سکوت غرب،در برابر‌ جنايات بن سلمان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2651
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۴۵ | 744 بازدید |
تحليل‌رسالت‌از‌گزارش اشپيگل

سکوت غرب،در برابر‌ جنايات بن سلمان

جنايات آل سعود روز به روز در داخل عربستان و سرتاسر منطقه بيشتر مي شود، جناياتي که نمي توان نقش کشورهاي غربي را در ايجاد و استمرار آنها ناديده انگاشت.
سکوت غرب،در برابر‌ جنايات بن سلمان

جنايات آل سعود روز به روز در داخل عربستان و سرتاسر منطقه بيشتر مي شود، جناياتي که نمي توان نقش کشورهاي غربي را در ايجاد و استمرار آنها ناديده انگاشت. اگرچه بسياري از رسانه هاي غربي نسبت به اين موضوع اذعان و باور دارند، اما سخني از نقش دولتمردان خود در تشديد جنايات سعودي‌ها به ميان نمي آورند. به صورت مشخص، کشورهاي آلمان، انگليس، فرانسه و ايالات متحده آمريکا اصلي ترين حاميان جنايات آل سعود هستند.
هفته نامه آلماني اشپيگل اخيرا مطلبي را در خصوص جنايات سعودي‌ها و اعدام‌هاي اخير در عربستان منتشر کرده است. در بخشي از اين مطلب آمده است :
“حاکماني که در عربستان سعودي حضور دارند‌ مي خواهند يک تصوير مدرن را از خود به نمايش بگذارند اما در عين حال به صورت وحشيانه و بي رحمانه انسان ها را اعدام مي کنند. اين گونه اقدامات براي “محمد بن سلمان”، وليعهد شاه سعودي يک تناقض نبوده بلکه ابزاري براي قدرت طلبي است.”
اشپيگل در ادامه، به زندگي يکي از شهداي شيعه ( که توسط آل سعود به شهادت رسيده است ) اشاره کرده است. اين شهيد سعودي ” عباس الحسن” نام دارد. اشپيگل در خصوص زندگي وي مي نويسد :
“وي که از کارآفرينان موفق در اين کشور بود حدود ۲ هفته قبل از مرگش در زندان امنيتي الحر در رياض با همسر و فرزندانش ملاقات کرد. او تا زمان دستگيري اش در حدود شش سال پيش زندگي بسيار خوبي داشت و در شهر ساحلي جده به عنوان مدير منطقه‌اي بخش فني عرب بانک کار مي کرد. در ضمن وي به عنوان مهندس الکترونيک، يک شرکت واردات و صادرات کوچک را اداره مي کرد.”
او حدود دو هفته قبل از شهادتش با خانواده خود ديدار کرده بود. سوال اصلي اينجاست که چرا کشورهاي غربي اقدامي در برابر جنايات متعدد سعودي‌ها و ملک سلمان و فرزند متوحش وي صورت نمي دهند؟
از زمان تشکيل اتحاديه اروپا و در فواصل زماني سال‌هاي ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ ميلادي، غرب شدت حمايت خود را از گروه‌هاي وهابي ساکن اروپا در مقابل تفکر اسلام سياسي و اسلام واقعي و پويا قوت بخشيد. حتي بسياري از کتاب‌هاي تفاسير علماي وهابي در اروپا به چاپ مي رسيد. کار به جايي رسيد که حتي سرويس‌هاي امنيتي غرب در کشورهايي مانند آلمان و فرانسه و انگليس کم‌ترين اعتراضي نسبت به ترويج وهابيت در ميادين اصلي شهرها نداشته و بالعکس، افرادي که تفکرات مبتني بر اسلام شيعي و سياسي را ترويج مي کردند به بدترين نحو ممکن و با استناد به بهانه هايي واهي مورد آزار و اذيت قرار مي دادند.
در اين معادله، عربستان سعودي نقش مهمي بر عهده داشت. سعودي ها
از يک سو دلارهاي نفتي خود را صرف خريد انواع اسلحه و محصولات نظامي از غرب کرده و از سوي ديگر، با صدور تفکرات وهابي و افرادي که بتوانند اين تفکر را تبليغ کنند به داخل اروپا، دست به يارگيري نسبتا گسترده در ميان مسلمانان کشورهاي مختلف اروپايي زدند. جامعه؛ هدف وهابيون و سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي غرب مسلمانان اروپا بود.
آنها در صدد بودند تا مسلمانان به سوي اسلام راستين گرايش پيدا نکرده و نماينده اسلام واقعي (اسلامي که جذب کننده هر فرد
آزاده اي در جهان است) در داخل خاک اروپا نباشند. اين چهره خشن و غير منطقي تنها در کالبد وهابيت و پيروان اين تفکر تبلور و تجسم پيدا مي کرد.در هر حال، اروپائيان و آمريکا هزينه حمايت‌هاي خود را از جنايات آل سعود پرداخت خواهند کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.