شناسه خبر : 2560
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 1446 بازدید |

پشت پرده خبر سهميه‌بندي بنزين از انتشار تا تکذيب

عصر سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ماه بود که خبرگزاري فارس خبري را منتشر کرد که در آن از احتمال آغاز سهميه بندي بنزين از ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه خبر مي داد.فرداي آن روز خبر ديگري در خبرگزاري تسنيم منتشر شد که با قطعيت از آغاز طرح سهميه بندي و نيز افزايش قيمت بنزين غير سهميه با نرخ ۲۵۰۰ تومان خبر مي‌داد.با شلوغ شدن پمپ‌بنزين‌ها بلافاصله مسئولين وزارت نفت اقدام به تکذيب خبر کردند.
پشت پرده خبر سهميه‌بندي بنزين از انتشار تا تکذيب

عصر سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ماه بود که خبرگزاري فارس خبري را منتشر کرد که در آن از احتمال آغاز سهميه بندي بنزين از ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه خبر مي داد.
فرداي آن روز خبر ديگري در خبرگزاري تسنيم منتشر شد که با قطعيت از آغاز طرح سهميه بندي و نيز افزايش قيمت بنزين غير سهميه با نرخ ۲۵۰۰ تومان خبر مي‌داد.با شلوغ شدن پمپ‌بنزين‌ها بلافاصله مسئولين وزارت نفت اقدام به تکذيب خبر کردند. اما اين تکذيبيه ها که بصورت پرتکرار در صداوسيما و ساير رسانه‌ها منتشر مي‌شد نتوانست مانع ازدحام مردم در پمپ‌بنزين‌ها شود.
حالا نوبت وزير نفت بود که در مصاحبه با خبرنگاران، خبر خبرگزاري فارس و تسنيم را دروغ اعلام کند.
آقاي وزير که ظاهرا هنوز از روشنگري هاي خبرگزاري فارس در مورد پرونده هاي اختلاس و رشوه گيري به ويژه در استات اويل و توتال و کرسنت دلخور است تلاش کرد تکذيب اين خبر را به اخبار قبلي خبرگزاري نيز مرتبط کند و بيان دارد که اخبار خبرگزاري مثل هميشه دروغ است!
همزمان رسانه‌هاي همراه دولت نيز ظاهرا بي خبر از اصل ماجرا شروع به خبرسازي عليه اين دو خبرگزاري کردند. وزير کشور هم وارد صحنه شد و اين خبر را اشتباه خواند و عملکرد دو خبرگزاري منتشر کننده خبر مصوبه دولت را باعث نگران شدن مردم قلمداد کرد.
اما اصل ماجرا چه بود و منشأ خبر خبرگزاري فارس کجا بود؟
يکي از مسئولان ذي ربط وزارت نفت که از نزديکان زنگنه نيز محسوب مي‌شود، بر خلاف رويه معمول وزارت نفت در سال‌هاي اخير، روز سه شنبه شخصا با خبرنگار فارس تماس گرفته و بيان مي‌کند که ماجراي اجراي سهميه بندي از ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه اجرايي مي شود.
وي در گفت‌وگوي تلفني با خبرنگار فارس صراحتا اظهار مي‌کند «انتشار اين خبر براي اطلاع رساني آغاز طرح لازم است.»
وي به خبرنگار فارس توضيح مي‌دهد که خبرگزاري‌هاي دولتي ايرنا و ايسنا به اندازه فارس جريان ساز نيستند و مخاطبان کمتري دارند بنابراين تصميم گرفتيم اين خبر را از خبرگزاري فارس به اطلاع مردم برسانيم.
خبرنگار فارس نيز با توجه به نشانه‌هاي ديگري که صحت اين خبر را تاييد مي‌کنند از جمله تغيير نرم‌افزار پمپ‌بنزين‌ها که چند روز قبل از اعلام اين خبر انجام شده بود، برگزاري جلسات غير خبري درباره اجراي قريب‌الوقوع طرح سهميه بندي و همچنين چند مرحله ثبت‌نام کارت سوخت درباره صحت خبر ترديد نکرده و درباره صداقت مقام مسئول وزارت نفت قضاوت منفي نمي‌کند.
