امیدواریم اروپایی‌ها سر عقل بیایند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28811
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۱ | 458 بازدید |
حسین نوش‌آبادی،عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان کرد:

امیدواریم اروپایی‌ها سر عقل بیایند

حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: سوئیس حافظ منافع آمریکا است و این احتمال نیز وجود دارد که حامل پیامی از آمریکا باشد.
امیدواریم اروپایی‌ها سر عقل بیایند

حانیه مسجودی
حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: سوئیس حافظ منافع آمریکا است و این احتمال نیز وجود دارد که حامل پیامی از آمریکا باشد. اما با توجه به تحولات دو روز گذشته، به نظر می‌رسد اهداف این سفر بیشتر روابط دوجانبه میان ایران و سوئیس است و این‌که وزیر امور خارجه سوئیس حامل پیامی از آمریکا باشد قطعی نیست.
وی افزود: دراین‌شرایط که هژمونی آمریکا درحال سقوط و افول است، ما باید ارتباط خود را با کشورهای مختلف حفظ کنیم، این گفتمان عین حقیقت است که ما ارتباط خود را با هیچ کشوری به جز رژیم نامشروع صهیونیستی و آمریکا قطع نکرده‌ایم لذا می‌توانیم با سایرکشورها ضمن حفظ منافع مشترک و حقوق متقابل در چارچوب منافع ملی ارتباط خود را توسعه دهیم.
نوش‌آبادی تأکید کرد: در این شرایط حفظ ارتباط با کشورهای مختلف به پیشبرد منافع و اهداف ما کمک می‌کند. بااین‌حال اگر وزیرخارجه سوئیس حامل پیامی هم ازسوی آمریکا باشد باید از طریق سازمان‌های مربوطه نیز اقدام کند  زیرا وزارت امورخارجه به‌تنهایی نمی‌تواند پیامی را مخابره کرده یا تصمیم‌گیری کند، این نظام است که باید در مورد پیام یا خواسته‌های آمریکا تصمیم بگیرد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به این‌که کانال مالی سوئیس یکی‌از محورهای اصلی مذاکرات بین دوکشور است، گفت: متأسفانه اروپایی‌ها نشان دادند به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نبوده و همواره در راه‌اندازی کانال مالی INSTEX بدقولی کرد‌ه‌اند لذا تاکنون نیز کار خاصی در این زمینه انجام نداده‌ و رفتار آن‌ها بیشتر شبیه به بازی بوده است، اما اگر اروپایی‌ها بخواهند دراین‌زمینه‌ صادقانه عمل کنند، ما نیز بسترهای لازم را فراهم خواهیم کرد.
نماینده مردم ورامین، پیشوا در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر اروپایی‌ها به این نتیجه برسند که نباید بیش‌ازاین دنباله‌‌روی آمریکا باشند ما نیز از آن‌ها استقبال می‌کنیم. با توجه به این‌که آمریکا در حال حاضر در راه‌اندازی مکانیزم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ناکام مانده است و با آرای منفی و ممتنع کشورهای عضو شورای امنیت مواجه شده، ممکن است اروپایی‌ها در تعامل با ایران جرئت بیشتری پیدا کرده باشند.
نوش‌آبادی ضمن اشاره به شرایط داخلی آمریکا تصریح کرد: پس از شکست ترامپ در شورای‌امنیت، شرایط داخلی آمریکا نیز متشنج است و نارضایتی عمومی و فشارهای اقتصادی افزایش‌یافته و تظاهرات اعتراضی نیز ادامه دارد. بنابراین محتمل است ترامپ در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری رأی نیاورد. درنتیجه اروپایی‌ها نیز به دنبال راهی هستند تا خودشان را در این شرایط نشان دهند.
سفیر سابق ایران در مسقط گفت: ناکامی‌های اخیر آمریکا باعث رسوایی آن‌ها در عرصه‌ بین‌المللی  شده است و به دنبال آن اروپایی‌ها جرئت پیدا کردند که به آمریکا «نه»بگویند. حتی اخیرا تأکید شد که مقاومت اروپا در برابر آمریکا تقویت خواهد شد و می‌توانند در برابر زورگویی‌های آمریکا بایستند. لذا امیدوار هستیم اروپایی‌ها به تدریج سر عقل آمده و مستقل عمل کنند و ما نیز دراین‌صورت استقبال خواهیم کرد.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.