رئیسی: نقش قوه قضائیه در شوراهای حاکمیتی تشریفاتی نیست | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27564
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱ | 226 بازدید |

رئیسی: نقش قوه قضائیه در شوراهای حاکمیتی تشریفاتی نیست

رئیس دستگاه قضا با بیان این که حضور قوه قضائیه در شوراهای مختلف کشور تشریفاتی و برای پر کردن صورتجلسات نیست، افزود: قوه قضاییه در شوراها جایگاه نظارتی دارد و اگر نمایندگان قوه در این شوراها نقش خود را انجام دهند، اخلال در امور به حداقل می‌رسد.
رئیسی: نقش قوه قضائیه در شوراهای حاکمیتی تشریفاتی نیست

به نقل از مرکز رسانه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با شورای معاونین دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان‌ها و دادیاران را «سرداران لشگر قضائی عدالت‌طلب و تحولخواه» معرفی کرد که ارتباط راهبردی مستمری با موضوع امنیت و فرایند دادرسی و اجرای احکام و دوران پس از اجرای احکام قضایی دارند.

* دادستان‌ها در تمام مراحل قضائی نقش مهم دارند

رئیس قوه قضاییه، نقش دادستان ها در شوراهای امنیتی و نظارتی و تعقیب و مجازات مجرمان و بازآفرینی اجتماعی و رصد فعالیت های محکومان پس از تحمل کیفر را مهم دانست و گفت: دادستان‌ها در تمام مراحل یک اقدام قضائی حضور دارند و در هیچ یک از مقاطع غایب نیستند.

رئیسی تصریح کرد: همانطور که کوه زمین را از اضطراب حفظ می‌کند، دادستان‌ها و آرای قضات در حفاظت از جامعه در برابر اضطراب‌ها نقش اساسی دارند و همه آحاد یک جامعه در سایه حضور و تلاش دادستان ها در تأمین امنیت اجتماعی احساس آرامش می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس به دادستان‌ها متذکر شد که با استفاده از همه ظرفیت‌های قضائی انگیزه‌ها و ابزار جرم را از بین ببرند و نگذارند کسی در امنیت اجتماعی اخلال ایجاد کند و اگر فرد یا افرادی نیز مرتکب جرم شدند، با آنها قاطعانه برخود کنند.

رئیسی با اشاره به تاثیرگذاری اقدامات مراجع قضایی در پایتخت به عنوان الگویی برای دیگر شهرهای کشور، گفت: کمبود نیروی انسانی و امکانات بخش‌های قضائی در تهران باید با اقدامات جهشی برطرف شود اما کاستی‌ها نباید مانع از خدمت‌رسانی شود و با کار دقیق و سریع،  می توان گام های اساسی در احقاق حق و اجرای عدالت برداشت.

* نباید به اخلالگران در نظام بازار میدان داده شود

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم مدیریت بازار و همچنین برخورد قاطع، متناسب و بازدارنده با متجاسران به قانون متذکر شد: برهم زنندگان نظم و امنیت، مجرمان و سارقان حرفه ای هرگز نباید احساس امنیت کنند و نباید به سوءاستفاده گران و اخلالگران نظام تولید و توزیع و نظام ارزی و پولی میدان داده شود.

* اجازه نمی دهیم شهر مأمن جولانگاه بزهکاران شود

رئیسی با اشاره به برخی جرائم مشهود در خیابان‌های پایتخت و تاکید بر این که هیچ‌ نقطه از شهر نباید مأمن و جولانگاه مجرمان و خلافکاران شود، تصریح کرد: دستگاه قضائی به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد افرادی با ایجاد لانه‌ های فساد در منازل و معابر، به امنیت و آسایش مردم آسیب بزنند و برخورد با چنین افرادی عبرت‌آموز خواهد بود‌. 

* ستاد مبارزه با مواد مخدر و شهرداری به وظایف خود برای کاهش ناهنجاری‌ها عمل کنند

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم پیگرد قانونی ترک فعل دستگاه ها، از دادستانی خواست ایجاد اردوگاه‌ های نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر را از ستاد مبارزه با مواد مخدر و اجرای طرح تفصیلی در مناطق جرم خیز جنوب تهران را از شهرداری پیگیری کند.

* هیچ دستگاهی‌ حق ندارد از مسئولیت شانه خالی کند

رئیسی در ادامه، جامعه سالم را جامعه مبتنی بر اخلاق، معنویت، عدالت و عقلانیت توصیف کرد و گفت: باید با اجرای طرح های پیشگیرانه، به سوی شکل گیری جامعه سالم حرکت کنیم و هیچ دستگاهی حق ندارد از انجام مسئولیت ها و وظایف خود در این مسیر سر باز بزند.

* نقش قوه قضاییه‌ در شوراهای حاکمیتی تشریفاتی نیست

رئیس دستگاه قضا با بیان این که حضور قوه قضاییه در شوراهای مختلف کشور تشریفاتی و برای پر کردن صورتجلسات نیست، افزود: قوه قضاییه در شوراها جایگاه نظارتی دارد و اگر نمایندگان قوه در این شوراها نقش خود را در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش زمینه های فساد به درستی انجام دهند، اخلال در امور به حداقل می رسد.

* دادسراها‌ مو را از ماست بکشند

آیت الله رئیسی نقش دادستان ها در تأمین حقوق عامه و اجرای قانون و عدالت را مهم دانست و توجه آنها به «اجرای درست و دقیق احکام قضایی»، «نظارت بر زندان ها» و «پذیرش وثیقه از بازداشت شدگان موقت در دادسراها» را مورد تأکید قرار داد و گفت: در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید تا از سرنخ ها به سرمنشاءهای ناامنی برسیم.

رئیس قوه قضاییه از اقدام جهادی دادسراها در رسیدگی به پرونده های کثیرالشاکی تقدیر کرد و تعیین تکلیف این پرونده ها را موجب امنیت خاطر سرمایه گذاران و مالباختگان دانست.

آیت الله رئیسی همچنین از تدبیر دادستان ها در رسیدگی به مسائل مربوط به شرکت ها و کارخانجات تقدیر کرد که ضمن برخورد با تخلفات و عوامل فساد، اجازه ندادند‌ خواست دشمنان‌ و بدخواهان‌ در خاموش یا کم فروغ شدن چراغ تولید در کشور تحقق‌ یابد.

رئیس‌ قوه قضاییه از تلاش دادستان ها برای بازگشت مطالبات بانک ها به خزانه و نظام بانکی هم تقدیر کرد اما متذکر شد: بانک ها باید تسهیلات را با تأمین وثایق لازم به افراد واجد شرایط پرداخت کنند تا معوقات به وجود نیاید که نیازمند پیگیری ها و اقدامات قضایی باشد.

* به قاضی نفوذناپذیر در برابر جریان قدرت و ثروت افتخار می کنیم

آیت الله رئیسی بر لزوم حفظ کرامت انسانی مراجعان و همکاران دستگاه قضا نیز تاکید کرد و گفت: قاضی متعهد و نفوذناپذیر که مقابل جریان قدرت و ثروت می ایستد و با عزت زندگی می کند، به دستگاه قضایی عظمت و اعتبار می دهد و برای ما محترم و ارزشمند است و به او افتخار می کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.