به‌جای مقابله با کرونا کنار آمدند! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26090
  پرینتخانه » اجتماعی, اسلایدر تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰ | 305 بازدید |
«رسالت» از شیب صعودی آمار مبتلایان کووید 19 در شهرها و روستاها گزارش می‌دهد؛

به‌جای مقابله با کرونا کنار آمدند!

وضعیت وخیم است و حالِ 26 استان خوب نیست. نمودار کرونا هم نشانی از سربه‌زیری و فرو کاستن آمارها ندارد. ۲۳۵ بیمار در طول یك روزجان خود را ازدست‌داده‌اند و شمار قربانیان از مرز 16 هزار تن گذشته است؛ هرچند این وخامت چندان دور از انتظار نبود و تقریبا می‌شد حدس زد که حاصلِ تصمیمات شتاب‌زده همین است.
به‌جای مقابله با کرونا کنار آمدند!

گروه اجتماعی
وضعیت وخیم است و حالِ ۲۶ استان خوب نیست. نمودار کرونا هم نشانی از سربه‌زیری و فرو کاستن آمارها ندارد. ۲۳۵ بیمار در طول یك روزجان خود را ازدست‌داده‌اند و شمار قربانیان از مرز ۱۶ هزار تن گذشته است؛ هرچند این وخامت چندان دور از انتظار نبود و تقریبا می‌شد حدس زد که حاصلِ تصمیمات شتاب‌زده همین است. ستاد ملی مقابله با کرونا هم تابه‌حال نشان داده که می‌خواهد جامعه را به سمت کنار آمدن با شرایط ویروسی سوق دهد و مردم را به سلاح رعایت بهداشت فردی و جمعی  مجهز کند و در یک‌کلام، به دنبال اعمال محدودیت‌های جدی‌تر و سختگیرانه‌تر نیست! اما اگر دیرتر دست‌به‌کار شود و تیر برنامه‌ها و اقدامات بعدی‌اش به خطا برود، آب از سر می‌گذرد و آن‌وقت است که اتخاذ هر تصمیم و اقدام عاجلی پاسخگوی بحران احتمالی نخواهد بود. 
   روستاها بیشتر در معرض خطرند
وقتی واژه بحران را به‌کار می‌بریم، یعنی اوضاع به‌غایت درهم‌تنیده و آشفته است. مصداق بارزش ۶۰۰ بیمارجدید است که روزانه در بیمارستان‌های تهران بستری می‌‌شوند، یا تعداد مبتلایان به کرونا در مشهد که ۳۰۰ درصد رشد یافته و شمار مجموع جان‌باختگان کرونا در استان کرمان که تا ششم مردادماه به ۴۰۰ نفر رسیده و یا در بابل به ازای هر بیمار مبتلابه کرونا، دو نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند. 
حال‌وروز سایر شهرها و مراکز استان‌ها هم چنگی به دل نمی‌زند، حتی شرایط در روستاها هم پیچیده و دشوار است، چراکه شاخص نسبت تعداد روستاهای دارای آب‌لوله‌کشی به تعداد روستاهای دارای سکنه دائمی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و دسترسی به آب را برای شست‌وشو و مقابله با این ویروس کاهش می‌دهد. طبق آمارها در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ روستا با جمعیتی بالغ‌بر ۱/۱ میلیون نفر فاقد آب هستند و ۶۰۰۰ روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شوند. اما سوای این مسئله، باید به دو نکته اشاره کرد، اول کمبود شدید و بعضا نبود اقلام مختلف بهداشتی ازجمله ماسک، دستکش و نیز مواد ضدعفونی‌کننده که گریبان روستائیان را گرفته است و اگر این اقلام کمیاب هم نباشد، آن‌قدر گران است که قادر به خریداری‌اش نیستند و دوم، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس است، این گزارش حکایت از آن دارد که بخش قابل‌توجهی از خانواده‌هایی که خودشان و یا اقوام آن‌ها در نواحی روستایی خانه داشته‌اند، برای دوری از گزند ویروس، به‌صورت موقت در نواحی روستایی سکنی گزیده‌اند و روستائیان بومی به‌تدریج با آگاهی از پیامد این سفرها، از ورود افراد غیربومی جلوگیری کرده‌اند، اما کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در این مناطق باعث شده همچنان جمعیت‌ روستایی بیشتر در معرض خطر باشند. مدیریت پیشگیری، هشدار و درمان بیماری مزبور برحسب مناطق جغرافیایی و نقاط شهری و روستایی با توجه به عوامل مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، زیرساخت‌ها، اقلیم و جغرافیا و مؤلفه‌های تهدیدکننده شیوع بیماری نیازمند الگوها و سیستم‌های متفاوتی است. در این میان دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و درمان ازجمله بیمارستان برای آزمایش بیماری یا درمان آن‌یکی از مؤلفه‌هایی است که آرامش و اطمینان را به مردم می‌دهد که در صورت نیاز، دسترسی به این خدمات وجود دارد. در شرایط فعلی کشور، بیمارستان‌های تعیین‌شده برای بیماری کرونا در مناطق شهری است و دسترسی روستائیان به این مراکز با توجه به بعد مسافت، هزینه رفت‌و‌آمد و هزینه اقامت در شهر ممکن است سخت و دشوار و چه‌بسا مانعی برای حضور بیماران برای پیشگیری و درمان باشد که خود تهدیدی برای شیوع بیشتر بیماری است.
