نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه ۱۲ درصد می شود/رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 23875
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲ | 231 بازدید |

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه ۱۲ درصد می شود/رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی با بیان اینکه تا 15 خرداد نقدینگی 6.2 درصد رشد کرده است، نوشت: نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی از شنبه 12 درصد می شود.
نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی از شنبه ۱۲ درصد می شود/رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود به بیان نکاتی درباره نقدینگی، پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی سال ۹۹ و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق پرداخت.

* رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد/ نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی از شنبه ۱۲ درصد می شود

۱- آخرین آمار نقدینگی، علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال،حاکی از رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد می باشد. با توجه به اقدامات در دست اجرا، پیش بینی می‌شود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل، بشود.

صاحبنظران اقتصادی می دانند که در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاستها، دالان نرخ سود است و هیات عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخها در دالان را به سمت تورم هدف انجام می‌دهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش ۲ واحدی کف دالان انجام می‌شود.

۲- پیش بینی رشد اقتصادی منفی ۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۹۹ ایران، در بدبینانه ترین سناریوهای پیش بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشد سال گذشته مرتکب شده بود، تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش بینی سال قبل را اصلاح می کرد، به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام کرده است، دست می یافت. در ضمن، بنظرم این پیش بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده، که چنین چیزی اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

۳- استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالاهای اساسی در چارچوب روابط دوستانه دو کشور، و با تصمیم و نظر ایران انجام می‌گیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که به تدریج اتفاق خواهد افتاد. برنامه ریزی و تلاش برای تأمین به موقع و کافی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می‌دانیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.