اروپا دوباره شعار داد! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25230
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹ | 231 بازدید |
وعده‌های پوچ به‌ جای تعهدات واقعی؛

اروپا دوباره شعار داد!

در   پنجمین سالگرد انعقاد برجام، مقامات اروپایی بازهم نمایش تکراری، خسته‌کننده و البته وقیحانه خود را آغاز کرده‌اند! آن‌ها از یک‌سو بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای تأکید کرده و از سوی دیگر، کمترین علاقه‌ای نسبت به انجام تعهدات خود در برجام صورت نمی‌دهند! فراتر از آن، بازیگران اروپایی و خصوصا سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بازی برجامی خود در قبال ایران را در هماهنگی مطلق و کامل با کاخ‌سفید تعریف کرده‌اند.
اروپا دوباره شعار داد!
گروه بین‌الملل
در   پنجمین سالگرد انعقاد برجام، مقامات اروپایی بازهم نمایش تکراری، خسته‌کننده و البته وقیحانه خود را آغاز کرده‌اند! آن‌ها از یک‌سو بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای تأکید کرده و از سوی دیگر، کمترین علاقه‌ای نسبت به انجام تعهدات خود در برجام صورت نمی‌دهند! فراتر از آن، بازیگران اروپایی و خصوصا سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بازی برجامی خود در قبال ایران را در هماهنگی مطلق و کامل با کاخ‌سفید تعریف کرده‌اند.
 تلاش مقامات اروپایی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ( به‌صورت موقت) و حمایت صریح آن‌ها از راهبرد فشار حداکثری علیه کشورمان، نشان‌دهنده همین مسئله است. 
   شعارهای همیشگی مقامات اروپایی 
«جوزپ بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست‌های امنیتی و نایب‌رئیس کمیسیون اروپا ،در مقاله‌ای در پایگاه خبری «پروجکت سیندیکیت» به پنجمین سالگرد برجام اشاره کرد.در قسمتی از مقاله آمده است :«پنج سال پیش این هفته در وین، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه چین و روسیه و آمریکا با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حضور ایران درباره برنامه جامع اقدام مشترک به توافق رسیدند.امروز برجام تحت‌فشار بزرگ از چندین جبهه قرار دارد. من اطمینان دارم که دست‌کم به دو دلیل اقدام برای حفظ این توافق نه‌تنها ضروری بوده بلکه فوری است.معتقدم اگر برجام از دست برود هیچ جایگزین جامع و مؤثری برای آن وجود نخواهد داشت.از سوی دیگر، این توافق یک نمونه از آن چیزی است که دیپلماسی اروپایی و چندجانبه‌گرایی مؤثر می‌تواند از طریق نظم بین‌المللی قاعده محور به‌دست آورد.»
   سند خیانت اروپائیان 
جوزپ بورل به‌صورت ناخودآگاه، نسبت به بی‌تعهدی اروپائیان در برجام نیز اذعان کرده است. وی تصریح کرده است که باوجود بازگشت تحریم‌های آمریکا،‌ ایران ۱۴ ماه دیگر به برجام پایبند ماند.بورل در این خصوص تأکید کرده است:«اگرچه بازگشت تحریم‌های آمریکا تأثیرات منفی و شفافی بر اقتصاد مردم ایران داشت و آن‌ها همچنان برای ۱۴ماه دیگر به تعهدات خود پایبند بودند، اما هم‌اکنون، ایران بار دیگر سطح نگران‌کننده‌ای از اورانیوم غنی‌شده را انباشته است و در حال دستیابی به دانش هسته‌ای جدید است. برجام در حال فرسایش بیشتر بوده و نگرانی‌ها از گذشته در حال ظاهر شدن است.»
این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که در ماه ژانویه( دی‌ماه گذشته ) و پس از کاهش تعهدات برجامی ایران به دلیل بی تعهدی اروپائیان ، سه کشور  فرانسه، آلمان و انگلیس به‌طور رسمی نگرانی خود را درباره از سرگرفته شدن فعالیت‌های غنی‌سازی ایران ابراز داشته و از کشورمان  درخواست کردند که به پایبندی کامل بازگردد. ایران نیز صراحتا اعلام کرده است که  مزایای اقتصادی مورد انتظار را از برداشته شدن تحریم‌ها دریافت نکرده است.
