حاشیه امنیت نژادپرستان در سرزمین ژرمنها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29801
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۵۷ | 417 بازدید |
پتک دولت آلمان بر سر مهاجرین بی پناه ؛

حاشیه امنیت نژادپرستان در سرزمین ژرمنها

 طی روزهای اخیر، ظاهرا میان مقامات دولت ائتلافی آلمان بر سر نحوه مواجهه با پلیس های نژادپرست اختلاف نظر به وجود آمده است! «زیهوفر» وزیر کشور آلمان بار دیگر ، از مخالفت خود با بررسی اقدامات نژادپرستانه پلیس آلمان سخن گفت. مسئله بررسی مسائل نژاد پرستانه در پلیس آلمان اخیرا اختلافاتی را در دولت ائتلافی ایجاد کرده   در حالی که زیهوفر با این مسئله مخالف است وزیر دادگستری آلمان خواهان این مسئله است.
حاشیه امنیت نژادپرستان در سرزمین ژرمنها

بخش بین الملل  
 طی روزهای اخیر، ظاهرا میان مقامات دولت ائتلافی آلمان بر سر نحوه مواجهه با پلیس های نژادپرست اختلاف نظر به وجود آمده است! «زیهوفر» وزیر کشور آلمان بار دیگر ، از مخالفت خود با بررسی اقدامات نژادپرستانه پلیس آلمان سخن گفت. مسئله بررسی مسائل نژاد پرستانه در پلیس آلمان اخیرا اختلافاتی را در دولت ائتلافی ایجاد کرده   در حالی که زیهوفر با این مسئله مخالف است وزیر دادگستری آلمان خواهان این مسئله است.ماه گذشته رسوایی های نژاد پرستانه زیادی در برخی ایالات آلمان فاش شد که از جمله حدود ۳۰ پلیس در ایالت نوردراین-وست فالن از خدمت خود تعلیق شدند.با این حال، آنگلا مرکل و حزب دموکرات مسیحی( حزب حاکم آلمان) معتقدند که نباید  اساسا مزاحمتی برای پلیس آلمان ایجاد کرد، حتی اگر آنها اقدامات نژادپرستانه آشکار و محرزی صورت داده باشند! 
 حاشیه امنیت دولت آلمان برای نژادپرستان 
چنانچه خبرگزاری میزان گزارش داده است، ممانعت دولت آلمان از بررسی جنایات نژادپرستانه پلیس، به معنای ایجاد حاشیه امنیت برای آنهاست. حاشیه امنیتی که نه تنها طی ماه های اخیر، بلکه طی یک دهه در این کشور همواره وجود داشته است.محصول این رویکرد دولت و نهادهای امنیتی و قضائی آلمان، بروز صدها حمله نژادپرستانه علیه مهاجرین بوده است. حتی اعتراضاتی که در برخی شهرهای آلمان در مخالفت با نژادپرستی( پس از قتل جرج فلوید توسط پلیس آمریکا ) صورت گرفت ، منجر به بهبود وضعیت مهاجرین و رنگین پوستان ساکن آلمان نشده است. 
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اصلی ترین دلیل وادادگی دولت آلمان در مقابل نژادپرستان، جذب آرای ملی گرایان افراطی ( طرفداران حزب جایگزینی برای آلمان یا آ.اف.دی) به سبد رای دموکرات مسیحی هاست. در این میان، سوسیال دموکرات هایی که در دولت ائتلافی آلمان حضور دارند نیز مخالفت محکم  و موثری با صدر اعظم آلمان و حزب دموکرات مسیحی صورت نمی دهند! به عبارت بهتر، هر دو حزب سنتی آلمان ( سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی ) بر روی ایجاد محدودیت های بیشتر علیه پناهجویان، مهاجرین و رنگین پوستان در عمل اتفاق نظر دارند. سوسیال دموکراتها از ترس فروپاشی دولت ائتلافی و خروج از قدرت، آن هم در حالی که در نظرسنجی های عمومی محبوبیت زیادی ندارند، حاضر به پذیرش بسیاری از تصمیمات و اقدامات مرکل و همراهانش شده اند. 
 پلیس هایی که عاشق هیتلر هستند!
ماجرایی که اخیرا در ایالت«نورت راین وستفالیا»رخ داده، به اندازه کافی برای شهروندان آلمانی تکان دهنده بوده است! مقامات این ایالت  در غرب آلمان می‌گویند ۲۹ مامور پلیس این ناحیه را به دلیل پخش محتوای نژادپرستانه و نئونازی در گروه‌های چت واتس‌اپی از کار اخراج کرده اند.مقامات ایالتی نورت راین وستفالیا  در این باره تاکید کرده اند که تصاویری از «هیتلر، صلیب شکسته و پرچم رایش سوم» در این گروه‌ها به اشتراک گذاشته شده است.او اضافه کرد: «حتی محتواهایی هولناک‌تر همچون عکس مونتاژ شده یک پناهجو در اتاق گاز در میان تصاویر وجود داشته‌ است».