روزانه ۶۰۰  بیمار  کرونایی در پایتخت بستری می‌شوند
حال بیایید ذهن‌مان را از روستاها برسانیم به تهران که وضعیت اش را بسیار بد  توصیف کرده‌اند. سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته، برای نخستین بار اعلام کرد، این شهر بعد از خیز اول بیماری در وضعیت قرمز قرارگرفته و ابراز امیدواری نمود که اعمال محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌ها جدی‌تر تلقی شود. علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، شرایط این شهر را سخت و شکننده عنوان کرده و ورود ۶۸۴ بیمار جدید تنها در ۲۴ ساعت به بیمارستان‌های تهران را عدد قابل‌توجهی دانسته است که می‌تواند بر تاب‌آوری نیروی انسانی و ظرفیت‌های درمانی تأثیرگذار باشد. زالی از بستری ۱۲۴ بیمار کرونایی در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های پایتخت خبر داده و گفته است: سهم بیماران جدیدی که در بخش‌های ویژه بستری شدند بالغ‌بر ۱۷ درصد است، به این معنی که ۱۷ درصدبیماران کرونایی باحال عمومی وخیم در بخش‌های ویژه تحت درمان هستند. معدل بیماران مبتلابه ویروس کووید ۱۹که به بخش‌های سرپایی حوزه بهداشت و درمان مراجعه کرده‌اند نیز به ۶.۲  درصد می‌رسد. مجموعا ۹ درصد بیمارانی که به‌صورت سرپایی به بخش‌های بهداشت و درمان بیمارستان‌های تهران مراجعه می‌کنند نیاز به بستری شدن دارند. 
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، این شهر را منبع پخش بیماری در کل کشور دانسته، شهری که روزانه و به‌طور میانگین ۶۰۰ نفربر اثر ابتلا بستری می‌شوند. شهری که در آن ویروس کرونا به سایر نقاط کشور مخصوصا شهرستان‌های اطراف چرخش زیادی دارد و دورکاری یک‌سوم کارمندان استان تهران نمی‌تواند به خاتمه این وضعیت بغرنج بینجامد، چراکه فقط کارمندان دولتی در تهران رفت‌وآمد نمی‌‌کنند و دستفروش‌ها، نظافتچی‌ها، کارگران ساختمانی و خدماتی، مشاغل خانگی و غیررسمی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری و ده‌ها شغل دیگر هم هستند و باید تصمیمات اثربخش‌تری اتخاذ کرد. به تعبیر حریرچی، کرونا آینه عمل ماست و هر رفتار نامناسب بهداشتی پنج الی هفت روز بعد خودش را در حوزه سرپایی، دو الی سه هفته بعد در بستری و چهار الی ۶ هفته بعد در مرگ‌ومیر نشان می‌دهد. 
