سانسور کرونا در زندان‌های اروپا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27434
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۷:۳۱ | 507 بازدید |
وقتی حقوق بشر ادعایی غرب به‌یک‌باره رنگ می‌بازد؛

سانسور کرونا در زندان‌های اروپا

افزایش  تصاعدی دوباره تلفات کووید 19 در کشورهای اسپانیا و فرانسه نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا رسما وارد موج‌دوم شیوع کرونا شده است.
سانسور کرونا در زندان‌های اروپا

گروه بین‌الملل
افزایش  تصاعدی دوباره تلفات کووید ۱۹ در کشورهای اسپانیا و فرانسه نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا رسما وارد موج‌دوم شیوع کرونا شده است.در موج نخست، شاهد ابتلای بسیاری‌از ساکنان خانه‌های سالمندان و زندانیان در اروپا به این ویروس بودیم. همین‌مسئله منجر به تمرکز گروه‌های مستقل حقوق بشری بر وضعیت این دوگروه (سالمندان و زندانیان ) در اروپا شد.بااین‌حال نه‌تنها تمهیدی از سوی اروپائیان درمواجهه با این هشدارها صورت نگرفت، بلکه اکنون با شیوع موج دوم کرونا، باردیگر شاهد وخامت اوضاع میان این دوگروه آسیب‌پذیر هستیم. 
مانور کرونا در زندان‌های اروپا
خبرگزاری میزان دراین‌خصوص تأکید کرده است که مقامات اروپایی، آمار رسمی و دقیقی را درخصوص تعداد زندانیان مبتلا به کرونا اعلام نمی‌کنند. بااین‌حال، گزارش‌های منتشرشده از وضعیت زندان‌های اروپا، به‌خوبی نشان می‌دهد که بحران به‌وجودآمده( براثر شیوع کرونا) تا چه اندازه‌ای جدی است. شبکه یورونیوز، در  یکی‌از گزارش‌های خود، به تراکم زندانیان در زندان‌های اروپا اشاره می‌کند و می‌نویسد :« با شیوع ویروس کرونا، زندگی آن‌هایی که در زندان‌ها دوران حبس خود را می‌گذرانند نیز تغییر کرده است و بسیاری‌از کشورهای درگیر کرونا با مشکلات عدیده‌ای در این زمینه مواجه شده‌اند.اروپا از این امر مستثنی نیست علی‌الخصوص که بسیاری از زندان‌های اروپایی ازلحاظ تراکم جمعیت در وضعیت مناسبی قرار ندارند.مقام اول پرتراکم‌ترین زندان‌های اروپا ازآن پایتخت اتحادیه اروپا، بلژیک است. دراین کشور ۱۲۱ زندانی در فضایی که مناسب نگهداری ۱۰۰ زندانی است دوران حبس خود  را می‌گذرانند.پس از بلژیک، ایتالیا و فرانسه پرتراکم‌ترین زندان‌ها را دارند. این دو کشور به ترتیب ۱۱۹ و ۱۱۷ زندانی را در فضای استاندارد برای ۱۰۰ نفر نگهداری می‌کنند.»
هشدارهایی که شنیده نشد 
قبل از شیوع ویروس کرونا، هشدارهای صریحی به کشورهای اروپایی در خصوص تراکم زندانیان و فضای نامناسب زندان‌ها داده شد اما هیچ‌یک‌ از این موارد
 جدی گرفته نشد.نکته مهم‌تر، مربوط به حضور هزاران زندانی سالخورده در زندان‌های اروپاست. کسانی که به لحاظ جسمی ضریب آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به سایر زندانیان دارند و اتفاقا در جریان شیوع موج اول ویروس کرونا نیز اکثر قربانیان کرونا در زندان‌ها را تشکیل دادند. منابع غربی تأکید کرده‌اند که سازمان دیده‌بان حقوق بشر پیش از شیوع ویروس کرونا بارها از وضعیت تراکم بالای جمعیت دربرخی از زندان‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقاد کرده و نسبت به یک فاجعه انسانی هشدار داده است. کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، با توجه به گزارش‌های مختلف سازمان‌های مردم‌نهاد حقوق بشری، اخطار جدی حقوق بشری به برخی از کشورها ازجمله فرانسه داده است.