قانون آلمان نمایش نمادهای نازی را جرم دانسته و آن را ممنوع اعلام کرده است.با این حال پلیس های نژادپرست صرفا از کار تعلیق شده و محاکمه یا برخوردی سخت در قبال آنها صورت نخواهد گرفت. ضمن آنکه تعلیق آنها از کار نیز به معنای اخراج دائمی از فعالیت در اداره پلیس نخواهد بود و در آینده این موضوع می تواند مورد تجدید نظر قرار گیرد! 
 ایجاد شبکه نئونازی ها در داخل پلیس آلمان! 
چنانچه شبکه «یورونیوز» گزارش داده است، در پی این رخداد پلیس ۳۰ خانه و ایستگاه پلیس را در شهر اسن مورد تفتیش قرار داده است. وزارت کشوردر ایالت نورت راین وستفالیا نیز یک بازرس ویژه را برای تحقیق درباره حضور شبکه‌های نئونازی در داخل نیروهای پلیس منصوب کرده است.«هربرت رول» یکی از مقامات ایالتی نورت راین وستفالیا در این خصوص می گوید :
 «من مدت‌ها تصور می‌کردم، در واقع امیدوار بودم، که این‌ها مواردی استثنا هستند. اما با اتفاقاتی که در شهرهای هام، آخن و حالا در مولهایم افتاده است باید بگویم دیگر تعداد این موارد خیلی زیاد است، خیلی زیاد.»
عمق فاجعه به مراتب عمیق تر از آن چیزی است که تصور می شود. شبکه یورو نیوز در گزارش خود تاکید کرده است که  از سال  ۲۰۱۵ بدین سو دستکم ۱۷۰ پرونده در آلمان علیه ماموران پلیس متهم به ارتباط با راستگرایان افراطی به جریان افتاده است.با این حال این پرونده ها، منجر به صدور احکام متناسب و محکم برای ترویج کنندگان نئونازیسم در آلمان می شود! در ابتدای سال جاری پلیس ایالت بایرن در جنوب آلمان دو مامور خود را در جریان تحقیقات بر سر نشان دادن «سلام هیتلری» از کار تعلیق کرده بود.در ماه مارس گذشته نیز مقامات آلمان اعلام کرده بودند ۲۷ نفر از راست‌گرایان را در ارتش این کشور شناسایی کرده‌اند. اکثر این افراد در KSK ارتش که مخفی‌ترین نیروهای نظامی این کشور هستند، حضور دارند و مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.به عبارت بهتر، نونازیست ها در ارتش و نهادهای امنیتی آلمان و در لایه های مختلف نفوذ کرده اند.
 اگرچه«کارن باوئر»وزیر دفاع آلمان قول داده بود تحقیقات بیشتری در خصوص شبکه‌های افراطی در ارتش آلمان  انجام دهد اما عملا چنین اقدامی صورت نداد! نگرانی‌ها در خصوص گسترش حضور نیروهای نازی در نیروهای نظامی و انتظامی آلمان به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد. جایی که در پادگان‌های ارتش، نشانه‌هایی از دوران آلمان نازی پیدا شد.
 آیا ماجرا به همین سادگی است؟!
سوال اصلی اینجاست که تشکیل و رشد شبکه های نئونازیستی ، آن هم در ارتش ، پلیس و نیروهای امنیتی آلمان چگونه صورت گرفته است؟ باید تاکید کرد که تاسیس و استمرار این شبکه ها، با هدایت و نظارت اولیه همین نهادها صورت گرفته است. به عبارت بهتر، ما شاهد ایجاد و تقویت  نژادپرستی سیستماتیک در سرزمین ژرمنها هستیم. اصلی ترین قربانی این ماجرا، کسانی هستند که رسانه های آلمانی قصد ندارند مظلومیت و وضعیت وخیم و بحرانی آنها را انعکاس دهند! پناهجویانی که دست آنها برای هر گونه مقابله ای با نژادپرستان بسته است و در مقابل، دست نژادپرستان برای سرکوب ، اخراج و حتی کشتار آنها باز است. بدون شک با تقویت شبکه های نئونازیستی در داخل پلیس و نهادهای نظامی- امنیتی آلمان و حاشیه امنیتی که دستگاه قضائی و دولتی این کشور برای این افراد ایجاد می کنند، در آینده شاهد بحران های بیشتری علیه مهاجرین در آلمان خواهیم بود. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.