به گفته «ناهید خداکرمی»،رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، در هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به كنترل ویروس نشدیم. ما در كشور هم هنوز نتوانسته‌ایم مطابق دیگر كشورهای جهان این بیماری را كنترل كنیم. در اواسط اردیبهشت‌ماه ۹ مرگ در تهران رخ‌داده، ولی در چهارم و پنجم مردادماه در بهشت‌زهرا ۲۳۴ نفر به دلیل کرونا دفن شده‌اند و این نشان‌دهنده سطح ابتلای رو به افزایش است. اما این فقط تهران نیست که ویروس کرونا مدام برایش شاخ‌وشانه می‌کشد. حالا همه‌جا خطرناک است و احتمالِ مبتلا شدن به کرونا بالاست و هیچ‌کسی نمی‌‌تواند در آن ادعای مصونیت کند. 
 مشهد در شرایط حاد به سر می‌برد
هشدارهای برخی از مقامات بهداشتی نسبت به گسترش مجدد ابتلا به کرونا در شرایطی ادامه دارد که تعداد مبتلایان بستری‌شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هرروز رو به افزایش است و بیمارستان‌های عمده این شهر به‌صورت ۱۰۰درصد به بیماران کرونایی اختصاص‌یافته‌اند. محمدحسین بحرینی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خراسان رضوی گفته است: «تمام بخش‌های بیمارستان ۶۱۰ تختخوابی امام رضا (ع) و  بیمارستان شریعتی مشهد با ظرفیت کامل به بیماران کرونایی اختصاص پیداکرده اما اگر آمار مبتلایان روند افزایشی خود را همچنان ادامه دهد به‌ناچار باید  یک بیمارستان دیگر را برای این منظور اختصاص دهیم.» هم‌اکنون تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان رضوی ۳۰۰ درصد رشد یافته است. ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی۲۰ درصد از بستری‌شدگان مراکز درمانی زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد را «غیربومی» عنوان کرده و از دیگر هموطنان خواسته برای حفظ سلامت خود و دیگران از سفر به این شهر جدا  خودداری کنند.
در همین‌باره حسن جعفری معاون استاندار خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرده: مهم‌ترین عامل افزایش ۳۰۰ درصدی موارد ابتلا و بستری بیماران کرونایی در خراسان رضوی عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی فردی و اجتماعی از سوی شهروندان است. از سوی دیگر اطمینان کاذب نیز عامل مهم دیگری است که سبب شده افراد به این ویروس مبتلا شوند.
  دو برابر شدن سرعت انتقال ویروس کرونا در مازندران 
سرعت انتقال ویروس کرونا در مازندران طی روزهای اخیر رو به افزایش رفته و از حدود هفت‌دهم در اوایل تیرماه جاری هم‌اکنون به ۱/۴ رسیده و سرعت انتقال در شهرهای دارای وضعیت قرمز به حدود ۲ نفر رسیده، به این معنا که هر فرد مبتلابه کرونا می‌تواند ۲ نفر را به این ویروس مبتلا کند. 
میزان بستری بیماران در شهرهای مختلف استان همچنان در حال افزایش است و موسوی تأکید کرده،۱۷ شهر مازندران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و با این روند ممکن است در روزهای آینده ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران وجود نداشته باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان، سفر در ایام تعطیل را از علت‌های مهم وضعیت این روزهای استان دانسته و تصریح کرده: اگر این مسئله ادامه داشته باشد، نمی‌توانیم کرونا را در مازندران کنترل کنیم و برای فصل پاییز و زمستان که شیوع آنفلوآنزا و کرونا به‌صورت توأمان بروز خواهند کرد، خطرات جدی‌تری ایجاد می‌شود.
بستری ۲۰ درصد بیماران کرونایی گلستان در «ICU» 
وضعیت گلستان هم روبه‌راه نیست و عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی  این استان نسبت به کمبود تخت‌های بیمارستانی ابراز نگرانی کرده و گفته است: شرق استان یک‌میلیون جمعیت دارد و کل تخت‌های موجود در این منطقه کمتر از هزار و ۵۰۰ تخت است، بنابراین تخت‌های بیمارستانی بیش از این کشش بستری بیماران را ندارند. در بیمارستان پنج آذر گرگان بین ۷۰ الی ۸۰ بیمار بستری بوده و روند و ترخیص با پذیرش یکی شده و در بیمارستان صیاد تا ۹۵ بیمار هم رسیده و ۲۰ درصد بیماران کرونایی گلستان در «ICU» بستری هستند.
