ایران نبود،صدام برخی همسایگان را خورده بود/درزمین دشمن بازی نکنیم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27067
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱ | 189 بازدید |
روحانی:

ایران نبود،صدام برخی همسایگان را خورده بود/درزمین دشمن بازی نکنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط ما شرایط عادی نیست، گفت: امروز کشور را در شرایط سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ اداره می‌کنیم.
ایران نبود،صدام برخی همسایگان را خورده بود/درزمین دشمن بازی نکنیم

 حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: دشمنان ما در تبلیغات می‌خواهند ما را از یک نکته غافل کنند و در داخل هم متاسفانه گاهی اوقات به این نکته بی‌توجهی می‌شود. ما کشور را در شرایط سخت‌ترین تحریم‌ اقتصادی تاریخ اداره می‌کنیم. شرایط ما یک شرایط عادی نیست بلکه شرایطی است که دشمنان ما فکر می‌کردند ما ظرف چند ماه قدرت تاب آوری نخواهیم داشت.

روحانی گفت: امروز دو سال و نیم است که در برابر این تحریم، تهدید و فشار اقتصادی تروریستی، دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده‌اند و راه خود را ادامه می‌دهند البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد، در میدان جنگ زخمی شدن و شهادت هم وجود دارد.

وی افزود: آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه فکر کرده بودند با تحریم سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور ما را دچار بحران می‌کنند و این بحران اقتصادی به بحران اجتماعی و امنیتی تبدیل می‌شود، اما در هرسه مرحله ناموفق بودند.

رئیس‌جمهور گفت: در شرایط تحریم زندگی مردم با سختی و فشار توام خواهد بود، مردم این واقعیت را لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت می‌کنند. مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست، اگر آمار رشد اقتصادی دولت با نفت را در سال ۹۳، ۹۴، ۹۵، ۹۶ مقایسه کنیم، ما رشد ۱۴ درصد هم داشتیم و به طور متوسط ۵ درصد رشد اقتصادی با نفت داشتیم. وقتی از رشد اقتصادی با نفت حرف می‌زنیم و نفت تحریم می‌شود، خب رشد اقتصادی منفی می‌شود، بعد برخی موسسات و روزنامه‌ها می‌آیند این سال‌ها را کنار هم قرار می‌دهند و می‌گویند دولت رشد اقتصادی مثبت نداشته است.

روحانی اظهار کرد: این دولت کشور را در شرایط رشد اقتصادی منفی ۷.۴ درصد تحویل گرفته و در سال ۹۷ که این تحریم شدید نبوده، کشور را با رشد متوسط ۵ درصد اداره کرده است.

وی ادامه داد: وقتی رشد اقتصادی بدون نفت را حساب می‌کنیم، علیرغم وجود فشارها و تحریم‌ها، در همین سال ۹۸ رشد بدون نفت ما مثبت بوده است. بنابراین ما کاملا باید توجه کنیم که در زمین دشمن بازی نکنیم، دشمن می‌خواهد به مردم القا کند که من از لحاظ اقتصادی، سیاسی به پیروزی رسیده‌ام و ما در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن دچار شکست شده است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت در بخش اقتصادی همه توان خود را بکار گرفته است تا نقدینگی را کنترل کند، توان خود را بکار گرفته است که با تحریم نفتی شدیدا مقابله کند و بتواند نفت را با چارچوبی که نهایی می‌کند به فروش برساند، دولت می‌خواهد در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارج ایجاد تعادل کند. دولت می‌خواهد برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند، یک سرمایه مطمئن ایجاد کند. یعنی یک سرمایه مطمئن در اختیار آنها باشد که حداقل آن را دولت تضمین کند و حداکثر آن را هم مردم می‌توانند بر مبنای آن تنظیم کنند و جان تازه‌ای به بورس بدهند.

روحانی خاطرنشان کرد: این مجموعه طرحی است که دولت و ستاد اقتصادی دولت در هفته های گذشته درباره آن بحث کرده و به تصویب رسانده و این موضوع را در جلسه سران قوا مطرح کرده و کلیات آن را به تصویب رسانده است و بعد از مراحل نهایی این مصوبه، آئین نامه های اجرایی آن را خواهد نوشت که حتما در زندگی مردم تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: این یک کاری است که هفته‌ها و ماه‌ها دولت و دو قوه دیگر برای آن زحمت کشیدند، اما یک عده که معلوم نیست مبانی‌شان برای دلسرد کردن مردم چیست، می‌گویند دولت یک طرحی دارد که ممکن است زحمتی را در زمینه پرداخت، برای دولت آینده ایجاد کند یعنی دولت می‌خواهد خودش را از فشار خلاص کند و این فشار را به دولت بعدی منتقل کند.

