پتک سیّد مقاومت بر سر صهیونیست‌ها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26785
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰ | 357 بازدید |
شوک غرب و تل آویو از سخنرانی دبیر کل حزب الله

پتک سیّد مقاومت بر سر صهیونیست‌ها

سخنان اخیر سید حسن نصرالله  دبیر کل حزب الله لبنان ، شوک سختی به مقامات آمریکایی، صهیونیستی و اروپایی وارد ساخته است. محورهای مطرح شده  در این سخنرانی‌ بر پایه منطق ، اعتماد  به نفس و نگاه به آینده و از همه مهم تر، استقلال و حریت لبنان بوده است.
پتک  سیّد مقاومت بر سر صهیونیست‌ها
بخش بین الملل
سخنان اخیر سید حسن نصرالله  دبیر کل حزب الله لبنان ، شوک سختی به مقامات آمریکایی، صهیونیستی و اروپایی وارد ساخته است. محورهای مطرح شده  در این سخنرانی‌ بر پایه منطق ، اعتماد  به نفس و نگاه به آینده و از همه مهم تر، استقلال و حریت لبنان بوده است. این در حالی بود که مقامات آمریکایی و صهیونیستی عملیات تبلیغاتی و رسانه ای گسترده ای را با کمک جریان غربگرا و صهیونیستی در بیروت صورت داده و در صدد انزوای مقاومت و در نهایت، خلع سلاح این جریان پویا، اصل و مردمی بودند. 
 سید مقاومت چه گفت؟
سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود این حادثه را به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و برای زخمی‌های حادثه، طلب شفای عاجل کرد و ابراز امیدواری نمود که هرچه زودتر با همکاری همه لبنانی‌ها، بتوان پیامدهای این حادثه را که در تاریخ معاصر لبنان بی‌سابقه بوده، پشت سر گذاشت.
او گفت: «در برابر این گونه حوادث استثنایی در تاریخ لبنان نیاز به تعامل استثنایی در سطوح روانی، سیاسی و رسانه‌ای وجود دارد». سید حسن نصرالله گفت که آنچه بعد از این حادثه، جلب توجه کرد همبستگی و همکاری جمعی از فراخوان ها‌برای جمع کردن کمک و …  گرفته تا پیام‌های همدردی و همبستگی به رغم همه بحران‌های لبنان بود.
 حزب‌الله در کنار دولت لبنان است 
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که این حزب و همه نیروها و کادر و تجهیزات آن در اختیار دولت است تا این بحران را پشت سر بگذارد. وی اظهار داشت که حزب‌الله آماده است در قضیه اسکان و پناه دادن به خانواده‌های بی‌پناه و تهیه مسکن جایگزین برای آن‌ها مشارکت و همکاری کند.وی افزود: «بر طرح اسکان تأکید می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که هر خانواده‌ای که مسکن خود را از دست داده یا نیازمند ترمیم است یا فعلا به سرپناهی موقت نیاز دارد، ما آماده کمک به این خانواده‌ها هستیم. خوب نیست [برای ما] که خانواده‌ای در خیابان باشد یا این‌که احساس کند باری بر دوش کسی یا نزدیکانش شده است». انفجار بیروت، فاجعه انسانی بزرگی است
سید حسن نصرالله با بیان این‌که فاجعه انفجار بیروت، «فاجعه بسیار بزرگ و خطرناکی» است و نتایج و پیامدهای اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی برای لبنان خواهد داشت.دبیرکل حزب‌الله بابت کمک‌های خارجی به لبنان تشکر کرد و گفت که هیئت‌های زیادی از کشورهای مختلف به این کشور آمده‌اند که مهم‌ترین آن، سفر  امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بود. حزب‌الله به این سفرها و کمک‌ها به دید مثبت نگاه می‌کند؛ به ویژه این‌که اگر این کمک‌ها و سفرها در چارچوب دعوت به اتحاد و همکاری بین گروه‌ها باشد.او از تلاش برخی گروه‌ها و جریان‌ها در داخل و خارج لبنان برای تخریب حزب‌الله و متهم کردن این حزب به دست داشتن در این انفجار انتقاد کرد و گفت که از همان ساعات اولیه وقوع انفجار، برخی نیروهای سیاسی و رسانه‌ها شروع کردند و گفتند که این انفجار مربوط به انبار موشک‌های حزب‌الله است. انفجار بندر بیروت هیچ ارتباطی به حزب‌الله ندارد
سید حسن نصرالله ادامه داد: «این که گفته شود انفجار بیروت ناشی از مخازن تسلیحاتی و انبارهای موشکی حزب‌الله است، نهایت ظلم و جنایت در حق ماست. ما قاطعانه و با جدیت وجود هرگونه موشک یا مواد [منفجره] متعلق به ما در بندر بیروت چه در گذشته و چه در حال حاضر را تکذیب می‌کنیم».
وی ادعای برخی از رسانه‌ها و جریان‌ها مبنی بر این‌که حزب‌الله ،بندر بیروت را مدیریت می‌کرد شدید ا رد کرد و گفت که ما همواره بر این موضع خودمان مبنی بر این‌که در این انفجار دخالتی نداشتیم، تأکید خواهیم کرد.‌سید حسن نصرالله اظهار داشت که موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای شتابزده در مورد این حادثه و فاجعه مبتنی بر تحریف  واقعیت‌ها بوده و بر اساس این قاعده که «دروغ بگو، تا همه باور کنند» است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان به روند سناریوی دروغ‌پراکنی جریان مخالف مقاومت اسلامی در قضیه انفجار اشاره کرد و گفت برخی بعد از این‌که آمریکا از اظهارات ترامپ عقب‌نشینی کرد و عاملیت خارجی در انفجار را رد کرد، خواستند به طریق دیگری حزب‌الله را متهم کنند. آن‌ها گفتند که حزب‌الله مسئول این حادثه است؛ چرا که بندر را اداره می‌کند و همه‌کاره بندر  حزب‌الله است. این هم   دروغی بیش نبود.
سید حسن نصرالله گفت: «ما بندر بیروت را نه مدیریت می‌کنیم و نه سیطره و نظارت بر آن داریم. و اصلا نه می‌دانیم در این بندر چه چیزی وجود دارد. ما بندر حیفا (واقع در فلسطین اشغالی) را بیشتر  از بندر بیروت می‌شناسیم. بندر بیروت مسئولیت ما نیست بلکه مسئولیت حیفا بر عهده ماست؛ چرا که این بندر بخشی از راهبرد دفاع از لبنان است».