 استان فارس ۱۰ درصد مبتلایان به ویروس را به خود اختصاص داده است
آژیر خطر کرونا در فارس از مدت‌ها پیش به صدا درآمده و بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استان فارس۱۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا و ۲.۵ درصد فوت‌شدگان این بیماری را به خود اختصاص داده است. مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم با اشاره به روند رو به افزایش آمار مبتلایان بیماری کرونا  در فارس، نسبت به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های استان، هشدار داده و  با گلایه از بی‌توجهی بسیاری از مردم استان به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و کاهش حساسیت جامعه نسبت به شیوع ویروس، از مواجهه با موج فزاینده مبتلایان کرونا و نیاز به بستری آن‌ها خبر داده است. 
   آذربایجان شرقی روی نوار قرمز
اظهارات اخیر سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی برقرار گرفتن آذربایجان‌شرقی به همراه تعدادی دیگر از استان‌های کشور در وضعیت قرمز، بار دیگر زنگ خطر موج جدید شیوع این ویروس مرگبار را به صدا درآورده است. عدم رعایت اصول بهداشتی و بی‌توجهی به فاصله‌گذاری اجتماعی و حضور در اماکن شلوغ و پرتردد موجب شده، روند شیوع کرونا در این استان، شتاب گیرد. محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تکمیل ۷۵ الی ۸۰ درصد از ظرفیت تخت‌های کرونایی در آذربایجان شرقی که در مرحله اول برای بیماران کرونایی در نظر گرفته‌شده بود، خبر داده و بیان کرده است: حدود ۸۰۳ بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های استان بستری بوده و از این تعداد حدود ۱۲۰ نفر بدحال و زیر دستگاه ونتیلاتور هستند.
  اردبیل در حال ثبت رکوردهای تازه
وضعیت استان اردبیل با توجه به شیب تند شیوع و ابتلای مردم به بیماری کرونا مطلوب نیست و چنانچه این روند افزایشی مبتلایان، فوتی‌ها و بستری‌های بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه به همین شکل و با سیر صعودی ادامه یابد، ظرفیت درمانی استان و توان مدافعان سلامت، پزشکان و پرستاران، پاسخگوی شرایط و وضعیت بحرانی نخواهد بود. شهرام حبیب زاده، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از بستری ۶۹ بیمار جدید به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا در طول ۲۴ ساعت  در استان اردبیل خبر داده که از این تعداد، ۵۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری هستند و ۶۵ مورد ترخیص و  پنج مورد فوتی طی ۲۴ ساعت  در مراکز درمانی استان ثبت‌شده است.
 کمبود تخت ICU ویژه بیماران کرونایی در اصفهان
میزان ترخیص از بیمارستان‌های اصفهان در مقایسه با بستری‌های جدید روزانه، کاهش‌یافته و میزان بیماران بدحال و بستری‌شده در بخش مراقبت‌های ویژه افزایش‌یافته است و در حال حاضر بیماران مدت زیادی را در اورژانس معطل می‌شوند تا بتوانند پذیرش شوند چراکه تخت‌ها پرشده   و مطابق برآوردها در شهر اصفهان نیاز به حداقل ۵۰۰ تخت ICU است. 
در ایلام، هرمزگان، البرز، کرمان، خراسان شمالی، سمنان و لرستان هم وضعیت قرمز است. تمامی تخت‌های ICU در هرمزگان پر است و مجموع جان‌باختگان کرونا در استان کرمان تا ششم مردادماه به ۴۰۰ نفر رسیده است! 
  مشکل کار کجاست؟
حال پرسش این است که چه باید کرد و انجام کدام اقدامات می‌تواند از میزان مبتلایان و قربانیان بکاهد؟ برخی از صاحب‌نظران در پاسخ به این پرسش، نسخه مهار و کنترل ویروس را در اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمدی و شغلی در کنار رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها می‌دانند.
