرسی اجرایی کشور  را تصاحب کرد باید قبول کند پاستور منشأ اصلی مشکلات است نه کاخ سفید؛ تهران با مدیریت مدبرانه می‌تواند واشنگتن دی.سی را شکست دهد. این شکست بار‌ها تکرار شده است؛ مهم‌ترین آن ایام دفاع مقدس است که این روز‌ها چهلمین سالگرد آن را گرامی داشته ایم.

نویسنده : وحید عظیم نیا |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.