این پازل تکمیل نمی‌شود! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26939
  پرینتخانه » بین الملل, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۲۱ | 304 بازدید |

این پازل تکمیل نمی‌شود!

استعفای کابینه لبنان و حسان دیاب نخست‌وزیر این کشور مولد تحلیل‌ها و دغدغه‌های تازه‌ای در فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در بیروت بوده است.
این پازل تکمیل نمی‌شود!

حنیف غفاری
استعفای کابینه لبنان و حسان دیاب نخست‌وزیر این کشور مولد تحلیل‌ها و دغدغه‌های تازه‌ای در فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در بیروت بوده است. دولت ۱۰‌ماهه دیاب پس از فاجعه تلخ انفجار بندر بیروت به کار خود پایان داد تا معادلات داخلی لبنان وارد فاز پیچیده‌تری شود. در یک‌سوی میدان، دشمنان مقاومت ازجمله فالانژهای تروریست و اعضای جریان ۱۴ مارس در میان گود هستند تا بلکه بتوانند به خواسته وقیحانه خود مبنی بر «تسلیم بیروت به صهیونیست‌ها»دست پیدا کنند. عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی ترامپ،نتانیاهو، ماکرون و جانسون در لبنان این بار هم به‌مانند سال‌های گذشته به میدان آمده‌اند تا «خلع سلاح مقاومت»را به‌عنوان اصلی‌ترین پیش‌شرط «سقوط لبنان»کلید بزنند.
‌سمیر جعجع‌ و ‌ سعد الدین حریری‌ و رهبران جریان کتائب در لبنان در حالی دیوانه‌وار از مشاهده صدباره  فیلم انفجار بندر بیروت به شعف آمده‌اند که متوجه آنچه در مقابلشان رخ می‌دهد نیستند!دبیر کل حزب‌الله و حامیان جریان مقاومت، به‌خوبی آگاه‌اند که ‌انفجار بیروت‌ بخشی از پازل دشمنان برای ‌تسخیر لبنان‌ محسوب می‌شود. ازسوی دیگر، سید مقاومت و همراهانش بارها نشان داده‌اند که فراتر از ‌کنترل بازی رقیب‌، قدرت ‌بر هم زدن محاسبات اولیه رقیب‌ را نیز دارا هستند. این قدرت مقاومت، سبب شده است تا نقشه‌های دقیق و راهبردی محاسبه‌شده ازسوی دشمنان، جملگی نقش بر آب شود: از نبرد نظامی در جنگ ۳۳ روزه گرفته تا فتنه‌های داخلی و تحریم‌های غیرقانونی و سخت!دشمنان مقاومت فراموش کرده‌اند که با یک ‌منظومه گفتمانی‌پویا روبه‌رو هستند. این منظومه، هم از جنبه ‌ذاتی‌و هم از جنبه ‌اکتسابی‌ و ‌عملیاتی‌ قدرت بسیاری دارد. منظومه‌ای که ‌کنش هوشمندانه‌ و ‌ واکنش محاسبه‌شده‌ آن هیچ‌گاه در زمره احتمالات پیش‌بینی‌شده از سوی رقبا قرار نگرفته و به‌صورت ناگهانی، دشمن را در ‌نقطه کور‌ متوقف  و زمین‌گیرمی سازد. این بار نیز دشمنان غربی، عبری و عربی مقاومت به‌فرمان ترامپ و نتانیاهو با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند تا ‌سرزمین سروها‌ را به تلی از خاکستر تبدیل کرده و نام ‌مقاومت‌ را از قاموس سیاسی و اجتماعی لبنان حذف کنند. آن‌ها در این راستا نقشه‌ها کشیده‌اند، تاکتیک‌های متنوعی را طراحی کرده‌اند،بر روی بی‌دولتی در بیروت حساب بازکرده‌اند، اعضای جریان ۱۴ مارس را به خیابان‌ها ریخته‌اند و خلاصه هر کاری کرده‌اند تا ‌عروس منطقه‌ را به اسارت ببرند.اما….اما این پازل تکمیل نمی‌شود! جریان مقاومت از مدت‌ها قبل این بازی را رصد کرده و به‌زودی، ‌سید مقاومت‌و همراهانش ‌دشمنان ‌ را به‌سوی نقطه کور دیگری هدایت می‌کنند. فرجام بازی خونین و پرهزینه دشمنان مقاومت مشخص است! ‌شکست مطلق‌ همان سرنوشت محتوم قاتلان هزاران شهید حزب‌الله و جبهه مقاومت خواهد بود. البته این بار هزینه این شکست به‌اندازه‌ای سنگین است که جایی را برای عرض‌اندام صهیونیست‌ها و حامیان غربی و مهره‌های عربی آن‌ها باقی نمی‌گذارد. حزب‌الله با درایت خود و با سکانداری سیدحسن نصرالله، این معادله را حل‌وفصل خواهد کرد. در این حال، مشاهده چهره کسانی که امروز فریاد مستانه ‌سلطه بر لبنان‌ را سر می‌دهند دیدنی خواهد بود. تا آن لحظه، زمان زیادی باقی نمانده است….

نویسنده : حنیف غفاری |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.