ترامپ خواستار گزینه نظامی علیه ایران برای «همین امروز» بود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26716
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱ | 465 بازدید |
مقام سابق وزارت دفاع آمریکا :

ترامپ خواستار گزینه نظامی علیه ایران برای «همین امروز» بود

مشاوران سابق ترامپ از پیش بینی ناپذیری او خبر داده و از جمله به درخواست عجیب او برای گزینه نظامی در برابر ایران طی یک روز سخن گفته‌اند.
ترامپ خواستار گزینه نظامی علیه ایران برای «همین امروز» بود

به نقل از سی ان ان، در میانه تنش روبه فزاینده آمریکا با ایران و کره شمالی، مشاوران «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا نسبت ارائه گزینه نظامی به ترامپ تردید دارند.

دلیل این تردید احتمال وارد کردن آمریکا به یک جنگ از سوی ترامپ عنوان شده است.

این خبر را چندتن از مقامات رسمی دولت آمریکا که نامشان اعلام نشده، گفته‌اند و از تردید زیاد مشاوران ترامپ دربرابر پیش بینی ناپذیری او سخن گفته‌اند.

در این ارتباط از جمله از قول «جوزف یون»، نماینده سابق ترامپ در امور کره شمالی گفته شده است: خیلی باید موظب بود چه کسی گزینه‌ای را به ترامپ ارائه داد و ما باید خیلی محتاط باشیم، چون هر گزینه‌ای را که به او ارائه دهیم، ممکن است بکار گرفته شود.

به گفته یون: قبلاً فکر می‌کردیم فقط کیم جونگ اون غیر قابل پیش‌بینی است، حالا غیر قابل پیش‌بینی تر ترامپ است.

همچنین «میک مالروی» مقام سابق پنتاگون در امور خاورمیانه در ارتباط با پیش بینی ناپذیری ترامپ گفته است: در اوج تشدید تنش با ایران در سال ۲۰۱۹ همه چیز غیر قابل پیش بینی بود و کسی نمی‌دانست ترامپ چه واکنشی در برابر ایران خواهد داشت، ممکن بود ترامپ تصمیمی بگیرد که باعث تشدید درگیری شود و این تشدید می‌توانست به جنگ ختم شود.

در ادامه گزارش گفته شده: پیشتر در سال ۲۰۱۸، وقتی مقامات پنتاگون پیامی را از یک مقام ارشد شورای امنیت ملی آمریکا دریافت کردند، همگی شوکه شدند، به آنها گفته شده بود که گزینه نظامی علیه ایران از سوی رئیس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است. شورای امنیت ملی آمریکا به پنتاگون گفته بود که ترامپ می‌خواهد بداند که چگونه و کی آمریکا می‌تواند پاسخ نظامی در برابر ایران داشته باشد!

یک مقام سابق وزارت دفاع آمریکا در این ارتباط گفت: شورای امنیت ملی به ما گفت که ما باید گزینه نظامی علیه ایران را امروز و همین امروز در اختیار داشته باشیم.

برای این مقام سابق پنتاگون، درخواست شورای امنیت ملی برای گزینه نظامی در برابر ایران به مانند یک شوخی و غیرقابل باور عنوان شده است که امکان عملیاتی کردن آن نبود و غیرمعقولانه به نظر می‌رسید.

در ادامه این گزارش مجموعه‌ای از بن بست‌ها و سیاست‌های ترامپ در منطقه و بویژه در برابر ایران نیز مورد بررسی و اشاره قرار گرفته که در همه آن‌ها به پیش بینی ناپذیری ترامپ اشاره شده است.

پیشتر نیز بسیاری از کارشناسان آمریکایی با نقد سیاست خارجی ترامپ در برابر ایران از شکست و بن بست در این سیاست‌ها خبر داده بودند.

از سوی دیگر انتشار این گزارش همزمان با استعفای «برایان هوک»، مسئول پرونده ایران در وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته که به اعتقاد بسیاری این استعفا با هدف آن است تا مسئولیت شکست سیاست ترامپ در برابر ایران به دوش هوک انداخته شود.

خبر استعفای هوک که کمتر از سه ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا صورت گرفته، وزیر خارجه این کشور نیز تائید کرده و به زودی جانشین احتمالی او معرفی خواهد شد.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.