دکتر پرویز وحدانی، متخصص بیماری‌های عفونی در تبیین اشکالات ستادملی مبارزه با کرونا و ارائه راهکارها به‌منظور مواجهه درست با این مسئله، دیدگاه خود را در گفت‌وگو با «رسالت» ارائه کرده است. 
«مسئولین وزارت بهداشت تمام بضاعت خود را بر کفه اخلاص گذاشته و تلاش کرده‌اند، منتها این بدان مفهوم نیست که همه بضاعت کشور همین است بلکه پالس‌های اشتباهی به شکل متناقض از سوی مسئولین ارشد وزارت بهداشت و برخی افراد رسانه‌ای در مواجهه با کرونا به جامعه داده‌شده و این امر موجب غفلت‌های ساده‌انگارانه‌ای شده  که وزیر بهداشت در نامه‌  خود به رهبر معظم انقلاب به آن اشاره‌کرده است‌. اکنون بیش‌ازپیش نیازمند ارائه راهکار و مشورت و خرد جمعی هستیم و بحران به حدی جدی است که تنها و تنها شخص رئیس‌جمهور می‌تواند مدیریت مسئله را بر عهده بگیرد و باید تمام دستگاه‌های حاکمیتی از دولت تا مجلس و قوه قضائیه و نیروهای نظامی و …دست‌به‌دست هم بدهند تا با تمرکز بر اصل وحدت فرماندهی مشکلات این ویروس منحوس به حداقل برسد و از آن عبور کنیم. اما اهم مشکلات حاضر عبارت‌اند از:
۱- انسجام در وحدت فرماندهی 
۲- تمرکز بر اصل بدبینی به‌عنوان زیربنای مدیریت بحران و ملاحظه  تمام جزئیات
۳- عدم ثبات اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه که قدرت مانور دولت را کم کرده‌اند.
۴- فرسودگی کادر درمان و عدم تشویق مناسب آن‌ها 
۵- پراکندگی فعالیت‌های رسانه‌ای و تناقض صداهای عمومی
  ارائه راهکار به‌منظور مواجهه با کرونا
۱- تقویت ستاد ملی کرونا و توجه بیشتر به آرای منتقدان
۲- اطمینان به مردم در مورد کالاهای اساسی و ثبات قیمت‌ها و توجه ویژه دولت بر تأمین کالاهای اساسی در یک سال آینده
۳- صدور آرای وحدت رویه در مورد مستأجران در بخش‌های اقتصادی و مسکونی
۴- مدیریت منابع و شیفت درآمدها در امور شهری و رویکرد انقباضی در اداره کشور
۵- توجه ویژه به اقشار کم‌درآمد در توزیع وسایل بهداشتی با کمک گرفتن از سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان بسیج کشور
۶- وحدت رویه در رسانه‌های رسمی و مجازی با ایجاد نشست مشترک و بیان مشکلات و دردها 
۷-افزایش استفاده از پتانسیل‌های داخلی تولید و سیاست‌گذاری واردات مواد اولیه در تولید دارو و تجهیزات پزشکی برحسب تعهد دوجانبه انجمن‌های تولید و دولت 
۸- برخورد سخت با سوءاستفاده‌های مالی احتمالی درزمینه واردات بی‌رویه و بی‌جهت کالاهای مرتبط با کرونا
۹- کارگروه ویژه‌  تقویت روحی و معنوی و مالی کادر درمان با تخصیص اعتبارات لازم
در حال حاضر با شیوع گسترده کرونا، قرنطینه کمکی به کنترل و مهار ویروس نمی‌کند، کرونا اکنون درون خانه‌های بسیاری از ما آمده و خطر ابتلای دوباره مطرح است، اما پرسش این است که دولت چه‌کارهایی می‌توانست انجام بدهد که نداد و یا دیرتر انجام داد: 
۱- در حالی وزیر بهداشت از نگرانی خود برای معیشت مردم می‌نالد که در ستاد مبارزه با کرونا نقشی برای کارشناسان اقتصادی تعریف‌نشده است.
۲-در مورد طرح ترافیک اقدامات ناصحیح صورت گرفته است، بهتر بود عوارض جاده‌ای برای خودروهای شخصی تعریف شود اما طرح ترافیک برداشته شود تا این‌چنین موجب گسترش کرونا نشود، پیش‌تر در این مورد هشدار داده شد و عنوان شد که طرح ترافیک در جاده‌های بین‌شهری برای خودروهای شخصی غیربومی هر شهرستان تعریف شود و خودروهای بومی مستثنی شوند. 
