سياست خارجي ترامپ شکست‌خورده است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3010
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۰۲ | 388 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش يو اس اي تودي

سياست خارجي ترامپ شکست‌خورده است

سياست خارجي دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با شکست و ناکامي مواجه شده است. اين ناکامي هر روز بيشتر در رفتار و گفتار مقامات کاخ سفيد نمود پيدا مي کند.
سياست خارجي ترامپ شکست‌خورده است

سياست خارجي دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با شکست و ناکامي مواجه شده است. اين ناکامي هر روز بيشتر در رفتار و گفتار مقامات کاخ سفيد نمود پيدا مي کند. سياست‌هاي جان بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ و مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا، نقش به سزايي در رقم خوردن اين حجم از شکست و ناکامي داشته است. طي روزهاي اخير، بسياري از رسانه هاي آمريکايي، نسبت به ضعف و ناکامي سياست خارجي دولت آمريکا اذعان کرده اند. در اکثر نظرسنجي هاي صورت گرفته در ايالات متحده نيز ترامپ در حوزه سياست خارجي، نتوانسته است موقعيت خوبي در نزد افکار عمومي آمريکا به دست بياورد. روزنامه يو اس اي تودي، در خصوص سياست خارجي بحران‌زاي ترامپ مي نويسد :
“در خصوص سياست خارجي ترامپ، پيش فرض‌هاي متعددي وجود دارد. ترامپ به طور کلي اهميتي به اين نمي‌دهد که در حال کاشت بذر هرج و مرج و سردرگمي است و برخي ديگر نيز سياست‌ خارجي ترامپ را نتيجه سياست‌هاي اشتباه و تصميم‌گيري‌هاي متناقض و بي‌نظم داخل کاخ سفيد مي‌دانند. سياست خارجي ترامپ نتيجه هرچه که باشد، در هفته جاري متحمل شکست‌هايي شده است و سؤالاتي را درباره رويکرد وي در قبال تعامل نظامي و امور بين‌المللي به وجود آورده است.”
واقعيت امر اين است که هزينه هاي به وجود آمده از سوي دونالد ترامپ در حوزه سياست خارجي، به اندازه اي سنگين است که منافع رسانه اي و تحليلي در ايالات متحده قدرت عبور از آن را ندارند. اين مسئله اي است که در روزنامه يو اس اي تودي ( در خصوص سياست خارجي ترامپ) قابل مشاهده است. اين روزنامه در بخش ديگري از تحليل خود در اين خصوص مي نويسد :
“بي نظمي حاکم در کاخ سفيد، به يک مبنا و رويکرد در سياست خارجي آمريکا تبديل شده است. ترامپ به بلاتکليفي و بي‌نظمي به عنوان يک تعهد نگاه نمي‌کند بلکه به آن به عنوان يک دارايي مي‌نگرد.بنابراين
دامن زدن به تنش‌ها با ايران و ونزوئلا، لزوماً نمايانگر گمراهي ترامپ نيست بلکه نمايانگر ويژگي رويکرد نامنظم و متناقض ترامپ در قبال امور جهان است.”
يکي از پيش فرض‌هاي نادرست ترامپ، که منجر به شکست وي در حوزه سياست خارجي آمريکا شده است، مربوط به مفهوم هژموني و برداشتن نادرست وي از اين مسئله است. واقعيت امر اين است که ترامپ همچنان در دوران جهان تک قطبي سير مي کند. «جيمي كارتر» و «بيل كلينتون» رؤساي جمهور اسبق آمريكا حتي قبل از آنكه دونالد ترامپ بر سر كار بيايد، خواستار پذيرش حقيقتي به نام «پايان جهان تك قطبي» شده بودند. زبگنيو برژينسكي مشاور امنيت ملي اسبق آمريكا حدود ۶ سال قبل و در سخناني گويا و صريح اعلام كرد :
“مفهوم هژموني جهاني ديگر واژه اي مرده و «استيلا بر ديگران » نيز تبديل به پديده اي دست نيافتني شده است. آمريكا بخش اعظمي از قدرت خود را نسبت به سال هاي قبل از دست داده است.محتمل به نظر نمي آيد كه واشنگتن بار ديگر به جايگاه خود به عنوان نيروهاي جهاني مسلط دست يابد….”همان گونه كه از مواضع و اظهارات سياستمداران و استراتژيست هاي ارشد آمريكايي استنباط مي شود، ايالات متحده مدتهاست هژموني خود را در نظام بين الملل از دست داده و به صورت همزمان، با «بحران هويت داخلي» نيز مواجه شده است. تلفيق و تجميع اين دو بحران، بر ضريب آسيب پذيري واشنگتن در هر دو حوزه سياست داخلي و خارجي افزوده است. اين روند در دوران رياست جمهوري ترامپ صرفا «تشديد» شده است!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.