خطیب‌زاده: سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده/ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در توافق | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28780
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶ | 462 بازدید |

خطیب‌زاده: سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده/ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در توافق

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اگر اعضای برجام به نحوی از انحاء بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ یا تعهداتش در توافق را نقض کند، پاسخ ایران متناسب خواهد بود، گفت: نقض قطعنامه توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در این توافق است.
خطیب‌زاده: سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده/ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در توافق

 سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ابتدای این نشست خبری یاد و خاطره شهدای عزیز انقلاب اسلامی را گرامی داشت که هر آنچه داریم از شهدای عزیز انقلاب است. انشاءالله در هر مقام و پستی پاسداشت خون شهدا را داشته باشیم.

خطیب‌زاده همچنین به گاهشمار سیاست خارجی در هفته‌ گذشته را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: نشست کمیسیون مشترک برجام در اول سپتامبر در وین برگزار شد که دستاورد بزرگ دیگری برای ایران و اعضای باقیمانده بیانیه ریاستی بود که بار دیگر بر عدم اهلیت آمریکا به عنوان عضو برجام اشاره شد.

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد:‌ نماینده ویژه ایران در امور افغانستان سفری پر بار به کابل داشت و با تمام مقامات ملاقات داشت و دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی خاجی هم سفری به ژنو داشت که ملاقات‌هایی هم در آن جا داشت.

*وزیر خارجه هند فردا در تهران

وی گفت: امروز پایان سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران است. فردا وزیر خارجه هند که در سفری به روسیه در اجلاس شانگهای عازم مسکو است چند ساعتی در تهران توقف خواهد داشت و ملاقاتی با ظریف خواهد داشت. هفته‌های شلوغی است و سفرهایی برای ظریف در پیش است که به محض نهایی شدن اطلاع رسانی می‌شود.

*سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران در چارچوب سفرهای عادی وزرای خارجه/ سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده

خطیب‌زاده سفر وزیر خارجه سوئیس را سفری در چارچوب سفرهای عادی وزرای خارجه دو کشور و نقشه راهی که در سفر رئیس جمهور سوئیس به ایران و سفر متقابل رئیس جمهور ایران به سوئیس خواند و گفت‌: این سفر به خاطر کرونا با تاخیر انجام شد. همواره روابط خیلی خوب و گسترده و عمیقی با سوئیس داشتیم. یکی از ویژگی‌های سوئیس در روابط ما حافظ منافع بودن آن است. هم حافظ منافع آمریکا در ایران است و هم حافظ منافع متقابل ایران و عربستان و همچنین حافظ منافع ایران در کانادا است.

وی با اشاره به تماس تلفنی پامپئو با وزیر خارجه سوئیس قبل از سفرش به ایران افزود: رژیم ترامپ نشان داده از هر فرصتی سوء استفاده می‌کند که فشار حداکثری ادعایی خود را به ایران وارد کند و قبل از سفر گروسی هم این کار را کرد که شاید او را از سفر منصرف کند و مداخله‌ای در روابط ایران و آژانس صورت دهد.

خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه بین سوئیس و آمریکا در جریان است به خودشان مربوط است. این سفر ربطی به روابط ایران و آمریکا ندارد. سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده است. 

* دولت سوئیس با حسن نیت، صداقت و شفافیت عمل کرده 

سخنگوی وزارت خارجه درباره کانال مالی سوئیس نیز بیان کرد: کانال مالی سوئیس به خاطر فشارهای آمریکا ۲۰ ماه با تاخیر راه‌اندازی شد و در بهمن ماه سال گذشته اولین تراکنش آزمایشی آن انجام شد و اقلام دارویی به ایران آمد و در خرداد ماه امسال اولین تراکنش جدی انجام شد. هر دو تراکنش با منابع مالی ایران در سوئیس انجام شد.

وی افزود: آمریکا وقیحانه تلاش می‌کند هیچ مبلغ مالی وارد کانال مالی سوئیس نشود. به نیات و اقدامات و اعمال واشنگتن بسیار بدبین هستیم، ولی دولت سوئیس با حسن نیت، صداقت و شفافیت هم در راه‌اندازی این کانال و هم حافظ منافع همواره عمل کرده است.

* ایران در مورد امنیت ملی خود با هیچکس شوخی ندارد

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی درباره تلاش برای احداث پایگاه جاسوسی امارات و رژیم صهیونیستی در منطقه که یکی از اهداف آن رصد تحرکات دریایی ایران عنوان شده است، بیان کرد: امارات عربی متحده دو اشتباه راهبردی دارد. یک اشتباه شناختی و یکی اشتباه محاسباتی. اشتباه شناختی نسبت به جایگاه خودش در منطقه و جهان دارد و اشتباه شناختی نسبت به جایگاه اسرائیل و آمریکا در دنیای در حال گذار دارد. دسته دوم اشتباهات این کشور محاسباتی است که تصور می‌کند می‌تواند از خارج از منطقه در این روزها امنیت بخرد.