۳- درمان بیماران کرونایی غیربومی از حالت رایگان خارج شود.
۴- تعدیل تعداد نیروهای شاغل در دستگاه‌های دولتی ادامه یابد.
۵- بر گسترش خدمات الکترونیک متمرکز گردد و بوروکراسی اداری تا حد امکان کاهش یابد.
۶- سقف تراکنش‌های بانکی افزایش یابد.
۷- پروتکل‌های بهداشتی با سختگیری دوچندان در بخش‌های خصوصی و دولتی اجرا شود.
۸-تردد همراهان بیماران در بیمارستان‌ها  به‌شدت محدود شود.
۹- با استفاده از ظرفیت پزشکان عمومی و حتی پرستاران 
خدمات درمانی در منزل برای بیماران کرونایی
 ارائه شود.
۱۰- تمرکز صداوسیما بر آموزش نحوه مراقبت از بیماران کرونایی در منزل استوار شود. 
۱۱- اماکن مذهبی و جشن‌ها و مراسمات تا اطلاع قانونی متوقف و یا به‌شدت محدود شود.
۱۲-تیم مدیریتی بحران کرونا با تزریق نیروهای بهداشتی و اپیدمیولوژیست ها تقویت گردد و اکیدا توصیه می‌شود از 
پتانسیل مدیران و وزرای سابق در کارگروه‌ها استفاده شود. 
۱۳- هر آپارتمان و مجتمع باید از درب ورودی تا راهروها و … 
مشمول قوانین بهداشتی شود.
۱۴- مراکز تعویض پلاک باید تعطیل و قولنامه‌ها مبنای 
حقوقی شوند و در این مورد نیازمند آرای وحدت رویه هستیم.
۱۵- جابه‌جایی مستأجران ممنوع اعلام شود الا به دلیل خرابی مسکن و احتمال ریزش آوار
۱۶- قصابی‌ها و سوپری‌ها و تمامی مراکز خریدی که احتمال تجمع بیش از دو نفر در آن‌ها می‌رود موظف به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با نظارت شورای محله و مراکز بسیج شوند.
۱۷- مأموریت کارکنان دولت به شهرهای دیگر متوقف شود.
۱۸- برای بنگاه‌های اقتصادی که کسب‌وکار را به‌طرف فروش اینترنتی و تحویل کالا در درب منزل برده‌اند معافیت مالیاتی در نظر گرفته شود.
    لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای برگزاری محرم و کنکور
فارغ از موارد ذکرشده، آنچه طی روزهای آینده اهمیت بالایی دارد، نحوه برگزاری عزاداری‌های محرم و کنکور است. 
علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، روز سه‌شنبه هفتم مرداد، دراین‌باره گفته: «نظر قاطع وزارت بهداشت این است که برگزاری مراسم پرجمعیت در محرم ممنوع باشد، به‌ویژه در محیط‌های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می‌کنیم و مواد غذایی به‌عنوان نذری هم نباید پخش شود.»
او با اشاره به این‌که «باشکوه برگزار کردن فقط به معنای جمعیت زیاد نیست»، از کسانی که می‌خواهند به عزاداری بپردازند دعوت کرد که «خیلی از مراسم‌ها را در خانه خود» برگزار کنند.
این مقام وزارت بهداشت همچنین پیش‌بینی‌ها درباره افزایش ۶۰ درصدی آمار ابتلا به کرونا در صورت برگزاری کنکور و عزاداری محرم را تأيید و توضیح داده است: «در همین جمع اگر ماسک نداشته باشند و دو نفر هم مبتلا باشند، می‌توان پیش‌بینی کرد که ۶۰ درصد افراد مبتلا می‌شوند.» اما نکته حائز اهمیت این است که چرا اظهارنظرهای ضدونقیض دراین‌باره مطرح می‌شود، به نظر می‌رسد عدم هماهنگی مسئولان در اعلام یک شرایط مشخص باعث نگرانی داوطلبان شده است. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.