نفت، اقتصاد را مقاومتي نمي‌کند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2793
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۵۵ | 421 بازدید |
عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌و‌گو با رسالت:

نفت، اقتصاد را مقاومتي نمي‌کند

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و به خصوص در سال هاي اخير، اعمال تحريم هاي يک جانبه و محدوديت هاي مالي و تجاري، يکي از ابزارهاي غيرقانوني نظام سلطه براي وارد آوردن فشار به کشور بوده است.
نفت، اقتصاد را مقاومتي نمي‌کند

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و به خصوص در سال هاي اخير، اعمال تحريم هاي يک جانبه و محدوديت هاي مالي و تجاري، يکي از ابزارهاي غيرقانوني نظام سلطه براي وارد آوردن فشار به کشور بوده است. با تحت تاثير قرار گرفتن اقتصاد کشور از تحريم ها، راه حل هاي مختلفي ارائه شد که يکي از آنها اقتصاد مقاومتي بود. در اين اقتصاد، مديريت ارز، مقابله با قاچاق کالا، افزايش ثروت ملي، توجه جدي به علوم دانش بنيان، مقابله با فرهنگ اسراف در مصرف و راه هاي گريز از تحريم ها مورد نظر قرار گرفته است. انتظار مي رود در شرايط فعلي جامعه هم اقتصاد مقاومتي که بيشتر شکل شعاري به خود گرفته، صورت جدي تري از سوي مسئولان کلان کشور به خود بگيرد.
سيد تقي کبيري عضو کميسيون اقتصادي مجلس درگفت‌و‌گو با رسالت درباره اهميت اقتصاد مقاومتي در شرايط فعلي کشور گفت: «اکنون اقتصاد مقاومتي با تعريف دقيق آن، نياز جامعه است اما در حد گفتمان باقي مانده است زيرا بخشي که عهده دار مسئوليت در کشور هستند به آن باور ندارند. ۲۰ سال قبل اقتصاد مقاومتي مطرح شد و اگر همان موقع بسترهاي عملياتي شدن آن فراهم بود، اکنون به اين نقطه نمي رسيديم که آيا اقتصاد مقاومتي براي کشور لازم است يا خير؟» وي افزود: «اگر ۲۰ سال قبل که مقام معظم رهبري تاکيد بر عدم وابستگي کشور به نفت کردند، هر سال پنج درصد ميزان وابستگي به نفت را کاهش مي داديم، نفت براي ما تبديل به بحران و تهديد نمي شد. در اقتصاد مقاومتي توجه به درون زايي شده و اين نياز امروزکشور ماست. دشمن به صراحت اعلام مي کند که فروش نفت ايران را به صفر مي رساند در حاليکه در صورت دارا بودن اقتصاد درون زا، به اين بحران دچار نمي شديم.»
نماينده خوي در مجلس با اشاره به اهميت مبادلات تجاري ايران با کشورهاي همسايه، ادامه داد: «ما ۱۵ همسايه در اطراف مرزهاي خود داريم و ۶۰۰ ميليون نفر تحت پوشش اين کشورها هستند و اين بهترين فرصت براي عدم وابستگي کشور به نفت است، زيرا صادرات و تعاملات تجاري مي تواند باعث رونق اقتصادي شود. ما با عراق بيشتر از ۱۰ ميليارد دلار مبادله تجاري داريم و پيش بيني مي شود با ترکيه بيشتر از ۳۰ ميليارد دلار مبادلات تجاري داشته باشيم ولي هنوز به يک سوم از اين ميزان نرسيده ايم.»
کبيري درون زايي را در ساختار اقتصاد مقاومتي حائز اهميت دانست و گفت: «البته برون گرايي هم مهم است زيرا ما نمي خواهيم با دنيا قطع رابطه داشته باشيم بلکه تعامل لازم است ولي تعامل نبايد به وابستگي منجر شود. لذا معتقدم ما امروز نياز به اقتصاد مقاومتي داريم.
دولت اعلام کرده که از دو مورد از تعهدات خود در برجام عقب نشيني مي کند. اگر اقتصاد مقاومتي در کشور ما عملياتي شده بود با خروج آمريکا از برجام، ما هم مقابله به مثل مي کرديم.»
عدم اراده جدي بر اجراي اقتصاد مقاومتي
وي تصريح کرد: «بخش معتقد به گفتمان اقتصاد مقاومتي داراي اراده جدي بر اجراي آن نيست زيرا نفت ايجاد رخوت کرده است. همه دولتمردان از گذشته تا به حال وعده عدم وابستگي به نفت داده اند اما امکان پذير نشده است. نفت سرمايه اي است که ساده و بدون زحمت در دست دولتمردان قرار دارد و باعث شده کار اساسي شکل نگيرد.»
وي لازمه اقتصاد مقاومتي را مديريت جهادي عنوان کرد و گفت: «تا زماني که مديريت ما ضعيف باشد، اقتصاد مقاومتي نمي تواند محقق شود. تجلي اقتصاد مقاومتي، دفاع مقاومتي است به گونه اي که در هشت سال با کمترين امکانات در بسياري از مواقع موفق بوديم. اقتصاد مقاومتي نياز امروز جامعه و لازمه براي برون رفت از مشکلات اقتصادي اخير است.»
کبيري با اشاره به فعاليت چاه هاي نفتي و ارتباط آن با عدم تحقق اقتصاد مقاومتي گفت: «تا زماني که درآمد راحت براي دولت ها وجود داشته باشد طبيعي است که اراده جدي براي تحقق اقتصاد مقاومتي مهيا نخواهد بود. البته به اين معنا نيست که چاه هاي نفت را ببنديم اما مي توانيم نفتي که امروز براي ما عامل فشار شده به فرصت تبديل کنيم. بايد عزم جدي بر صادرات غير نفتي فعال شود و امکان اين جايگزيني وجود دارد چراکه ما ۱۵ کشور همسايه داريم و شکل گيري اقتصاد غير نفتي امکان پذير است. »
وي ادامه داد :«معناي اقتصاد مقاومتي اين گونه نيست که مردم کشور تن به رياضت اقتصادي دهند و عرصه زندگي براي آنها سخت شود. بلکه اقتصاد مقاومتي اين امکان را فراهم مي کند تا سبک زندگي مردم به سمت حرکت جهاد گونه و ايستادگي در برابر نقشه هاي دشمن هدايت شوند و مردم از سبک زندگي مبتني بر فرهنگ غرب پرهيز کنند. به طور قطع در صورت عملياتي شدن اين شکل از اقتصاد و توجه جدي مسئولان و برنامه ريزان کلان به آن، شاهد تاثيرات مثبت آن خواهيم بود. هر چند که تا کنون به جز جلسات بي حاصل و شعاري هيچ ماحصل ديگري از اقتصاد مقاومتي ديده نشده است.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.