وی با بیان اینکه ما اشتباهات محاسباتی و شناختی در منطقه زیاد داشتیمِ، اظهار داشت:‌صدام حسین بارزترین آن بوده است.به طور جدی انتظار داریم امارات عربی متحده اشتباهات خود را تصحیح کند و ایران در مورد امنیت ملی خود با هیچکس شوخی ندارد و به شفافیت از همه مجاری ممکن این موضوع به اطلاع همسایه ما در خلیج فارس رسیده است.

* تصمیم صربستان و کوزوو برای انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس

وی درباره تصمیم صربستان و کوزوو برای انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، گفت: قیافه‌ای که از جلسه ترامپ دید متعجب بود. جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده و از حل منازعات بین صربستان و کوزوو استقبال کرده است.

خطیب‌زاده بیان کرد: اینکه دولت ترامپ به خاطر مسائل داخلی در آمریکا و انتخابات این کشور بخواهد از هر چیزی سوء استفاده کند وقیحانه و دور از شئونات دیپلماتیک و حتی بدیهیات اخلاقی  است و آنها برای چیز دیگری جمع شده بودند و ترامپ با دستورکار دیگری آن اعلام را انجام داد و ما این سوء استفاده را محکوم می‌کنیم و هرگونه انتقال سفارتخانه‌ها به بیت المقدس برخلاف قطعنامه ۲۲۳۴ است و فکر می‌کنم این همراهی جامعه جهانی را ندارد.

* واکنش به پیشنهاد لاوروف/سیاست‌های ما نسبت به آمریکا تغییر نکرده

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه مبنی بر آمادگی این کشور برای کمک به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا خاطرنشان کرد:‌ به نیت دوستان و طرف‌های همکاری در روسیه شک نداریم، ولی آنچه محل شک است، نیات و اعمال و اقدامات آمریکاست و ما براساس اعمال کشورها قضاوت می‌کنیم.

خطیب‌زاده بیان کرد: بدیهی است مسیر سیاست‌های ما نسبت به آمریکا تغییر نکرده و ایالات متحد همچنان گردنکشی می‌کند و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران اعمال می‌‌کند و هیچ حیا و شرمی ندارد که علنی بگوید به گرسنگی این ملت نشسته است و طبیعی است تا این تغییر نکند سیاست ایران هم تغییری نخواهد کرد.

* اقدامات ایران برگشت پذیر است اگر طرف‌های دیگر به تعهداتشان عمل کنند

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه چین درباره برجام و صحبت از توافق جدید، خاطرنشان کرد:‌ایران به طور روشن سیاست‌های خود را اعلام کرده است. گزارش آژانس هم بیرون آمده. ایران کاملا پنج گام کاهش تعهدات هسته‌ای را در چارچوب برجام انجام داده است و آژانس راستی آزمایی کرده است. البته همه اقدامات ایران برگشت پذیر است، منوط به اینکه طرف‌های دیگر به تعهداتشان عمل کنند.

* گزارش نهایی دادگاه درباره قاضی منصوری ارسال و ترجمه شده

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره پرونده قاضی منصوری و اظهارات منتشر شده به نقل از خانواده منصوری گفت:‌ وزارت امور خارجه دخالتی در پروسه‌های قضایی و پروسه‌های مبتنی بر اقدامات پلیسی ندارد و هر چیزی در مسیر خودش انجام می‌شود. سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران همواره براساس قانون و خواست و دستورالعمل نهادهای تخصصی داخلی عمل می‌کند. اقدام سفارتخانه‌ها به خاطر اینکه مهمان کشورهای متوقف فیه هستند بیشتر به ابلاغ یا درخواست اسناد مربوط می‌شود. هر ایرانی حقوقی دارد و سفارتخانه‌ها سعی می‌کنند حفاظت کنند.

وی گفت:‌درباره این متوفی گزارش نهایی دادگاه ارسال و ترجمه شده و در اختیار قوه قضاییه و خانواده آنها قرار می‌گیرد و در این گزارش نظر نهایی دادگاه عنوان شده و از نظر دادگاه ۲۰ روز خانواده و صاحبان حق اختیار دارند به حکم و رای دادگاه شکایت کنند و وزارت خارجه اگر کاری از دستش بربیاید انجام می‌دهد و بقیه موارد مطرح شده گمانه‌زنی است که ارزش پاسخگویی ندارد.

