نارفیقان حریری | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27500
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۷:۴۷ | 482 بازدید |

نارفیقان حریری

درست در شرایطی که هنوز  طنین انفجار در بندر بیروت ، گوش و قلب لبنانی‌ها را آزار می‌دهد دادگاه لاهه حکم سیاسی خود را در خصوص پرونده ترور رفیق حریری منتشر کرد.
نارفیقان حریری

حنیف غفاری
درست در شرایطی که هنوز  طنین انفجار در بندر بیروت ، گوش و قلب لبنانی‌ها را آزار می‌دهد دادگاه لاهه حکم سیاسی خود را در خصوص پرونده ترور رفیق حریری منتشر کرد. در این حکم تصریح‌شده است: « چه‌بسا حزب‌الله و سوریه از ترور رفیق الحریری سود برده باشند،اما   هیچ دلیلی مبنی بر دخالت مستقیم سوریه و دست داشتن رهبری حزب‌الله در این ترور وجود ندارد و سید حسن نصرالله (دبیر کل حزب‌الله) و رفیق الحریری روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند.»کسانی که با مبانی علم حقوق آشنا هستند، به‌خوبی آگاه‌اند که «محکمه»  جایی برای «نیت خوانی» و «سنجش انگیزه افراد و گروه‌ها» نیست! 
در دادگاه، باید شواهد و مدارک سخن بگویند ، نه لابی‌هایی که قضات را در بیرون از دادگاه تحت تأثیر قرار می‌دهند! به‌راستی چگونه دادگاه لاهه در صدور حکم نهایی خود، چنین اصل بدیهی که در یک دادگاه محلی و ساده نیز مورد استناد قرار می‌گیرد را زیر پا گذشته است؟!
سؤال دیگر اینکه چرا دادگاه لاهه ، اسناد و مدارک متقن و محکمی که توسط حزب‌الله و در اثبات  نقش مستقیم رژیم صهیونیستی در ترور رفیق حریری ارائه‌شده بود را اساسا نپذیرفت؟ به‌راستی چگونه ممکن است اسناد و مدارک یک‌طرف دعوی، آن‌هم ۱۵ سال پس از حادثه ، از سوی مراجع ظاهرا بین‌المللی و مستقل پذیرفته نشود؟موضوع دیگر، به ادعای دادگاه مبنی بر سود بردن سوریه و حزب‌الله از ترور رفیق حریری بازمی‌گردد! قضات دادگاه لاهه آن‌چنان مقهور لابی‌های غیرحقوقی پشت پرده  و مزورانه بوده‌اند که حتی فرصت رصد تحولات بیروت پس از ترور رفیق حریری را پیدا نکرده‌اند! همگان به یاد دارند که مزدورانی مانند سمیر جعجع  و  فواد سنیوره چگونه از خون رفیق حریری برای شکاف در جامعه لبنان و تکرار متناوب درخواست نامعقول خلع سلاح مقاومت  استفاده کردند!این در حالی بود که اساسا سندی  در خصوص دست داشتن حزب‌الله در جریان حادثه ترور رفیق حریری نداشته و ندارد. نکته حائز اهمیت اینکه دشمن صهیونیستی، پس‌ازاین حادثه و از طریق مزدوران خود در بیروت، خود را برای جنگی تمام‌عیار با حزب‌الله آماده کرد که با «اقدام پیش‌دستانه و هشیارانه مقاومت» روبه‌رو شد. پس‌ازآن نیز تل‌آویو و مهره‌هایش در بیروت شکست سنگینی را در جنگ ۳۳ روزه پذیرفتند.   جریان غرب‌گرای ۱۴ مارس هنوز از خون حریری وام می‌گیرد! سکان‌داری«سعد الدین حریری» در این ماجرا، جای بسی تأمل و البته تأسف دارد! گویا او هنوز نتوانسته است میان «دوستان واقعی پدرش» و « نارفیقان حریری» که سودای خلع سلاح لبنان و تبدیل این کشور به حیاط‌خلوت رژیم اشغالگر قدس رادارند تفکیک و تمایزی قائل شود. درنهایت اینکه متهم کردن برخی اعضای حزب‌الله در خصوص ترور رفیق حریری و تبرئه عده‌ای دیگر از آن‌ها، در اینجا موضوع بحث نیست. آنچه در این برهه اصالت دارد، کلیت دادگاهی است که در بدترین شرایط ممکن در بیروت و آن‌هم بدون استناد به مدارکی که «سید مقاومت» از دست داشتن صهیونیست‌ها در ترور حریری ارائه کرده است، بارأی چندپهلوی خود زمینه را برای عملیات دوباره مثلث  تل‌آویو، واشنگتن، پاریس و ریاض در بیروت مهیا می‌سازد. عملیاتی که جبهه مقاومت ،این بار نیز باذکاوت و قدرت ، آن را خنثی خواهد ساخت. 

نویسنده : حنیف غفاری |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.