ناکامي ترامپ در مواجهه با ايران | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2422
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰ | 649 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش واشنگتن پست

ناکامي ترامپ در مواجهه با ايران

ناتواني دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در مواجهه با جمهوري اسلامي ايران، موضوع مهمي است که بسياري از تحليلگران و استراتژيست‌هاي ارشد حوزه امنيت و سياست خارجي آمريکا نسبت به آن هشدار داده اند.
ناکامي ترامپ در مواجهه با ايران

ناتواني دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در مواجهه با جمهوري اسلامي ايران، موضوع مهمي است که بسياري از تحليلگران و استراتژيست‌هاي ارشد حوزه امنيت و سياست خارجي آمريکا نسبت به آن هشدار داده اند. اين هشدارها در حالي مخابره مي شود که افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو ، در حال سوق دادن کاخ سفيد به نقطه شکست مطلق در نظام بين الملل هستند.ترسيم مختصات اين نقطه شکست با توجه به وضعيتي که آمريکا در آن قرار دارد، چندان دشوار به نظر نمي رسد! در دوران رياست جمهوري بوش پسر، جان بولتون يکي از نومحافظه کاران تندرويي بود که بعدها به نماد شکست آمريکا تبديل شد. هم اکنون بار ديگر بولتون به نشانه و نماد شکست کاخ سفيد تبديل شده است، با اين تفاوت که هزينه شکست کاخ سفيد اين بار به مراتب نسبت به دوران رياست جمهوري بوش پسر بيشتر خواهد بود.
واشنگتن پست در يکي از تحليل‌هاي اخير خود، تاکيد کرده است که اقدامات ضد ايراني دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده در نهايت نتيجه اي در برنخواهد داشت. اين روزنامه آمريکايي در اين خصوص مي نويسد :
“نظام ايران باقي خواهد ماند و ترامپ بدون دستيابي به توافقي بهتر از برجام، رياست جمهوري را ترک خواهد کرد. اگر فشار تحريم‌ها افزايش يابد، هنوز کاملا مشخص نيست که ايران به ميز معامله براي دستيابي به توافق ديگر بازگردد و براي ترامپ توافقي به همراه داشته باشد که بهتر از توافقي باشد که توسط دولت «باراک اوباما» رئيس جمهور سابق آمريکا حاصل شد.”
اين روزنامه آمريکايي در ادامه مي نويسد :
“دولت ترامپ که يک برجام معيوب را به ارث برد با اين وجود نتوانست کشورهاي غربي را عليه ايران متحد کند و احتمالا رياست جمهوري را بدون بهبود بخشيدن اين توافق و با اعتبار کم در منطقه ترک کند. “
در خصوص مطالب عنوان شده در روزنامه واشنگتن پست ، بايد به نکته مهمي توجه کرد: اينکه ترامپ نيز به مانند ديگر رؤساي جمهور قبلي ايالات متحده آمريکا نظير جيمي کارتر، ريگان، بوش پدر، کلينتون و اوباما به پيام آور شکست واشنگتن در برابر تهران تبديل خواهد شد. بي دليل نيست که بسياري از استراتژيست‌هاي آمريکايي تنها راه پيش روي کاخ سفيد را شناسايي ايران قدرتمند مي دانند. نبايد فراموش کرد که از زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال ۱۳۵۷ تاکنون، ايالات متحده انواع روش‌ها و هجمه هاي سياسي، نظامي و اقتصادي را در برابر ايران به کار گرفته است اما در اين مسير شکست سنگيني را تجربه کرده و خواهد کرد.
از سوي ديگر، تحليل ارائه شده از سوي روزنامه واشنگتن پست، جنبه اي کاملا رئاليستي و واقع گرايانه دارد. بسياري از صاحب نظران حوزه سياست خارجي آمريکا که اتفاقا ايران را دشمن خود قلمداد مي‌کنند، خود نيز نسبت به قدرت برتر ايران در منطقه و توانايي تهران در مديريت رفتار دشمنان خود اذعان نموده اند. در چنين شرايطي اصرار افرادي مانند بولتون و پمپئو مبني بر مواجهه با ايران، هزينه هاي منطقه اي و بين المللي و حتي داخلي ايالات متحده را به صورت تصاعدي بالا خواهد برد. بدون شک ملت و نظام ايران درس سختي را به کاخ سفيد و اعضاي آن خواهند داد. درس سختي که رؤساي جمهور بعدي ايالات متحده آمريکا نيز ناچار به درک و الگوگيري از آن خواهند بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.