*موضوع کردستان برای ایران موضوع یک وطن است/تمامیت ارضی عراق برای ما خط قرمز بوده و همواره هست

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در چند ماه اخیر شاهد حملات ترکیه به اقلیم کردستان و شمال عراق برای مقابله با پ.ک.ک بودیم و اینکه ایران گاها حملاتی به این مناطق داشته که باعث ویرانی روستاهای اقلیم و کشته شدن مردم مناطق مرزی شده است و آیا ایران با ترکیه در این زمینه هماهنگی داشته است؟ خاطرنشان کرد:‌ موضوع کردستان برای ایران موضوع یک وطن است و هر آنچه رخ دهد موضوع کردی نبینید. گروه‌های تروریستی هستند که از مرزهای مشترک عراق، ایران و ترکیه سوء استفاده می‌کنند و برخی کمپ‌ها را در داخل خاک عراق زدند و از آنجا حملاتی را علیه مرزداران غیور ایرانی انجام می‌دهند.

وی گفت: هیچ روستایی مورد حمله قرار نگرفته است و اخبار شما دقیق نیست و تمام آن چیزهایی که تا الان انجام شده اقدامات علیه کمپ‌ها صورت گرفته است. در کمپ خانواده‌ای نیست. ایران تنها کشوری در منطقه است که یک اتوبان بزرگش را در تهران کردستان و یک استان را کردستان نامیده است.

خطیب‌زاده افزود:‌همانطور که در مرزهای دیگر ناامنی را تحمل نمی‌کنیم در مورد آنجا هم تحمل نمی‌کنیم. تمامیت ارضی عراق برای ما خط قرمز بوده و همواره هست. البته برخی نگرانی‌ها را ترکیه عنوان می‌کند که ما به آنها گفتیم باید مسیری را طی کنند که پایدار باشد و نباید تعرضاتی به تمامیت ارضی عراق صورت بگیرد. با دوستان در ترکیه در تماس نزدیک هستیم و امیدواریم این مسائل حل و فصل شود.

* حضور در نشست مجمع عمومی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت آنلاین بیان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران مثل دیگر اعضای سازمان ملل متحد دعوت دارد و کسی میزبان کسی نیست. بررسی‌ها انجام می‌شود که در چه سطحی مشارکت کنیم و مقدمات آن در حال انجام است.

*ایران هیچ حد و مرزی برای گسترش روابط با آذربایجان قائل نیست

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی گفت:‌ایران هیچ حد و مرزی برای گسترش روابط با آذربایجان قائل نیست و اعزام سفیر ارشد از سوی ایران نیز در همین راستاست. امیدواریم کرونا محدودیت‌ها را کمتر کند و در تمامی ابعاد آمادگی گسترش روابط با آذربایجان را داریم.

* دسترسی های درخواستی آژانس ربطی به برجام ندارد

وی در پاسخ به سوال دیگری بیان کرد:‌ ما دو نوع رابطه با آژانس داریم، یک رابطه پادمانی است و یکسری هم تعهدات خاص قید شده در برجام است. البته موضوع دسترسی‌های درخواستی آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان است و ربطی به برجام ندارد. مادامی که در چارچوب توافق هستیم و در چارچوب مقررات آژانس، نزدیک با آژانس کار می‌کنیم.

*مذاکرات ایران و سوئیس

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که چه موضوعی در مذاکرات بین ایران و سوئیس برای ایران اهمیت بیشتری دارد؟ اظهار داشت: ما به یک یا دو اولویت خاص برنمی‌گردیم در حوزه‌های مختلف با سوئیس در ارتباط هستیم. دارو و درمان و همکاری‌‌ها مربوط به کرونا، موضوعات منطقه‌ای و نقش سوئیس در حافظ منافعی همه در اولویت هستند و گفت‌وگوهای ما با سوئیس به همین خاطر به طور منظم برگزار می‌شود.

*تحولات داخلی بلاروس

وی درباره تحولات بلاروس خاطرنشان کرد: این تحولات موضوع داخلی است و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران فکر می‌کنیم این موضوع داخلی در فضای آرام و بدون تنش و بدون دخالت خارجی بهتر حل می‌شود و امیدواریم مردم و دولت بلاروس آن در رابطه نزدیک این موضوع داخلی را مدیریت و حل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا راجع به پول‌های ضد انقلاب‌های ایران در بانک‌های سوئیس گذاشته‌اند صحبتی می‌شود؟ بیان کرد:‌ بعید می‌دانم دولت سوئیس نسبت به تحرکات بانک‌های خصوصی این کشور اشرافی داشته باشد و آنها را نمایندگی کند ولی تمام مواردی که در ارتباط با منافع جمهوری اسلامی مروبط می‌شود بدون رودربایستی عنوان می‌شود.