رئیس‌جمهور گفت: این یک حرف دروغ و بی‌اساس است. ما امروز این همه طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم و در طول همین امسال ۱۷ پتروشیمی بزرگ را افتتاح خواهیم کرد، خب ممکن است یک کسی بیاید بگوید این دولت فقط به نفع دولت بعدی کار می‌کند و درآمد آن را اضافه می‌کند و مرتب فازهای پارس جنوبی را تکمیل می‌کند، مرتب در روستاها گاز و آب و برق می‌کشد تا آثار آن برای دولت بعدی باشد؛ این هم یک حرف کودکانه و بچه‌گانه است، اصلا این دولت و دولت بعدی نداریم.

رئیس‌جمهور گفت: ما همه خادم مردم هستیم، هم این دولت و هم دولت بعدی خادم مردم هستند. ما باید کشور را در شدیدترین شرایط تحریم اداره کنیم و با کسی هم شوخی نداریم. آن کسی که به طرح دولت ایراد می گیرد لطفا بگوید که راه حل چیست. با فحاشی که کار درست نمی شود، با ردیف کردن جملات درشت که مشکلی حل نمی شود. ما به مردم عزیزمان قول دادیم که در شرایط تحریم تسلیم نمی شویم و به قولمان هم عمل کردیم. ما به مردم‌مان قول دادیم که آمریکا در طرح شکست ملت در بخش اقتصادی ناموفق خواهد بود و داریم این کار را انجام می دهیم.

وی افزود:حقوق کارگر و کارمند را سر وقت پرداخت کردیم، حقوق بازنشستگان را سر موقع پرداخت کردیم و اوراق و یارانه ها را هم سر موقع پرداخت کردیم. همچنین بسته های حمایتی را نیز سر موقع پرداخت کردیم؛ چگونه سر موقع پرداخت کردیم؟ معلوم می شود که دولت برنامه ریزی و محاسبه کرده و یک روز درباره این پرداخت ها تاخیر نداشته است.

وی همچنین گفت: اینکه یک آدمی بیاید همینطوری یک چیزی بگوید و پشت یک تریبون صحبت کند و یا در یک جریده و روزنامه ای مقاله ای بنویسد [که نمی شود.] ما همه یک ملتیم و در مقابل یک دشمن ایستاده ایم و مقاومت می کنیم. این حرف‌ها یعنی چه؟ ما هر هفته طرح افتتاح می کنیم، کسی می گوید این افتتاح به نفع دولت بعدی می شود؟ چقدر این حرف کودکانه است؟ حتما به نفع دولت بعد می شود و باید بشود. مگر دولت بعدی دولت خارجی است؟ دولت بعدی هم از آن ملت است و این ملت آن را انتخاب می کند.

رییس جمهور تاکید کرد: ما همین هفته در روز پنجشنبه ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی آماده شده با برنامه ریزی مدرن آبیاری را افتتاح می کنیم، فقط یک قلم ۲۳ هزار هکتار است. ما ۲۳ هزار هکتار از زمین های کشاورزی را آماده کردیم و برای این طرح چیزی حدود ۳۷ کیلومتر تونل حفر شده و چیزی حدود ۵۰۰ کیلومتر هم کانال و لوله کشی ایجاد شده است. این یک سرمایه گذاری عظیمی در منطقه غرب کشور و در مناطق مرزی ما است. با اذن مقام معظم رهبری ۸ میلیارد دلار برای آب در منطقه مرزی ما هزینه شده است.

وحانی ادامه داد: ما از سال ۹۳ داریم کار می کنیم و این مصوبات مربوط به سال ۹۳ است. اگر هم بخواهیم اولین قدم را بگوییم مربوط به خیلی قبل‌تر می شود و از سال ۸۲ اولین اقدامات و اولین طرح ها را در شورای امنیت ملی طراحی و تصویب کردیم. سیری از کارهای عظیم انجام گرفته و امروز این طرح ها به افتتاح می رسند.

وی همچنین اظهار داشت علیرغم اینکه برخی می گویند چرا دولت در زمینه مسکن برنامه ریزی نکرده و علیرغم اینکه خود من هم دلم می خواست در مسکن وضع بهتری داشته باشیم، ولی تا پایان این دولت ۲ میلیون واحد مسکونی تحویل داده می شود.

