يک ماه تمرين براي آسماني شدن | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2646
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۰۱ | 637 بازدید |
استقبال از ماه مبارک رمضان

يک ماه تمرين براي آسماني شدن

جواد سعيد تهراني بخش اول همه ايام به خدا تعلق دارد. هر کس در هر لحظه و دقيقه‌اي که دلش ياد خدا کند مي‌تواند با خدا ارتباط برقرار کند و به خاطر لغزش‌ها و کاهلي در بندگي درخواست بخشش از درياي کرم خداوندي داشته‌باشد. اين يک ارتباط شخصي است. خداوند با نداي “ادعوني استجب لکم” […]

يک ماه تمرين براي آسماني شدن

جواد سعيد تهراني
بخش اول
همه ايام به خدا تعلق دارد. هر کس در هر لحظه و دقيقه‌اي که دلش ياد خدا کند مي‌تواند با خدا ارتباط برقرار کند و به خاطر لغزش‌ها و کاهلي در بندگي درخواست بخشش از درياي کرم خداوندي داشته‌باشد. اين يک ارتباط شخصي است. خداوند با نداي “ادعوني استجب لکم” مرا بخوانيد شما را مي‌پذيرم، همواره در انتظار لبيک بندگانش است.
اما ماه رمضان حال و هواي ديگري دارد. يک فرصت استثنايي است که خداوند مهربان به‌منظور هدايت انسان به بزرگراه رستگاري ايجاد كرده است. پيام‌هاي محبت‌آميز پروردگار مهربان توسط فرشتگان رحمت به تشنگان محبت القاء مي‌شود.
پيام‌هاي الهي براي مخاطبان در همه‌ سطوح، عاشقانه است. همه جا صحبت از عفو عمومي است. صحبت از پذيرش اعمال، پذيرش توبه، پاداش فراوان و برآورده شدن حاجات است. در مساجد و تکايا و محافل، زمزمه‌ مناجات و صوت دلنشين قرآن و آواي روح‌بخش دعاها دل و جان انسان را صفا مي‌بخشد.
در ماه مبارک رمضان سفره‌ اکرام الهي از غنا برخوردار است. آن‌سان که عطش روحي همه‌ انسان‌ها را با همه‌ تنوعي که در نياز‌هاي معنوي و گرايش‌هاي ملکوتي دارند برطرف مي‌نمايد. عاشقان خدا‌در اين ماه برنامه‌هاي روزانه را به نحوي تنظيم مي‌نمايند تا از فيوضات و برکات ساري و جاري در لحظه لحظه‌هاي اين ماه برخور دار شوند.
احساسات و تمايلات عالي و استعدادهاي دروني انسان در اين ماه ،جنب و جوش و بروز و ظهور خاصي دارد و شايد همين شور و هيجان است که به آدمي نشاط و شادماني ويژه مي‌بخشد. در اين ماه، شب و روز و ماه و خورشيد، حتي کوه و دشت و چمن، حيوان و نبات، پيامي بزرگ‌تر از هميشه براي انسان‌ها دارند. همه چيز رنگ آيت الهي دارد. همه‌ پديده‌ها انسان را به ياد خدا، خالقيت حاکميت، رحمانيت و رحيميت او مي‌اندازد.
به دريا بنگرم دريا تو وينم
به صحرا بنگرم صحرا تو وينم
به هرچه بنگرم کوه و در و دشت
نشان از روي زيباي تو وينم
از پيامبر اسلام(ص) نقل شده که فرموده‌اند: “اگر بنده از آنچه در ماه رمضان برايش مقدر شده آگاه بود، دوست داشت تمام ايام سال ماه رمضان باشد”.
و نيز پيامبر اسلام فرموده اند: “الحمد لله الذي اکرمنا بک ايها الشهرالمبارک” خدا را سپاس اي ماه مبارک، که ما را به خاطر تو گرامي داشت.
آري، ماه رمضان براي همه‌ انسان‌ها فرصت پاک شدن و تمرين براي پاک ماندن است. عارف‌ترين انسان‌ها، بهشت خلوت انس با محبوب را در لحظه لحظه‌هاي اين ماه مي‌جويند و گناه‌کار‌ترين مردم بيشترين اميد را به عفو و بخشش الهي دارند.
خداوند مهربان براي ماه مبارک رمضان ظرفيت عظيمي قرارداده و اين ظرفيت تا آنجا عمق دارد که خداوند از همه‌ بندگانش دعوت كرده تا از اين ضيافت حداکثر بهره‌مندي را به دست آورند.
چه زيبا است پيروان نبي مکرم اسلام(ص) ، اين فرصت طلايي را براي خود‌سازي پاس دارند.

نویسنده : جواد سعيد تهراني |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.