* آمریکا در هیچ یک از اقداماتش موفق نشده

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره دارایی‌ها ایران در بورس آلمان و تلاش آمریکا برای آزاد کردن این دارایی‌ها به منظور پرداخت غرامت به قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا گفت:‌ یک وجه این به آمریکا برمی‌‌گردد و آمریکا همواره سعی کرده از هر حربه‌ و دستاویزی برای ضربه زدن به منافع ایران استفاده کند. جزییات آن را از بانک مرکزی سوال کنید. آمریکا در هیچ یک از اقداماتش موفق نشده و نظر ایران تا امروز جلو رفته است. آمریکا در کشورهای مختلف از این اقدامات صورت می‌دهد و ما هم فعالانه برخورد می‌‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و اینکه اگر آمریکا این مکانیسم را فعال کند ایران برنامه‌ای دارد؟ بیان کرد: آمریکا تحت گردنکشی‌های رژیم ترامپ از همه معاهدات بین‌المللی و تمام تعهداتش خارج شده حتی آنهایی را که کنگره تصویب کرده است و این به یک رژیم یاغی برمی‌گردد. 

وی با اشاره به اظهارات درباره باقی ماندن برجام علیرغم همه تلاش‌های آمریکا افزود: این نشان می‌دهد فرزندان این ملت با چه دقت و ظرافت و قدرتی مذاکره کردند. البته طبیعی است هر آنچه در برجام می‌خواستیم به دست نیاوردیم و آنها هم هر آنچه را می‌خواستند به دست نیاوردند. سه بار آمریکا در شورای امنیت با شکست مواجه شد و تاریخ قضاوت کرد و فقط ایران نگفت که آمریکا عضو برجام نیست، بلکه همه گفتند که آمریکا عضو برجام نیست از جمله اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت و متحدان ایالات متحده آمریکا.

* نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در برجام خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر دفاع انگلیس عنوان کرده که از لغو تحریم‌های تسلیحاتی می‌توانیم استفاده ابزاری کنیم،گفت: آنچه انگلیس تا الان انجام داده همراه و هم‌راستا با کشورهای دیگر عضو برجام بوده، هم در برجام، شورای امنیت و کمیسیون مشترک برجام. آنها می‌دانند که تعهد قطعی نسبت به برجام دارند.

وی تصریح کرد: اگر طرفی بخواهد به نحوی از انحاء بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض یا تعهداتش در برجام را نقض کند، پاسخ ایران متناسب خواهد بود.

خطیب‌زاده بیان کرد: ایران به روشنی گفته است نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در برجام خواهد بود و آنها این را می‌دانند و حتما با آخرین شانس‌ها برای حفظ برجام بازی نخواهند کرد.

* مناسبات ایران و هند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر دفاع هند و اهمیت همکاری ایران با روسیه و هند در حوزه نظامی و مبارزه با تروریسم در افغانستان خاطرنشان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی واحد دارد که در آن سیاست، دیپلماسی دفاعی، فرهنگی، علمی و .. وجود دارد. در این سیاست خارجی یکی از اصولش سیاست خارجی متوازن است. با تمامی کشورهای همسایه خودمان به دنبال حسن همجواری هستیم.

وی افزود: روابط ما با هند چند لایه و عمیقی است. دوستانی که کریدور جنوب – شمال ایران را پیگیری می‌کنند کریدوری است که هم نقشه ترانزیت باستانی تجارت ادویه است و هم نگاه بسیار عمیق تاریخی در این همکاری‌ها نهفته است. یکی از همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم است. ایران مایل است به عنوان یکی از قدرت‌های تاثیرگذار منطقه نقش خود را در متوازن کردن تحولات منطقه ایفا کند و اینها در همین چارچوب تعریف می‌شود.

* استقبال از هوشمندی گروه‌های فلسطینی

سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشستی در بیروت با حضور گروه‌های فلسطینی خاطرنشان کرد: دفاع از فلسطین مظلوم یک اصل خدشه ناپذیر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. مفتخریم در دنیایی که بسیاری با ظالم هستند ما با مظلوم هستیم و به این مسیر خود ادامه خواهیم داد.

وی افزود: از این هوشمندی گروه‌های فلسطینی استقبال می‌کنیم و امیدواریم به راه‌حل پایداری برسد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.