رییس جمهور در ادامه گفت: این آمار را با دولت های قبلی مقایسه کنید، ما یک کار بزرگی را انجام داده ایم. ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی که چیزی نداشت تکمیل کردیم و تحویل دادیم. ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در طرح اقدام ملی تا پایان دولت نهایی می کنیم. ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را در سیل و زلزله سالهای اخیر تکمیل کردیم و تحویل دادیم، این غیر از مواردی است که مرمت شده است.

روحانی تصریح کرد: بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی منطق و کودکانه است. ما این دولت و آن دولت نداریم و همه یکی هستیم، ما کشور را در چارچوب قانون اداره می کنیم، اگر پولی خرج می کنیم در چارچوب بودجه ای است که مجلس تصویب کرده است. سال آینده اگر پولی خرج می کنیم در قالب بودجه است. البته دولت یک تلاش بزرگی کرده برای اینکه طرح های عمرانی اش را بتواند در سال پایانی تحرک فوق العاده ای ببخشد. در طول مدت امسال و تا ماه پنجم ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص داده شده است که کار خیلی بزرگی است. در این شرایط کرونا و سختی ببینید طرح های عمرانی چگونه پیش می رود. برای اینکه به مردم در این شرایط کمک شود طرح کمک ودیعه مسکن تصویب کردیم که در ستاد ملی کرونا با بررسی هایی که شده حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می شوند و این مبلغ برای ودیعه مسکن آنها پرداخت می شود. این کمک بزرگی است به آنهایی که امروز در بحث مستاجری دچار مشکلات هستند.

وی افزود:تمام اقداماتی که ما می کنیم به معنای آن است که دولت جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارهای آمریکا در بخش اقتصادی شکست نخواهد خورد. بله مشکلات برای مردم هست و تلاش می‌کنیم که این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم. همین طرح های اخیری که ما داریم نهایی می کنیم تا ان شالله اجرایی شود این هم کمک به مردم است. مردم می توانند در بازار بورس خرید هایی انجام دهند که برای آینده خود اطمینان بیشتری پیدا کنند.

روحانی ادامه داد: همین ای تی اف که در شهریور ماه سهامش با تخفیف فروخته می شود برای این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه‌گذاری نیست، اما بورس جای سرمایه گذاری است، خرید نفت جای سرمایه گذاری است. ما می خواهیم مردم را از یک طریق مطمئن تشویق به سرمایه گذاری کنیم. نه از یک طریقی که امروز برای آنها فایده داشته باشد و فردا ضرر کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: وحدت، اتحاد و یکپارچگی ما به هم نمی‌خورد و می‌دانیم که از این مشکلات به حول و قوه الهی عبور خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: من دیروز در همین مکان جلسه‌ای با محققین، اساتید، شرکت‌های دانش بنیان، برخی وزرا و معاونین داشتم که در موضوع درمان و واکسن کرونا کار می‌کنند. الحمدالله همه قدم‌های بسیار خوب و موفقی برداشته‌اند و تقریبا ما همپای دنیا کار می‌کنیم. شرکت‌های دانش بنیان که از افتخارات ما هستند و همه نیازمندی‌های ما در زمینه دارو و تجهیزات در مبارزه با کرونا در بخش دارو، تجهیزات پزشکی و بهداشتی از سوی آنها فراهم می‌شود.

وی گفت:  ما ونتیلاتور، دارو، کیت آزمایشگاهی و سی تی اسکن می‌خواستیم و آنها برای ما تهیه کردند. این جزو افتخارات ما است که در این شرایط، بیش از ۸۰۰ مقاله علمی راجع به کرونا در همین مدت اخیر توسط محققین ما ارائه و در مجلات معتبر جهانی چاپ شده است. این اتفاق در زمانی رخ می‌دهد که تلاش شد تا ما را منزوی کنند؛ اما باید بگویم که ما منزوی نمی‌شویم و با فشار عقب نمی‌نشینیم. به رغم فشارها بهترین قدم‌ها را در این راه برداشتیم.

رئیس قوه مجریه افزود: کشورهای همسایه ما حواسشان جمع باشد. مبادا آمریکا از آنها سواستفاده کند و از آنها بخواهد اطلاعیه‌ای بدهند. هر چند این اطلاعیه گمنام بوده و کسی نمی‌داند چه کسی پشت آن است.