خبرگزاري فارس هم با علم به تصويب قبلي اين طرح و نشانه‌هاي ياد شده و با اين فرض که مجريان طرح احتمالا طراحي رسانه‌اي دقيقي براي اين منظور انجام داده‌اند، براي همراهي خيرخواهانه با مسئولان دولتي خبر را منتشر کرد. با اين حال علي‌رغم تاکيد مسئول وزارت نفت بر قطعيت خبر انجام سهميه بندي، در ويرايش نهايي خبرگزاري فارس براي رعايت احتياط از قيد احتمال استفاده مي ‌کند.
بازخواني تماس تلفني اين مسئول دولتي نشان مي دهد وي قيمت‌هاي جديد بنزين را نيز در اختيار خبرنگار فارس قرار داده و زيرکانه عليرغم استنکاف ظاهري، تلاش مي‌کند اين خبر هم از سوي فارس منتشر شود. خبرگزاري فارس به دليل تعهد اخلاقي و براي جلوگيري از تبعات احتمالي، در خبر مربوطه از انتشار جزئيات قيمت و سهميه استنکاف مي‌کند.
با اين حال به ظاهر اين عدم قطعيت و بيان نشدن قيمت هاي جديد، از نظر مسئولين کفايت نمي کند به نحوي که يک روز بعد مشابه آن خبر اين بار با بيان نرخ هاي جديد و قطعيت زمانبندي اجرا، در خبرگزاري ديگري منتشر مي شود.مقام مربوطه در وزارت نفت يک روز بعد از انتشار خبر فارس و پيش از انتشار خبر تکميلي خبرگزاري تسنيم، در تماس با خبرنگار فارس از گستردگي توزيع خبر منتشر شده در فارس در رسانه‌ها و فضاي مجازي ابراز رضايت کرده و تصريح مي‌کند که ما عمدا تصميم گرفتيم خبر را به اين صورت اعلام کنيم و اطلاعات به اين شيوه نشت داده شود.
اما بلافاصله بعد از آن و همزمان با ازدحام جمعيت در پمپ‌بنزين‌ها، هجمه‌هاي دولتي‌ها به ويژه وزارت نفت به دو رسانه‌ منتشر کننده خبر آغاز شد. به‌گونه‌اي که همان مسئولي که خبر را به خبرگزاري فارس داده خود در صداوسيما حاضر شده و ضمن تکذيب خبر از مردم مي خواهد از منابع رسمي خبر را دنبال نمايند. پس از آن نيز وزير نفت با ادبيات ويژه‌اي جلوي دوربين‌هاي تلويزيوني اتهاماتي را متوجه خبرگزاري‌هاي منتشرکننده خبر کرد.
با اين حال خبرگزاري فارس براي رعايت مصالح کشور و پرهيز از ايجاد جو اختلاف‌ و عدم قطعيت در تصميم‌گيري‌هاي کلان کشور، تصميم گرفت در اين باره سکوت اختيار کند. اما اين سکوت باعث نشد وزارت نفت براي مديريت اين فضا تصميمات عاقلانه‌اي اتخاذ کرده و مسئوليت عملکرد خود را بپذيرد و تصميم گرفت به جاي اين کار از فارس شکايت کند!
طبعا در اين شرايط خبرگزاري فارس ضمن توضيح ريز ماوقع براي مخاطبان گرامي، براي دفاع از حيثيت حرفه‌اي و صداقت خود اسناد کاملي را که در اين باره در اختيار دارد در اختيار نهادهاي مسئول و قوه قضائيه خواهد گذاشت.
خبرگزاري فارس اعلام کرده درباره نيت مسئولان وزارت نفت در ارائه خبر آغاز سهميه‌بندي بنزين به اين خبرگزاري و سپس تکذيب آن به خصوص با ادبيات غيراخلاقي وزير نفت قضاوتي نمي‌کند و بررسي ابعاد پنهان اين مسئله را به نهادهاي مسئول واگذار مي کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.