انتقال پايتخت پيشکش، ظرفيت جابه‌جايي ۷/۵ ميليون نفر را محقق کنيد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2378
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰ | 598 بازدید |
اقبال شاکري در گفت‌وگو با رسالت:

انتقال پايتخت پيشکش، ظرفيت جابه‌جايي ۷/۵ ميليون نفر را محقق کنيد

عضو پيشين شوراي شهر انتقال پايتخت را شبيه موضوع خصوصي‌سازي باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس دانست و گفت: هر فرد يا دولت که ابتداي دوره يا انتهاي دوره فعاليتش باشد از اين موضوع بهره‌برداري کرده و تا دوره بعدت انتخابات فراموش مي‌شود. اين موضوع در کشور ما دائم تکرار مي‌شود.
انتقال پايتخت پيشکش، ظرفيت جابه‌جايي ۷/۵ ميليون نفر را محقق کنيد

 عضو پيشين شوراي شهر انتقال پايتخت را شبيه موضوع خصوصي‌سازي باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس دانست و گفت: هر فرد يا دولت که ابتداي دوره يا انتهاي دوره فعاليتش باشد از اين موضوع بهره‌برداري کرده و تا دوره بعدت انتخابات فراموش مي‌شود. اين موضوع در کشور ما دائم تکرار مي‌شود.
اقبال شاکري در گفت وگو با رسالت اظهار کرد: ارتقا سطح کيفي مترو تهران يکي از راه‌هاي برون‌رفت تهران از مشکلاتي است که با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کند چراکه ظرفيت مترو هفت ونيم ميليون نفر مسافر در روز است درحالي‌که امروز دوتا و دوونيم ميليون نفر با آن در سطح شهر جابه‌جا مي‌شوند. بنابراين انتقال پايتخت پيشکش، ظرفيت جابه‌جايي هفت و نيم ميليون نفر را محقق کنيد.
عضو پيشين شوراي شهر تهران در ادامه افزود: انتقال پايتخت در مجلس شوراي اسلامي، شوراي شهر تهران و کارگروه‌هاي مختلف مطرح شده و مورد بررسي قرار گرفته، اما هيچ‌گاه به نتيجه‌اي هم نرسيده است. به نظر مي‌رسد فرد يا دولتي که دنبال اين کار است توانايي و عزم لازم را ندارد تا مشکلات شهر تهران را حل کند.
وي بابيان اينکه وضعيت فعلي حاکم بر امور مختلف مردم بسيار متعدد است که انتقال پايتخت در آن جايي ندارد تصريح کرد: اقدامات کوچک‌تر از اين موضوع چنان بي‌سرانجام و بي‌حاصل است که امکان ندارد فردي طرحي در اين زمينه ارائه دهد و موفق شود. بنابراين وقتي در موضوعات کوچک‌تر با بي‌تدبيري، بي‌برنامگي و ناتواني‌هاي متعدد مواجه هستيم، موضع انتقال پايتخت جزو محالات است.
شاکري براي بهبود رفاه پايتخت‌نشينان به بيان پيشنهادي پرداخت و گفت: ارتقا سطح کيفي مترو تهران يکي از راه‌هاي برون‌رفت تهران از مشکلاتي است که با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کند، چراکه ظرفيت مترو هفت ونيم ميليون نفر مسافر در روز است درحالي‌که امروز دو تا و دوونيم ميليون نفر با آن در سطح شهر جابه‌جا مي‌شوند.
وي در ادامه تصريح کرد: در حال حاضر ناوگان اتوبوس‌راني تهران ظرفيت ۶ هزار اتوبوس را داراست. درحالي‌که بايد حدود ۹هزار اتوبوس باشد که نيست. در اين راستا خطوط جديد هم بايد اضافه و فرسوده‌ها تعويض شوند که اگر به‌جاي طرح‌هاي رويايي همين چند اقدام صورت پذيرد تأثير به‌سزايي در آلودگي هوا و ترافيک شهر تهران خواهد داشت، پس عزم و توانايي اين کار موجود نيست.
عضو پيشين شوراي شهر تهران بابيان اينکه طرح انتقال پايتخت را بايد از زواياي ديگر نيز بررسي کرد، اذعان داشت: براي انتقال پايتخت يک منظر سياسي مطرح است. بايد بررسي شود که آيا امکان دارد پايتخت را به شهري منتقل کنيم که ازلحاظ ديدگاه سياسي براي رفت‌وآمدهاي ديپلماتيک و بين‌المللي، ارتباطات سياسي، اقتصادي، فرهنگي و جهاني اين قابليت را داشته باشد که به‌عنوان پايتخت جمهوري اسلامي انتخاب شود؟ ضمن اينکه اين اقدام هزينه‌هاي سرسام‌آوري را به کشور تحميل مي‌کند که حتي اندازه بودجه کشور نيست.
وي به اهميت تمرکز زدايي در پايتخت اشاره کرد و گفت: براي انتقال پايتخت دليل تمرکززدايي از پايتخت را مطرح کرده‌اند، البته اين موضوع خيلي موردتوجه است،زيرا وقتي تمام موضوعات کشوري از کوچک‌ترين کار تا کارهاي بزرگ ملي و کشوري در تهران انجام شوند فشار سنگيني را به پايتخت تحميل مي‌کنند. تمرکززدايي تنها گزينه‌اي است که براي رفع فشارها از پايتخت مي‌توان به آن فکر کرد.
وي در ادامه افزود: بايد انديشيد که چطور مي‌توان هر يک از شهرهاي کشور را به يک قطب تبديل کرد تا مردم براي انجام کارهاي خود به آنجا مراجعه کنند يا ادارات و مجامع وابسته در شهرهاي موردنظر مستقر شوند. در حال حاضر اصفهان، شيراز و مشهد قطب گردشگري کشور هستند که امکان بهره‌برداري از آن‌ها وجود دارد. بايد فکر کنيم چگونه مي‌توان ساير شهرها را به مراکز فرهنگي، اقتصادي، آموزش عالي و … تبديل کرد. شاکري بابيان اينکه مهم‌ترين مسئله در کشور، آمايش سرزمين است، اذعان کرد: بايد توجه کرد که آمايش سرزمين در کشور ايجاد نشده که همه آمال و آرزوهاي خود را در تهران مي‌بينند. براي پزشکي، توليد ،بهداشت، اقتصاد و … از تمام شهرها و استان‌ها به تهران مي‌آيند به اين دليل که ما نتوانستيم در ساير شهرها، زيرساخت‌هايي ايجاد کنيم تا بتوانند کار و نيروي انساني جذب کنند.بنابراين تا زيرساخت فعاليت‌هاي اقتصادي در ساير نقاط کشور ايجاد و هرکدام يک‌قطب فعاليتي نشوند همه به تهران خواهند آمد. وي تأکيد کرد: مديران کشور اگر فکر خود را از کارهاي پراکنده، سياسي‌کاري نااميد گرايي و ناتواني به راه‌اندازي کارآفريني در شهرهاي مختلف تبديل کنند اقدام مفيدي صورت خواهد گرفت. آمايش سرزمين و توسعه متوازن شهرها مي‌تواند از گسترش جمعيت در تهران جلوگيري کند. روي سخن من اين است که امکان جابه‌جايي پايتخت محال و رويايي و بيشتر در کارزار مسائل انتخاباتي تعريف مي‌شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.