روحانی عنوان کرد: هیچ اجلاسیه رسمی برگزار نشده که موافقان و مخالفان در آن صحبت کنند و مشخص شود که کدام کشور همسایه علیه ما حرف زده است. حالا دبیر آن جلسه آمده و نامه‌ای زده که باید ایران تحت تحریم تسلیحاتی بماند و تحریم ما ادامه یابد.

وی تصریح کرد: این موضوع را برادرانه و دوستانه به کشورهای همسایه می‌گویم. البته فقط چند کشور همسایه، چرا که اکثر کشورهای همسایه با ما روابط خوب و صمیمانه‌ای دارند.

رئیس جمهور اظهار داشت: من به چند کشوری جنوبی که بعضا اقداماتی انجام می‌دهند می‌گویم که به خوبی بدانند، قدرت دفاعی و تسلیحاتی ایران به نفع کل منطقه است. ما از سلاح و امکانات خودمان، برای دفاع از خود و مقابله با دشمنان و تجاوز اجانب استفاده می‌کنیم. سلاح و قدرت ما علیه شما نیست. آنهایی که اموال شما را غارت می‌کنند و به شما سلاح می‌فروشند تا همسایگان خود را بمباران و مردم یمن را نابود کنید، به ضرر شما عمل می‌کنند. ما در کنار شما هستیم.

روحانی با اشاره به محکومیت حمله صدام به کویت، ادامه داد: ما به شما نشان دادیم. آن روزی که صدام به کویت حمله کرد، ما اولین کشوری بودیم در این منطقه که این اقدام را محکوم کردیم. کویت جزو همین شورا بود و اعضای شورا هنوز محکوم نکرده بودند که ما ساعت سه بعدازظهر همان صبحی که صدام به کویت حمله کرد، بیانیه رسمی دادیم و آن را محکوم کردیم. در عمل به کویت و مردم این کشور کمک کردیم و در مقام عمل به صدام کمک نکردیم و جنایت نکردیم. ما در مقام عمل نشان دادیم که طرفدار کشورهای همسایه بوده و به دنبال ثبات هستیم.

وی گفت: اگر ما به صدام چراغ سبز نشان داده بودیم، صدام فردای همان روزی که کویت را اشغال کرد، کل عربستان، قطر و امارات را اشغال می‌کرد. کمااینکه صدام در نامه به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته بود که مرز مشترک آبی ما با ایران ۸۰۰ کیلومتر است و این موضوع را صریح نوشت که این کشورها برای ما است و ما آنها را می‌گیریم. مرز مشترک آبی ما با عراق ۱۸ کیلومتر بود و وقتی صدام در آن نامه صحبت از ۸۰۰ کیلومتر کرد، مشخص بود که منظورش چیست. مشخص بود که طرح آنها چه بود.

رئیس قوه مجریه افزود: اگر ما برای ثبات نایستاده بودیم، شما نبودید و صدام همه شما را خورده بود. همانگونه که پیش‌تر هم برادر و حامی شما بودیم، امروز هم حامی شما هستیم. بدانید که آمریکا علیه ایران ناموفق است و بدانید که ایران در برنامه و کاری که انجام می‌دهد، طبق قانون، مقررات و مصالح ملی و منطقه پیروز خواهد بود.

روحانی با اشاره به انفجار در بندر بیروت عنوان کرد: مردم لبنان دچار خسارت عظیم و بزرگی در این ایام شدند. مردم عزیزی در لبنان کشته و زخمی شدند. کابینه لبنان امروز دچار مشکل شده است. الان وقت سواستفاده از حادثه لبنان نیست. امروز روز کمک به مردم لبنان است و همه باید یاری کنیم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ساعت اول کمک خود را آغاز کرد. همان روز اول دو فروند هواپیما ۷۴۷ ارسال شد و در همین روزهای اخیر نیز دو فروند هواپیمای دیگر کمک‌های ارسالی ایران را به لبنان فرستاد و دارو، تجهیزات و مواد مورد نیاز مردم لبنان را فرستادیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان قول دادم که اگر به موردی نیاز دارند، بگویند و ما به آنها کمک می‌کنیم. حتی در بازسازی بندر ما حاضر به کمک هستیم.

روحانی ادامه داد: از سایر کشورها هم می‌خواهیم تا در این شرایط به لبنان کمک کنند. لبنان احتیاج به وحدت، آرامش و یاری دارد و ما مطمئن هستیم که مردم عزیز و بزرگوار لبنان که در حوادث مختلف ایستادگی کردند،  در این حادثه هم موفق خواهند بود و از این روزهای سخت نیز عبور خواهند کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.