چين در‌مقابل واشنگتن تسليم نمي‌شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2731
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰:۰۱ | 326 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش اسپوتنيک

چين در‌مقابل واشنگتن تسليم نمي‌شود

منازعه اقتصادي ايالات متحده آمريکا و چين وارد فاز تازه اي شده است. اقدام دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر وضع تعرفه هاي جديد عليه کالاهاي وارداتي چيني و پاسخ متقابل مقامات پکن نشان مي دهد که بر خلاف القائات بسياري از رسانه هاي غربي، توافقي ميان دو طرف در کار نيست!
چين در‌مقابل واشنگتن تسليم نمي‌شود

منازعه اقتصادي ايالات متحده آمريکا و چين وارد فاز تازه اي شده است. اقدام دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر وضع تعرفه هاي جديد عليه کالاهاي وارداتي چيني و پاسخ متقابل مقامات پکن نشان مي دهد که بر خلاف القائات بسياري از رسانه هاي غربي، توافقي ميان دو طرف در کار نيست! در اين ميان، بسياري از کارشناسان و تحليلگران مسائل اقتصادي، به واشنگتن در خصوص فرجام منازعه تجاري با پکن هشدار داده اند. هشدارهايي که به نظر مي رسد طي دو سال و نيم اخير تمايلي مبني بر شنيدن آنها از سوي کاخ سفيد وجود نداشته است!از سوي ديگر، اقدام اخير دولت ترامپ مبني بر لغو معافيت‌هاي نفتي ايران نيز با واکنش صريح چيني ها مواجه شده است.
اسپوتنيک در خصوص آخرين تحولات صورت گرفته در مناسبات اقتصادي چين و ايالات متحده آمريکا ،خصوصا در خصوص خريد نفت ايران مي نويسد :
” پکن احتمالاً تسليم فشار تحريم‌ها عليه واردات نفت از ايران نخواهد شد چون ايران يک سرمايه‌گذار کليدي در طرح کمربند و جاده چين است و همچنين يک شريک بزرگ تجاري. واردات نفت ايران ۶ درصد از کل واردات نفت خام چين را تشکيل مي‌دهد که باعث مي‌شود اين کشور هفتمين صادرکننده بزرگ نفت به چين باشد. متخصصان چيني معتقد هستند که امنيت انرژي چين به‌خاطر تنوع عرضه چندان تحت تأثير لغو معافيت‌هاي خريد نفت از ايران قرار ندارد. اين مسئله مي‌تواند يک ابزار چانه‌زني جديد در ادامه مذاکرات تجاري با واشنگتن باشد چون هر دو طرف سعي دارند پس از حدود يک سال وضع عوارض تلافي‌جويانه، به يک توافق برسند.”
صورت‌بندي منازعه اقتصادي آمريکا و چين بسيار پيچيده است نبايد فراموش کرد که بسياري از تحليلگران مسائل تجاري و اقتصادي، لقب “بانکدار آمريکا” را به چين داده اند. اگر چين بخواهد از قدرت مانور اقتصادي خود در تقابل با سياست‌هاي حمايت‌گرايانه اقتصادي ترامپ استفاده کند و وارد يک نبرد اقتصادي تمام عيار با وي شود، جايي براي عرض اندام کاخ سفيد در اين منازعه باقي نخواهد ماند. هم اکنون بيش از دو سال از حضور ترامپ در کاخ سفيد سپري شده و وعده “مهار اقتصادي چين” هنوز از سوي وي اجرايي نشده است. انتشار گزارش وزارت بازرگاني چين در اواخر سال ۲۰۱۸ ميلادي مبني بر افزايش ميزان صادرات اين کشور آسيايي پهناور به ايالات متحده ، از يک سو نشان دهنده شکست سياست‌هاي اقتصادي ضد چيني ترامپ و از سوي ديگر، نشان دهنده عدم همراهي تجار و سرمايه گذاران
آمريکايي با رئيس جمهور اين کشور بود. اين روند همچنان ادامه دارد. واقعيت امر اين است که ترامپ قدرت مانور اقتصادي خود را در برابر پکن ، تا حدود زيادي از دست داده است. ترامپ هم اکنون قصد دارد از طريق انعقاد يک توافق تجاري با چين، به افکار عمومي آمريکا اين گونه القا کند که پروسه مهار تجاري پکن از طرق مسالمت آميز و بدون هيچ دردسري پيش مي رود! با اين حال کمتر کسي در ايالات متحده ادعاي ترامپ را در اين خصوص باور خواهد کرد.چيني ها بر خلاف اتحاديه اروپا که منافع سياسي کوتاه مدت خود را فداي مصالح اقتصادي بلندمدت کشورها و شهروندان خود کرده اند، از همان ابتدا وارد فاز “تقابل اقتصادي نقطه به نقطه” با ايالات متحده شد. وضع تعرفه هاي متقابل چيني‌ها بر روي کالاهاي آمريکايي ،
تأثير به سزايي در شکست سياست‌هاي محدود کننده اقتصادي ترامپ در عرصه بين الملل داشته است. بي دليل نبود که بسياري از تئوريسن‌ها و نظريه پردازان اقتصادي در ايالات متحده نسبت به رويکرد رئيس جمهور فعلي اين کشور در برابر پکن معترض بودند. اين اعتراضات از سال ۲۰۱۶ ميلادي تا کنون ادامه داشته است .

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.