 زمان مرهم گذاشتن بر زخم است‌ نه تسویه‌حساب‌های سیاسی
وی اظهار داشت که برخی به دنبال بهره‌برداری سیاسی از حادثه انفجار هستند ولی حزب‌الله مُصر است که این شرایط و لحظات، زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های سیاسی و حزبی نیست. سید حسن نصرالله از مردم لبنان خواست رسانه‌هایی را که اقدام به تحریم و تشویق و سوق دادن به جنگ داخلی در لبنان کرده‌اند، محاکمه کنند.وی در پاسخ به یاوه‌گویی‌های رسانه‌های مخالف و اتهام‌زنی‌ها علیه حزب‌الله نیز گفت: «فعلا وقت تسکین درد و مرهم گذاشتن بر زخم  است [نه نمک پاشیدن]. ما در آینده پاسخ این‌ها را خواهیم داد و اثبات خواهیم کرد که چه کسی در وهم و خیال زندگی می‌کند».

 ضرورت انجام تحقیقات شفاف‌ و منصفانه در قضیه انفجار
دبیرکل حزب‌الله لبنان خواستار انجام تحقیقات شفاف در حادثه پیش‌آمده و محاکمه کسانی شد که در مسئولیت خود کوتاهی کرده‌اند. وی با بیان این‌که امکان مشارکت دادن ارتش در انجام تحقیقات وجود دارد، اظهار داشت که همه حتی ارتش و پارلمان نیز در برابر محاکمه عاملان حادثه انفجار بیروت مسئولیت دارند.او گفت: «حادثه انفجار بندر بیروت، فاجعه‌ای نیست که در باره آن دست به سیاسی‌کاری و فرقه‌گرایی زد و اظهاراتی مبتنی بر وهم و خیال بر زبان آورد. باید حقیقت برملا شود بدون این‌که در این ارتباط از کسی یا گروهی حمایت شود. در غیر این صورت، ما با بحرانی به نام بحران نظام و حتی بحران موجودیتی مواجه خواهیم شد».

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.