یورونیوز گزارش خود درخصوص حضور افراد سالمند در زندان‌ها را نیز این‌گونه تکمیل کرده است :«اما اکنون با شیوع این ویروس که می‌تواند جان زندانیان را بگیرد نگرانی‌ها دوچندان شده است. این درحالی‌است که بسیاری از زندانیان  بالای ۶۵ سال سن دارند و ابتلا به ویروس کرونا بیش‌ازسایرین جانشان را به خطر می‌اندازد. بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، لهستان و اسپانیا بیشترین تعداد محکومان بالای ۶۵ سال را دارند.»
 ماجرایی که تنها به کرونا مربوط نیست!
هشدار درخصوص وضعیت زندان‌ها در اروپا  مدت‌هاست به مقامات این قاره ارائه شده است. بااین‌حال مقامات اروپایی تمایلی نسبت به درک این هشدارها و فراتر از آن، برطرف‌کردن دغدغه‌های انسانی دراین‌خصوص ندارند. نقض حقوق بشر به بهانه شیوع کرونا در قاره اروپا تشدید شده است. کار به‌جایی رسید که اخیرا سازمان عفو بین‌الملل نسبت به نقض حقوق شهروندان دربرخی کشورهای اروپایی و در پوشش مقابله با کرونا هشدار داد. این نهاد حقوق بشری می‌گوید؛ چنین مسائلی به‌خصوص در مجارستان و لهستان نگران‌کننده است.برای مقابله با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا تقریبا درتمام کشورهای جهان محدودیت‌های زیادی بر    زندگی اجتماعی شهروندان تحمیل شده است.سازمان عفو بین‌الملل هشدار داده   که این محدودیت‌ها در برخی کشورهای اروپایی به نقض حقوق اساسی شهروندان منجر شده است.براین‌اساس،  گرایش به محدود کردن حقوق شهروندی که از سال گذشته دربرخی کشورها مشاهده می‌شد، در سایه بحران کرونا شتاب گرفته است.
همان‌گونه که مشاهده می‌شود، بحران کرونا به‌تنهایی مولد بحران‌های حقوق بشری در قاره اروپا نبوده است. بسیاری از این بحران‌ها از قبل نیز وجود داشته و درجریان شیوع ویروس کرونا شاهد آشکارترشدن آن بوده‌ایم. 
 تصمیمی که هنوز  اتخاذ نشده است! 
اتخاذ تصمیمی اساسی درخصوص وضعیت زندانیان اروپایی در دوران شیوع کرونا، هنوز مراحل بوروکراتیک و اداری پیچیده خود در کشورهای اروپایی را طی می‌کند. از سوی دیگر، دغدغه‌ای جدی برای اتخاذ یک تصمیم جمعی یا حتی ملی دراین‌خصوص میان اعضای اتحادیه اروپا وجود ندارد. همین‌مسئله سبب شده است تا با شیوع موج  دوم کرونا، بحران در زندان‌های اروپا شدت گیرد. 
متخصصین امور درمانی و بهداشتی در جهان هشدار داده‌اند که  زندانیان، مقامات و کارمندان زندان ها و خانواده های آن‌ها به‌خاطر شیوع بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان به‌شدت در معرض خطر قرار دارند.شبکه آلمانی«دویچه وله» در گزارشی دراین‌خصوص می‌نویسد:«تعداد زندانیان آزادشده دردوران کرونا بسیار کم است. این روند بسیار کند به‌پیش‌می رود.سازمان‌های حقوق بشری هشدار داده‌اند که زندانیان به‌دلیل نبود امکانات به‌ندرت می‌توانند فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت کنند و این کار خطر افزایش ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. علاوه‌براین غالبا تأسیسات کافی بهداشتی و امکانات و مراقبت‌های بهداشتی وجود ندارد.»
نگرانی اصلی اینجاست که با شیوع گسترده‌تر کرونا در کشورهای اروپایی( که شواهد آن از اکنون قابل‌مشاهده است )، باردیگر شاهد وخامت اوضاع زندان‌ها ، حتی نسبت به دور اول شیوع کرونا در این قاره باشیم. این در‌حالی‌است که رهبران اتحادیه اروپا    ترجیح می‌دهند وقت خود را برسر موضوعاتی مانند عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی یا تنظیم مناسبات خود و آمریکا در ناتو صرف کنند. شاید زمانی مقامات اروپایی با«بحران غیرقابل‌کنترل» ناشی از شیوع گسترده کرونا در زندان‌ها مواجه شوند که دیگر جایی برای پشیمانی و اقدام آن‌ها دراین‌خصوص وجود نداشته باشد!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.