   اروپائیان چه چیزی را پنهان می‌کنند؟
«پروژه مهار آمریکا» در دوران پسابرجام، آزمونی بوده است که اتحادیه اروپا و خصوصا تروئیکای اروپایی از عهده آن برنیامده‌اند. این موضوع، هم در دوران ریاست جمهوری اوباما و در جریان بدعهدی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا و هم در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ قابل‌مشاهده بوده و می‌باشد.
 در حقیقت رفتار امروز مقامات اروپایی، مسبوق به سابقه بوده و همزمان با روی‌کار آمدن ترامپ در آمریکا  شاهد عهدشکنی دیگری از تروئیکای اروپایی بودیم. آن‌ها بر سر ایجاد تغییراتی در برجام با واشنگتن وارد مذاکره شدند؛ ابتدا ترزامی‌ نخست وزیرسابق انگلیس، سپس امانوئل ماکرون و پس‌ازآن آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به واشنگتن تعهد دادند که با واشنگتن همکاری کنند. این تعهد شامل موارد چهارگانه‌ای می‌شد که براساس آن‌ها  اعمال محدودیت فرازمانی به برجام، بازرسی از اماکن نظامی ایران،  مسائل موشکی و مسائل منطقه‌ای هم در توافق هسته‌ای گنجانده‌شده  بود تا برجام را به توافق جدیدی تبدیل کنند.
به‌راستی در چنین شرایطی بازیگران اروپایی چه چیزی را پنهان می‌کنند؟!
   ادامه بازی اتحادیه اروپا در زمین آمریکا
برخلاف آنچه جوزپ بورل در خصوص پایبندی مقامات اروپایی به برجام مطرح کرده است، این کشورها همچنان به بازی وقیحانه و مستقیم خود در زمین آمریکا ادامه می‌دهند.
 یکی از این همکاری‌ها، مربوط به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌باشد. منابع خبری و دیپلمات‌های غربی طی روزهای گذشته ، از ارائه «قطعنامه مشترک کشورهای اروپایی» باهدف «تمدید محدود تحریم تسلیحاتی ایران» خبر داده‌اند. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این زمینه می‌نویسد: «انتظار می‌رود کشورهای اروپایی پیش‌نویس جدیدی درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ارائه کنند. احتمال دارد  در این پیش‌نویس درخواست تمدید ۶‌ماهه تحریم‌ها مطرح شود؛ این در حالی است که معلوم نیست آمریکا، روسیه یا چین چنین پیش‌نویسی را تأیید و تصویب کنند.»
از سوی دیگر، برخی منابع خبری نیز از احتمال توزیع پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی اروپا خبر داده‌اند که در آن، موضوع «تمدید موقت  تحریم تسلیحاتی ایران» مطرح شود؛ به عبارت بهتر، زمان‌های مطرح‌شده درباره تمدید موقت تحریم تسلیحاتی کشورمان، از ۶ ماه تا ۳ سال متغیر است؛ بااین‌حال، اصل ماجرا (تلاش مشترک واشنگتن و بازیگران اروپایی برای جلوگیری از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران) به قوت خود باقی است.
   فریب‌بازی اتحادیه اروپا را نمی‌خوریم 
یکی از تفاسیر نادرستی که در قبال نشست اخیر شورای امنیت مطرح می‌شود، مربوط به «ایستادگی اروپا در مقابل آمریکا» در حمایت از برجام است! این تفسیر نادرست که به‌صورت عامدانه و در مواردی ناخواسته از سوی افراد و مخاطبان مطرح می‌شود، بیانگر عدم درک مناسبات استراتژیک و تاکتیکی دولت آمریکا و تروئیکای اروپایی در قبال کشورمان است. بخش مهم این معادله، هنوز مبهم و لاینحل باقی‌مانده است! این‌که چرا مقامات اروپایی در آستانه برگزاری جلسه اخیر شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را علیه کشورمان به تصویب رساندند؟ پاسخ این پرسش مشخص است؛ بازیگران اروپایی به نیابت از آمریکا، قصد دارند زمینه‌ها و ابزارهای لازم را برای تمدید موقت تحریم تسلیحاتی کشورمان فراهم کنند؛ بنابراین، اقدام عجولانه مقامات اروپایی در تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مقدمه‌ای برای ارائه همین طرح در شورای امنیت بوده است.
|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.